Gibraltar – przydatne informacje

Gibraltar to brytyjskie terytorium zamorskie znajdujące się na południu Półwyspu Iberyjskiego. Bogata historia Gibraltaru, który podczas drugiej wojny światowej był brytyjską bazą wojenną i niemym świadkiem ważnych wydarzeń, przyciąga tutaj miłośników historii. Z kolei korzystne położenie stanowi atrakcję dla turystów szukających relaksu w południowym stylu, kontaktu z przyrodą, a także możliwości zwiedzania turystycznych obiektów.

Gibraltar – co zobaczyć?

Skała Gibraltarska

Należąca do Gór Betyckich Skała Gibraltarska stanowi jeden z najważniejszych symboli Gibraltaru. Wznosi się na 426 metrów nad poziomem morza, a zdecydowana większość jej powierzchni znajduje się na terenie rezerwatu przyrody Upper Rock Nature Reserve. To właśnie na terenie tego rezerwatu żyje kilkaset makaków berberyjskich, które są jedynymi wolno żyjącymi małpami na całym kontynencie europejskim. Skała jest naszpikowana licznymi jaskiniami, a także tunelami, które można zwiedzać z przewodnikiem.

Skała Gibraltarska
Skała Gibraltarska

Jaskinia św. Michała

Na jaskinię św. Michała składają się w rzeczywistości dwie mniejsze jaskinie oraz łącząca je sieć tuneli. Znajduje się w najwyższej części Skały Gibraltarskiej i jest głęboka na 62 metry. Jej historia sięga czasów prehistorycznych, kiedy stanowiła schronienie dla neandertalczyków. Co ciekawe, podczas drugiej wojny światowej w głównej komnacie jaskini urządzono w niej wojskowy szpital, a potrzeba jego zaadaptowania doprowadziła do odkrycia kolejnych tuneli i podziemnego jeziora. Dziś jaskinia ta stanowi wielką atrakcję turystyczną, a podczas wycieczki można poznać jej niesamowitą historię, a przede wszystkim zobaczyć niezwykłe formacje skalne, stalaktyty i stalagmity czy też udać się na jeden z koncertów, które są organizowane w podziemnej sali koncertowej.

Plac Kazamatów i Main Street

Main Street jest najstarszą i najsłynniejszą ulicą na Gibraltarze, która rozciąga się na odcinku jednego kilometra i ma turystom do zaoferowania mnóstwo sklepów, restauracji, kawiarni oraz znanych budowli. Podczas spaceru główną ulicą można zobaczyć siedzibę gubernatora z pierwszej połowy XVIII wieku czy też Katedrę Świętej Marii Ukoronowanej, w której po tragicznej śmierci generała Władysława Sikorskiego była przechowywana trumna z jego ciałem. W zależności od kierunku spaceru, ulica ta jest zwieńczona lub też rozpoczyna się od Placu Kazamatów. Jest to jeden z dwóch głównych placów w centrum Gibraltaru, który swoją nazwę zawdzięcza koszarom z kazamatami z XIX wieku, które znajdują się na jego krańcu. W dzisiejszych czasach stanowi modne centrum handlowe z licznymi knajpkami i sklepami. Trudno również wyobrazić sobie Gibraltar bez życia kulturalnego, które właśnie tutaj najmocniej wybrzmiewa.

Małpy w Gibraltarze
Małpy w Gibraltarze

Praktyczne informacje przed podróżą

Czy potrzebny jest paszport na Gibraltar?

Gibraltar jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego też turyści podróżujący z państw unijnych będą musieli okazać tylko paszport lub dowód osobisty. Może to być dowolny z tych dwóch dokumentów. Natomiast od turystów spoza Unii wymaga się w tym wypadku również wizy.

Czym płacić na Gibraltarze?

Obowiązującą walutą na Gibraltarze jest funt gibraltarski, który ma taką samą wartość, jak funt brytyjski. Jednak ze względu na to, że jest to waluta używana tylko w tej niewielkiej części świata, na miejscu można płacić również w funtach brytyjskich, które są dostępne w każdym kantorze, a często również w euro.