Co warto zabrać na górski szlak?

Wędrówka po górach to doskonały sposób na aktywny wypoczynek. Czas spędzony na świeżym powietrzu ma dobroczynny wpływ na nasz organizm i pozwala szybko zregenerować siły po ciężkim okresie w pracy czy w szkole. Jednak taka wyprawa wymaga odpowiedniego przygotowania. Co powinno znaleźć się w plecaku osób wybierających się na wędrówkę? Dlaczego warto zabrać ze sobą butelkę filtrującą na górski szlak?

Wygodne buty

Nie ma mowy o komfortowej i bezpiecznej wędrówce po górskich szlakach bez odpowiednio dobranego obuwia. Zapomnij o sandałkach czy trampkach. Je też możesz spakować do urlopowej walizki, ale przeznacz na spacery po mieście. To nie buty na wyprawy w górach. Czym więc powinno charakteryzować się obuwie, które bez problemu sprawdzi się na nierównej, kamienistej górskiej ścieżce?

Szukając odpowiednich butów, przede wszystkim bierz pod uwagę to, podczas jakiej pory roku wybierasz się na górskie wycieczki oraz jak trudna jest trasa, którą chcesz przejść. Jeśli planujesz wędrowanie po szlakach jesienią lub zimą, rozważ zakup obuwia wodoodpornego, niezależnie od poziomu zaawansowania ścieżki. Gdy idziesz w góry w lecie i nie zamierzasz zdobywać ich szczytów, tylko planujesz spokojne wędrówki do dolin, po asfaltowych trasach, wystarczą Ci przewiewne buty z zabudowanymi palcami. Dobrze jest, gdy obuwie zakładane na szlaki o różnorodnym podłożu miało sztywną podeszwę, górski bieżnik oraz wysokie cholewki, dzięki którym kostki będą mniej narażone na skręcenia. Co więcej – aby buty były wygodne i nie uwierały w trakcie wędrówki, warto byś przed wyjazdem je rozchodził.

Dodatkowa odzież

Im wyżej w góry, tym niższa temperatura, dlatego planując wędrówkę w wyższe regiony, zabierz ze sobą ciepłą bluzę oraz kurtkę, która ochroni Cię przed wiatrem. Najlepszym sposobem na górskie wycieczki jest ubieranie się na tzw. cebulkę – zakładając kilka warstw koszulek, szybko i bez problemu dostosujesz swój ubiór do aktualnej temperatury. Pozwala to uniknąć zabierania nadmiarowej ilości odzieży i tym samym zwiększania wagi plecaka, który niesiesz ze sobą przez przynajmniej kilka godzin wędrówki.

Kurtka lub płaszcz przeciwdeszczowy

O tym, że pogoda w górach jest nieprzewidywalna, nikomu nie trzeba mówić. Wchodzisz na szlak w pełnym słońcu, a schodzisz z niego przemoczony do suchej nitki. Na wypadek takiej sytuacji zabierz ze sobą kurtkę, a najlepiej płaszcz przeciwdeszczowy. Deszcz w połączeniu z wiatrem i przemoczonymi ubraniami to szybki sposób na przeziębienie. Wybierając się na szlaki w górnych partiach gór, zadbaj o to, aby kurtka zapewniała Ci odpowiednie utrzymanie ciepła.

Apteczka

Bez apteczki ani rusz w góry. Obowiązkowo wyposaż ją w środki do dezynfekcji, plastry z opatrunkiem i w rolce, bandaże zwykłe i elastyczne, agrafki i zapinki do bandaży, kompresy gazowe oraz nożyczki i rękawiczki ochronne. Przydadzą się także środki przeciwbólowe, na stłuczenia czy na oparzenia. Bardzo możliwe, że ani Tobie, ani Twoim bliskim nic się nie stanie na szlaku. Warto jednak uniknąć sytuacji, w której prowizoryczny opatrunek będzie trzeba zrobić z tego, co ma się pod ręką, np. kawałka ubrania czy chusteczki.

Prowiant na szlak

Prowiant

Wyprawa w góry to wyjście przynajmniej na pół dnia, a ponadto jest ona bardzo energochłonne. Dlatego wybierając się na górskie szlaki, nie zapominaj o zapakowaniu jedzenia. Staraj się wybierać przekąski, które zajmą mało miejsca, będą niewiele ważyć, ale jednocześnie dostarczą Ci sił na wędrówkę. Najczęściej polecanym suchym prowiantem są kanapki, batony energetyczne, owoce, jak banan czy jabłko, i orzechy.

Butelka filtrująca z wodą

Wędrówka po górach, w otoczeniu zieleni to idealna chwila na podziwianie natury, jak i przemyślenie, co robisz, aby dbać o jej dobry stan. Stąd też nasza propozycja, aby zamiast zaopatrywać się w wodę w plastikowych, jednorazowych pojemnikach, zabrać ze sobą butelkę filtrującą. Dlaczego warto się na nią zdecydować?

Po pierwsze, jest to rozwiązanie ekologiczne – produkujesz mniej odpadów. Po drugie, korzystniejsze finansowo. Za zakup butelki filtrującej z dwoma wymiennymi filtrami zapłacisz od 25-30 złotych, w zależności od modelu bidonu. Dzięki takiemu zestawowi otrzymasz 300 litrów pitnej wody. Decydując się na taką samą ilość wody sklepowej, zapłacisz średnio 450 złotych, czyli kilkanaście razy więcej. Jeśli doliczysz do tego cenę za każdy 1 litr pobierany z sieci wodociągowej, wybór butelki filtrującej wciąż jest kilkukrotnie tańszym rozwiązaniem.

Co więcej, jeśli zależy Ci na wspieraniu polskich przedsiębiorców, dobrą opcją będzie zakup butelki Dafi. Rodzima marka oferuje wiele modeli, o różnej pojemności i kolorach. Wśród tych przeznaczonych dla osób aktywnych, które potrzebują sposobu na regularne nawadnianie organizmu w drodze, znajduje się butelka filtrująca Dafi Solid. Dostępna jest ona w różnych barwach i pojemnościach. Ponadto posiada wygodny uchwyt i rurkę, dzięki której nie trzeba przechylać butelki, aby się z niej napić. Planując zakup, od razu rozważ zakup filtrów Dafi. W ten sposób zapewnisz sobie możliwość użytkowania bidonu przez dłuższy czas. Zarówno butelkę filtrującą Dafi Solid, która doskonale sprawdzi się na górskim szlaku, jak i wymienne filtry, znajdziesz w sklepie Filtrosfera, dystrybutora produktów marki Dafi.

Plecak

Wiesz już, co musisz ze sobą zabrać. Pora na wybranie plecaka, do którego wszystko zapakujesz. Na jednodniowe wędrowanie po górskim szlaku wystarczy taki o pojemności 20-30 litrów. Dobrze jest, kiedy plecak będzie posiadać kilka kieszeni, w tym boczną na butelkę filtrującą oraz mniejszą wewnętrzną na dokumenty, klucze i telefon. Pakując niezbędne rzeczy, pamiętaj, że na samym dole powinny znaleźć się te, których będziesz potrzebować najmniej, a na wierzchu te najważniejsze. Kiedy wszystko znajdzie się w plecaku, swój kolejny krok możesz postawić już na górskim szlaku.