Dlaczego warto wybrać buty trekkingowe GORE TEX?

Śmiało można powiedzieć, że buty z GORE TEX ma w swojej ofercie chyba każdy producent obuwia przeznaczonego do poruszania się po górach i w terenie. Zazwyczaj są to modele zdecydowanie droższe od swoich odpowiedników pozbawionych membrany. Czy rzeczywiście są warte swojej ceny? Kiedy warto w nie zainwestować i na co zwrócić uwagę, dopasowując idealne buty?

Buty trekkingowe GORE TEX występują w bardzo wielu wariantach – przede wszystkim jako obuwie GORE TEX męskie i damskie, ale również w rozmaitych wersjach kolorystycznych. Rozmaite są także typy membran, które analizujemy poniżej.

Czym jest GORE TEX?

Membrana GORE TEX to materiał, który jest już doskonale znany, nawet w obiegowej opinii. Wspomnijmy tylko zatem w skrócie, że jest to specjalny rodzaj materiału, w którym istnieje bardzo wiele mikroskopijnych otworków. Taka konstrukcja pozwala stopom oddychać i umożliwia swobodny przepływ pary wodnej generowanej pod wpływem ciepła przez ciało człowieka. Jednocześnie jednak średnica tych otworów jest mniejsza niż wielkość pojedynczej kropli wody, dlatego obuwie GORE TEX to wodoodporne buty.

Wyróżniamy kilka typów membrany, między innymi:

  • GORE TEX Extended Comfort – na cieplejsze dni, stosowana przede wszystkim w obuwiu trekkingowym niskim i w podejściówkach,
  • GORE TEX Performance Comfort – najbardziej wszechstronna, stosowana głównie w obuwiu wysokim ze względu na wsparcie w postaci cienkiej izolującej warstwy,
  • GORE TEX Surround Footwear – wykorzystywana w modelach przeznaczonych do biegania po górach,
  • GORE TEX Insulated Comfort – dopasowana do ekstremalnych zimowych warunków.

Jak widać, w butach z membraną GORE TEX nietrudno odnaleźć komfort, gdyż możliwość dopasowania ich do warunków jest bardzo duża.

Buty trekkingowe GORE TEX – dla kogo będą idealne?

Takie buty mają wielu zwolenników – w różnym wieku, płci, z różnym stopniem górskiego doświadczenia. W ofertach sklepowych znajdziemy nie tylko modele męskie, damskie i dziecięce, ale również buty typu unisex. Podział ten nie wiąże się wyłącznie z wyglądem i kolorystyką. Choć zastosowana membrana jest wszędzie taka sama, buty damskie są z reguły węższe, a tym samym lepiej dopasowane do stopy.

Jak wspomnieliśmy już wyżej, buty GORE TEX są w stanie sprostać różnym warunkom i różnym aktywnościom. Znajdziemy tu typowe buty trekkingowe, ale również obuwie idealne do biegania, codziennych spacerów czy weekendowych wyjazdów w teren. Wymienione wyżej cztery linie obuwia GORE TEX zapewnią komfort w każdych warunkach. Oczywiście, podstawowym zadaniem membrany jest zapewnienie wodoszczelności. Wszelkie wędrówki w niepewnej pogodzie nie stanowią już więc problemu.

Jak dbać o buty GORE TEX?

Wbrew pozorom i obiegowym opiniom, pielęgnacja obuwia z omawianym goretexem wcale nie jest dużo bardziej skomplikowana niż dbanie o buty bez takiej membrany. Liczy się tak naprawdę codzienna dbałość o obuwie.

Interesujące nas buty po każdej aktywności wymagają przede wszystkim oczyszczenia z zabrudzeń. To o tyle ważne, że w przypadku butów z membraną zanieczyszczenia mogą przeniknąć przez membranę i zapchać otwory, które się w niej znajdują. Przeważnie wystarczy zastosować zwilżoną miękką szmatkę lub namoczoną letnią wodą szczoteczkę z niezbyt twardym włosiem. Jeśli zabrudzenia są poważniejsze i bardziej oporne, można zastosować specjalistyczne preparaty. Po wysuszeniu butów pozostaje już tylko zaimpregnować obuwie, by jak najdłużej zachowało swoje właściwości.