Jak ubrać się na zwiedzanie zimą?

Poznawanie świata to jedno z ciekawszych zajęć i aktywności, na jakie można się zdecydować. Jeśli masz nieco wolnego czasu, czy to podczas wakacyjnego urlopu czy podczas dłuższego lub zwykłego weekendu, możesz odkrywać miasta i miejsca, położone niedaleko ciebie lub te, leżące nieco dalej lub nawet na drugim końcu świata. Jednak na każdą wyprawę należy się odpowiednio przygotować. Zwiedzanie nowych miejsc w okresie letnim jest przyjemne, łatwe w organizacji i dość oczywiste. Ale czy wiesz, jak należy się ubrać na zwiedzanie mroźną zimą? Co ubrać do miasta, a co wziąć na wyprawę w góry?

Jak się ubrać na zwiedzanie miasta?

Zwiedzanie swojego lub nowego miasta w trakcie zimy, gdy temperatura jest coraz niższa, a wszystko otula przepiękna warstwa białego śniegu, może być wspaniałą przygodą, ale stanowi także pewnego rodzaju wyzwanie. Niby wiemy, że na każdą wycieczkę, powinniśmy zabrać odpowiedni strój, dopasowany do miejsc, do których się udajemy. Na przykład, jeśli zwiedzasz świątynie, warto zabrać ze sobą odzież zakrywającą ramiona czy gołe nogi, z szacunku do samego miejsca. Zimą sprawa jednak nieco się komplikuje. 

Jak ubrać się zimową porą na miejską wycieczkę? Przede wszystkim, warto zaplanować sobie swój czas. Czy będziesz zwiedzać muzea czy jednak większość czasu będziesz podziwiać miejską infrastrukturę z zewnątrz? Od tego zależy dobór odpowiedniej garderoby. Z drugiej strony, postaw na wygodę i komfort.

Oczywiście, podstawą do zwiedzania są solidne i wygodne buty. W tym przypadku, powinny być one nieprzemakalne. Żeby było cieplej, warto też zadbać o ciepłe rajstopy oraz grubsze skarpetki. Jeśli na miejskie zwiedzanie zdecydujesz się na dzianinową, cieplejszą sukienkę, możesz dobrać do niej eleganckie i ciepłe rajstopy w różne, kolorowe wzory lub postawić na klasyczne legginsy. 

Poza butami, obowiązkowym ubiorem jest czapka, szalik i rękawiczki oraz wygodny płaszcz lub kurtka – niekoniecznie puchowa. Dobrym pomysłem, jest ubieranie się warstwowo. Dzięki temu, jeśli będzie ci za ciepło, będziesz mogła się pozbyć dodatkowej warstwy, za to na pewno nie zmarzniesz, jeśli temperatura spadnie jeszcze bardziej. Pamiętaj, aby zakryć wszystkie miejsca, przez które ucieka ciepło. Włóż podkoszulkę w spodnie, rękawiczki wsuń pod sweter czy kardigan.

Jak się ubrać w góry zimą?

Wycieczki po mieście mogą być bardzo przyjemne, ale nie wymagają zbyt wielu przygotowań specjalnych. Innym przypadkiem jest wycieczka w góry, gdzie celem samej wędrówki jest przede wszystkim podziwianie jedynych w swoim rodzaju widoków. 

W przypadku wypraw w góry, przygotowanie odzieży powinno się opierać na kilku istotnych elementach. Po pierwsze, odzież powinna być termoaktywna. Taki rodzaj odzieży utrzymuje odpowiedni balans między przegrzaniem, a wychłodzeniem. Po drugie, odzież powinna zapewnić ci bezpieczeństwo tzn. być wykonana z „oddychających” materiałów, dobrze odprowadzać pot i chronić przed otarciami. 

Kolejnym warunkiem jest uniwersalność. Jeśli nie jesteś himalaistą, warto kupić taki komplet ubrań, który sprawdzi się na każdą pogodę. Pamiętajmy, że w górach, zmienia się ona z minuty na minutę. Na koniec, ubrania muszą być komfortowe i wygodne, nie krępować ruchów, nie powinny być także zbyt ciężkie czy za ciasne. 

Przy okazji, warto wspomnieć, że także tutaj, sprawdza się zasada ubierania warstwowo.

Wyprawa w góry – przydatne części garderoby

No dobrze, co zatem konkretnie warto zabrać ze sobą na zimową wycieczkę w góry? Ubiór górski dzieli się na trzy części. Pierwsza z nich, czyli warstwa wewnętrzna, opiera się na bieliźnie termoaktywnej. Składają się na nią np. staniki sportowe, koszulki, legginsy czy spodenki.

Zadaniem warstwy drugiej jest docieplenie. Tu postaw na polar lub bluzę z power stretch’em. Na nią natomiast wchodzi warstwa zewnętrzna, czyli różne rodzaje kurtek (hardshell, softshell lub puchowe) oraz dobre spodnie np. z grubszego softshellu, z windstopperem.

Na koniec, nie zapomnij o wygodnych, amortyzujących butach np. trekkingowych lub hikingowych. Dodatkowo, do zimowego ubioru w góry możesz dobrać okulary słoneczne, które ochronią twoje oczy przed oślepiającą bielą, dobrą czapkę i rękawiczki, a jeśli wybierasz się na bardziej wymagające trasy, możesz zabrać ze sobą raki.

Pamiętaj, że wybierając się na zimowe zwiedzanie gór zimą, warto zajrzeć do profesjonalnego sklepu, sprzedającą dobrej jakości części garderoby zimowej, np. na stronę https://www.sport-shop.pl/