Jak wybrać skuteczny preparat na kleszcze?
Podczas podróży na łonie natury warto zwrócić uwagę na zagrożenie ze strony kleszczy, które mogą przenosić wiele niebezpiecznych chorób. Odpowiedni preparat pozwoli skutecznie się przed nimi ochronić – sprawdź, jakie składniki są najbardziej efektywne.
Które preparaty na kleszcze chronią najlepiej?
Preparaty na kleszcze dzielą się na preparaty naturalne w postaci olejków eterycznych oraz syntetyczne związki chemiczne. Na rynku istnieją też repelenty, czyli różnorodne środki odstraszające owady – nie tylko kleszcze, lecz także pszczoły, osy, muchy, meszki i komary. Jako że produkty te charakteryzują się różnym zakresem działania, przy wyborze środka na kleszcze warto przede wszystkim sprawdzić szczegóły jego zastosowania. Warto też pamiętać, że w przypadku tych pajęczaków należy szybko zapobiegać ukąszeniom ze względu na ryzyko zarażenia się boreliozą bądź kleszczowym zapaleniem mózgu. Preparaty na kleszcze o najskuteczniejszym działaniu to przede wszystkim środki z substancjami takimi jak DEET, IR3535 czy ikarydyna – alternatywą są wspomniane już olejki eteryczne.
DEET – preparat na kleszcze
DEET to syntetyczny związek chemiczny używany do odstraszania owadów – na jego bazie powstają najskuteczniejsze opryski na kleszcze, a także na komary. Ma charakterystyczny zapach, jest wodoodporny, działa długo i, co najważniejsze, faktycznie odstrasza kleszcze. Warto jednak pamiętać, aby korzystać z tego preparatu z należytą ostrożnością, zwłaszcza w przypadku podróży z dziećmi. Środek o stężeniu 9,5% DEET można stosować od 2. roku życia, z kolei zawartość 25% jest zalecana dla dzieci powyżej 3. roku życia. Preparaty, w których DEET stanowi 50% składu, nadają się do wykorzystania wyłącznie przez dorosłych. W zależności od ilości DEET w wybranym środku preparaty na kleszcze mogą być nanoszone na ubrania lub też bezpośrednio na skórę. Co istotne, nie należy łączyć repelentu zawierającego DEET z ikarydyną, która również stanowi skuteczny środek na kleszcze.
Opryski na kleszcze z ikarydyną
Ikarydyna to kolejny repelent, który może pomóc nam w walce z kleszczami. W odróżnieniu od DEET jest to substancja bezzapachowa. Jest również stosunkowo bezpieczna, ponieważ nie uszkadza tworzyw sztucznych i nie ma żadnego wpływu na nasz układ nerwowy. Środki o stężeniu 20% można aplikować dzieciom już od 2. roku życia. Z takim stężeniem preparat zapewnia ochronę nawet do 14 godzin, z kolei słabsze preparaty (10% ikarydyny) czas ten wynosi do 8 godzin.
Bezpieczny środek na kleszcze – IR3535
Środki na kleszcze z IR3535 wyróżniają się wysokim poziomem bezpieczeństwa zarówno dla środowiska, jak i użytkowników. Nie powodują żadnych podrażnień ani alergii skórnych; ponadto mogą być stosowane u dzieci po 1. roku życia, a niektóre preparaty nadają się nawet dla młodszych maluchów. Dla dorosłych zaleca się preparaty na kleszcze ze stężeniem IR3535 na poziomie 10–30%.
Naturalne środki na kleszcze
Szukając naturalnych produktów na kleszcze, można sięgnąć po preparaty bazujące na olejkach eterycznych – na przykład goździkowym, cytrusowym bądź eukaliptusowym. Nie da się jednak jednoznacznie określić czasu ich działania. Olejek cytronelowy może działać do 2 godzin, a w przypadku olejku z eukaliptusa cytrynowego mówi się o działaniu nawet do 6 godzin. Tego ostatniego preparatu nie należy stosować u dzieci poniżej 3. roku życia.
Jakie miejsca na ciele są najczęściej atakowane przez kleszcze?
W związku z tym, że najlepszą ochroną przed ukąszeniem kleszcza jest zapobieganie, warto poznać miejsca, które najczęściej atakuje. Zagrożenie jest największe na łąkach, w parkach oraz w lasach i na ich obrzeżach. Zapach potu, wydychany CO2 i temperatura ciała – to wszystko przyciąga kleszcze. Te pajęczaki lubią miejsca ciepłe, dobrze ukrwione i miękkie. W razie ryzyka ukąszenia ważne są oględziny całego ciała, jednak szczególną uwagę warto zwrócić uwagę na obszar pod kolanem oraz strefy intymne. W obydwóch przypadkach czynnikiem, który najbardziej przyciąga kleszcze, jest stosunkowo wysoka temperatura. Należy też pamiętać o tym, że jeśli położymy się na trawie, kleszcz może znaleźć się na naszych włosach. Najczęściej wkłuwają się na granicy skóry owłosionej i nieowłosionej – nad uszami lub na potylicy. U mężczyzn z zarostem mogą znaleźć się w brodzie. Narażone są również wewnętrzne strony ud i pachy.
Ochrona przed kleszczami – kilka wskazówek
Preparaty na kleszcze to nie wszystko – aby zredukować ryzyko ukąszenia i powiązanych problemów, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych zasad. Po powrocie z parku lub lasu należy rozebrać się i uważnie obejrzeć swoje ciało, szczególnie obszary najbardziej narażone na atak kleszcza. Powinniśmy także zachować ostrożność przez najbliższe kilka dni – objawy boreliozy pojawiają się zazwyczaj po upływie około tygodnia. Jeśli zauważymy zaczerwienienie, a w szczególności charakterystyczny, okrągły rumień, konieczny jest jak najszybszy kontakt z lekarzem.