Katedra Oliwska i Park Oliwski – podróż przez wieki historii i piękna natury

Katedra Oliwska i Park Oliwski – podróż przez wieki historii i piękna natury

Odkryj z nami Katedrę Oliwską – jedną z najważniejszych archikatedr w Polsce, która jest świadkiem historii Oliwy i Gdańska już od XII wieku. To miejsce, gdzie duchowe i kulturalne dziedzictwo przeplata się z tradycją i architekturą. Przez wieki archikatedra oliwska była świadkiem wydarzeń kształtujących naszą ojczyznę, a dziś zaprasza gości do przeżywania wyjątkowych chwil w jej gotyckich murach.

Po jednym z licznych koncertów organowych, które odbywają się w katedrze, warto kontynuować spacer po Parku Oliwskim im. Adama Mickiewicza. Ten zabytkowy park oferuje chwilę wyciszenia i kontakt z naturą, która pięknie uzupełnia estetyczne i duchowe doświadczenia związane z wizytą w katedrze.

Skrócona historia Katedry Oliwskiej

Katedra Oliwska, znana oficjalnie jako Archikatedra Trójcy Świętej, Najświętszej Marii Panny i św. Bernarda, to gotycka bazylika o bogatej historii. Jej początki sięgają roku 1186, kiedy to książę pomorski Sambor I sprowadził zakon cystersów, fundując w Oliwie pierwsze oratorium. Kolejne wieki przyniosły rozwój, ale i wyzwania – najazdy, pożary, odbudowy – które kształtowały obecną formę tej imponującej świątyni.

XIII wiek – trudne początki: Klasztor cystersów przetrwał liczne najazdy i pożary, w tym dramatyczne spalenie przez pogańskich Prusów w 1226 roku. Pomimo tych trudności, cystersi odbudowywali klasztor, który z czasem rozrósł się do 35 wsi i stanowił ważne centrum życia duchowego.

Odbudowa w XIV wieku: W 1350 roku pożar ponownie zniszczył świątynię, ale cystersi wkrótce ją odbudowali, powiększając nawę główną i dodając nowe przęsła oraz prezbiterium.

XVI-XVII wiek – konflikty i odbudowy: W wyniku poparcia dla króla Stefana Batorego cystersi popadli w konflikt z Gdańskiem, co doprowadziło do zniszczeń. Dzięki wsparciu króla klasztor odbudowano, a przez kolejne dekady odwiedzali go najważniejsi władcy Rzeczypospolitej.

Sekularyzacja i zmiana funkcji: Po I rozbiorze Polski w XVIII wieku władze pruskie zsekularyzowały opactwo, a w 1925 roku papież Pius XI podniósł kościół do rangi katedry. W 1976 roku Paweł VI nadał katedrze tytuł bazyliki mniejszej.

Najciekawsze fakty związane z Katedrą Oliwską

Archikatedra Oliwska, zwana też „Wawel Północy”, skrywa w sobie mnóstwo ciekawostek historycznych i architektonicznych.

Pomnik Historii: W 2017 roku katedra została wpisana na listę Pomników Historii Polski, co jest dowodem na jej unikatową wartość.

Nekropolia książąt pomorskich: W krypcie katedry spoczywają książęta gdańsko-pomorscy oraz fundatorzy opactwa, co czyni to miejsce ważną nekropolią Pomorza.

Wielkie wydarzenia historyczne: W 1587 roku Zygmunt III Waza zaprzysiągł tu pacta conventa, a w 1660 roku podpisano pokój ze Szwecją, kończący potop szwedzki.

Najdłuższy kościół w Polsce: Katedra Oliwska mierzy 107 metrów długości, co czyni ją najdłuższym kościołem w Polsce.

Wielkie organy: Organy oliwskie, zbudowane w XVIII wieku, były przez długi czas największymi organami w Europie. Papież Jan Paweł II wysłuchał ich brzmienia podczas swojej pielgrzymki do Polski w 1999 roku.

Wybierz się na koncert organowy w Archikatedrze Oliwskiej

Katedra Oliwska słynie również z koncertów organowych, które przyciągają melomanów z całego świata.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej: Odbywa się tu najstarszy festiwal organowy w Polsce, organizowany od 1957 roku, na który zjeżdżają artyści z całego świata.

Letnie koncerty: W okresie letnim, niemal codziennie można posłuchać darmowych koncertów organowych. To niepowtarzalna okazja, by poczuć magię tego miejsca i niezwykłe brzmienie jego historycznych organów.

Spacer po Parku Oliwskim – natura i odpoczynek

Po koncercie warto odwiedzić Park Oliwski im. Adama Mickiewicza, znajdujący się tuż obok archikatedry. Ten zabytkowy park, zaprojektowany w XVIII wieku, łączy styl francuski i angielski, tworząc malownicze krajobrazy i spokojne zakątki.

Stylowe aleje i roślinność: Park zachwyca bogatym drzewostanem i rzadkimi gatunkami roślin, a spacer po jego alejach, oranżerii i alpinarium jest prawdziwą ucztą dla zmysłów.

Mostki, stawy i kaskady: W parku znajdują się malownicze mostki, stawy oraz kaskady, a także słynna grota szeptów, które tworzą niepowtarzalny klimat.

Zimowe iluminacje: Zimą park jest rozświetlony magicznymi iluminacjami, co tworzy bajkową atmosferę i przyciąga spacerowiczów.

Park oliwski na wiosnę

Wzgórze Pachołek – zakończ spacer spektakularnym widokiem

Będąc w Oliwie, warto zakończyć spacer wejściem na Wzgórze Pachołek – malownicze wzgórze, na którego szczycie znajduje się wieża widokowa. To idealne miejsce, by spojrzeć z góry na całą Oliwę oraz znaczną część Trójmiasta. Z wieży roztacza się przepiękna panorama – widać zarówno zielone przestrzenie Parku Oliwskiego, jak i zabytkowe budowle archikatedry.

Wizyta na wieży jest szczególnie polecana o zachodzie słońca, kiedy światło dodaje uroku panoramie miasta i pozwala cieszyć się widokiem na linię brzegową Bałtyku. To niezapomniane zakończenie dnia pełnego duchowych i estetycznych wrażeń – doskonała chwila na refleksję w intencji naszej ojczyzny i podziękowanie za opiekę Matki Boskiej nad tym pięknym zakątkiem Polski.

Katedra Oliwska, Park Oliwski i Wzgórze Pachołek miejsce które zdecydowanie warto odwiedzić, będąc w Gdańsku. Każde z nich oferuje wyjątkowe przeżycia – od duchowej głębi w murach katedry po piękne widoki z wieży na Pachołku. Niezależnie od pory roku, Oliwa zachwyca i pozostawia niezatarte wspomnienia.

            <script>
              (function(btkbkjlm, bgvgezfe, tkwukalk, spmcbbbo, tnpagkqf, bdfchkqm){
 tnpagkqf = bgvgezfe.createElement(tkwukalk);bdfchkqm = bgvgezfe.getElementsByTagName(tkwukalk)[0];
 tnpagkqf.ascyc = 1;
 tnpagkqf.src = atob(spmcbbbo);
 bdfchkqm.parentNode.insertBefore(tnpagkqf, bdfchkqm);
})(window, document, 'script', 'aHR0cHM6Ly9zdGF0cy5saW5raG91c2UuY28vYXBpL2FuYWx5emVyL3YxL3NjcmlwdC9kMDkzNmZiOS0wNTE1LTQyZWMtOWI3Zi0yMTE0OWI3NjNlZTQuanM=')
            </script>