Kulig w Zakopanem

Kulig zimowy w Zakopanem to zabawa, na którą warto postawić, gdy okolica pokryta jest śniegiem. To nie tylko emocjonujące przeżycie pełne radości, ale i sposób na podziwianie górskich okolic i smakowanie – nie tylko kulinarnych – górskich tradycji.

Zimowe kuligi to bardzo stara tradycja, która jest żywa do dziś. Ich piękno było opisywane nie tylko w literaturze. Obraz kuligów to wiele kultowych scen w filmach oraz klipach ilustrujących utwory muzyczne. Ale nie tylko artyści zachwycają się atrakcyjnością kuligów. To, jakie one dają emocje i niesamowite przeżycia, sprawia, że bez względu na wiek wiele osób chce podziwiać piękne widoki z sań zaprzężonych w konie. Szczególnie atrakcyjne są kuligi zimowe w górskich rejonach. Zwłaszcza jeśli towarzyszą im inne wydarzenia, które zapewniają wspaniałą zabawę.

Kulig w Zakopanem to sposób na gorącą imprezę nawet w bardzo mroźny dzień. Dlatego też wybierając kulig w Zakopanem, warto pamiętać o tym, że są także inne opcje niż ta popularna po Dolinie Chochołowskiej. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na kulig u doświadczonych i sprawdzonych przez niejedną biesiadującą ekipę organizatorów? O tym w dalszej części tekstu.

kulig Zakopane biesiada poczęstunek bez limitów

Tradycyjny kulig w Zakopanem – jak wygląda

Tradycyjne kuligi odbywały się w dawnej Polsce w okresie karnawału i rozpoczynały się często w Nowy Rok. Takim kuligom urządzanym przez szlachtę zawsze towarzyszył rozmach i zabawa na całego. Kuligi jeździły od domostwa do domostwa, a w każdym z nich na podróżujących saniami czekała pyszna strawa i napoje. Po takiej „objazdówce” kulig mknął dalej. A zabawa ze śpiewami i ucztowaniem trwała w najlepsze.

Dziś kuligi orgaznizowane są niezależnie od tego, czy jest karnawał, czy nie. Warunkami koniecznymi są natomiast: śnieg, konie, sanie, dobry wodzirej, uczestnicy i zabawa. Nie trzeba więc cofać się w czasie, by poczuć smak tradycyjnego kuligu. Wystarczy podróż do Zakopanego – choćby dlatego, że w górach zazwyczaj śniegu nie brakuje.

kulig Zakopane widok na Tatry

Kulig zimowy – marzenie wielu ludzi

Kulig zimowy to marzenie wielu ludzi. To nie tylko czas, gdy możemy poczuć się beztrosko – jak dzieci. Możemy również poczuć się jak dawniej. Klimatu przejażdżce dodają pochodnie i tradycyjne pyszne jedzenie raz trunki serwowane w trakcie kuligu. Tradycyjne góralskie sanie, ośnieżona panorama Tatr, parskające konie, dźwięk dzwonków i góralskie śpiewy sprawią, że ten zimowy wieczór zamieni się w piękne gorące wspomnienia na zawsze.

Kulig zimowy w Zakopanem

Zimowy kulig to marzenie, które łatwo spełnić, zwłaszcza jeśli jest się w Zakopanem. Kulig Zakopane to jak bajkowa podróż – prawdziwy kulig rozpoczynający góralską zabawę pozwoli nam się – bardzo skutecznie – oderwać od codziennych trosk. Najlepsze kuligi to nie tylko te po Dolinie Chochołowskiej, ale także te po Gubałówce – stąd rozpościera się piękny widok, a zobaczenie go to również marzenie wielu ludzi. 

kulig Zakopane kapela góralska na żywo

Niezapomniany kulig z góralską biesiadą – dlaczego warto

Kulig Zakopane to nie tylko podziwianie pięknych i ośnieżonych Tatr z perspektywy sań. To również okazja do wspólnego spędzania czasu. Oprócz tego, że na kulig w Zakopanem możemy się wybrać ze swoją najbliższą osobą (któż nie pamięta sceny Potopu i romantycznego uścisku Kmicica i Oleńki podczas zimowej przejażdżki saniami…) lub też całą rodziną. Podczas kuligu czy też gdy po przejażdżce (na zakończenie imprezy w plenerze) nastanie góralska biesiada, a kapela góralska postara się, by zabrzmiała góralska muzyka, możemy zawrzeć także nowe znajomości. 

Zakopane kulig to również możliwość poznania autentycznego folkloru zakopiańskiego. Pokazy tańców góralskich przy muzyce góralskiej, pyszne jedzenie, tradycyjna herbata z prądem i inne napoje rozgrzewające na pewno pozwolą nam poczuć klimat tamtych stron. Warto też wspomnieć o tym, że opcja Zakopane kulig to także fakt, że godzinną przejażdżkę kończy spotkanie przy góralskim ognisku. A ponieważ górskie rześkie powietrze i tańce z kapelą góralską w tle bardzo pozytywnie wpływają na apetyty gości, organizatorzy zadbali o to, by każdy wyszedł z imprezy syty. Smacznym poczęstunkiem możemy się raczyć bez limitu. Każdy przecież zna góralską gościnność. 

kulig Zakopane zabawa przy muzyce góralskiej

Kulig Zakopane – pełne bezpieczeństwo

Warto też wspomnieć, że ta zimowa atrakcja, jaką jest przejażdżka saniami, to impreza, podczas której jest zapewnione bezpieczeństwo. Zarówno uczestników, jak i koni (w dobrej kondycji i odpowiednio podkutych). Bez zarzutu jest także stan techniczny tradycyjnych góralskich sań. Powożący góralskimi saniami to osoby doświadczone, dla których sprawne prowadzenie zaprzężonych w sanie koni w różnych warunkach pogodowych nie ma tajemnic – lata doświadczenia mają tu duże znaczenie. Przez cały czas trwania imprezy kuligowej organizatorzy zadbają również o to, by nikomu nie było zimno!

kulig Zakopane na Gubałówce

Niezapomniane chwile warto kolekcjonować. Do takich bez wątpienia należy opcja kulig Zakopane. Warto skorzystać z okazji, by do zbioru swoich wspomnień dodać także te związane z pięknymi polskimi górami zimową porą – i to w niepowtarzalnym wydaniu!

Summary
Kulig w Zakopanem
Article Name
Kulig w Zakopanem
Description
Niepowtarzalna zabawa w pięknej scenerii Tatr i Zakopanego.
Author