Laptop w samolocie

Używanie laptopa na pokładzie samolotu pasażerskiego stało się dzisiaj normalną czynnością. Mimo, iż w przeciwieństwie do dawnych lat, posiadanie laptopa nie jest już powodem do niepokoju z racji bezpieczeństwa podczas lotu, to jednak należy spełniać kilka kryteriów i dostosować się do procedur linii lotniczych.

laptop samolot

Inspekcja laptopa – zanim wejdziemy do samolotu

Zasady bezpieczeństwa ciągle ulegają zmianie, dlatego też przed każdym lotem, musisz zapoznać się ze wskazówkami podanymi w punkcie kontroli bezpieczeństwa. Ogólna zasada wymaga wyjęcia laptopa z torby i umieszczenia go w koszu z innymi elektronikami, monetami czy kluczami. Dopiero po sprawdzeniu, możesz go umieścić w torbie – jednak nie jest to generalna reguła. Cały czas przez okres odprawy, uważaj na swój sprzęt, gdyż urządzenie rentgenowskie jest dobrym miejscem dla złodziei. Co ważne, nie musisz obawiać się prześwietlenia Twojego komputera, gdyż rentgen w żaden sposób nie uszkodzi laptopa. Jeśli zostaniesz wezwany na dodatkową kontrolę, wówczas istnieje możliwość, iż będziesz poproszony o włączenie laptopa. Po przejściu kontroli, możesz ruszać ze swoim sprzętem w drogę.

Jak przechowywać i korzystać z laptopa w samolocie?

Na pokładzie samolotu, zaleca się umieszczenie laptopa pod siedzeniem przed sobą. Z górnych schowków lepiej korzystać w ostateczności, aby nie ryzykować, że spóźnialscy upychając swoje bagaże, zmiażdżą Twój laptop. Laptop musi być cały czas przechowywany w torbie, aż do momentu gdy pojawi się komunikat, pozwalający włączyć urządzenia elektroniczne. Korzystanie z komputera ułatwi Ci kilka poniższych rad:

Unikaj siedzeń w których nie ma schowków pod siedzeniem.

Jeśli linia lotnicza oferuje miejsca z rozszerzoną przestrzenią na nogi, np.przy wyjściach, warto z nich skorzystać. Oznacza to wygodniejsze korzystanie z laptopa.

Miejsca przy oknach świetnie nadają się na korzystanie z komputera, gdyż posiadasz dostęp do rolety okiennej, którą możesz zarządzać, aby chronić ekran przed słońcem.

W przypadku posiadania ważnych, poufnych informacji biznesowych, warto zainwestować w specjalny filtr prywatności do laptopa, który uniemożliwia pasażerom zerkanie na informacje na ekranie.

Czy można używać laptopa w samolocie?

Jak wyłączyć tryb samolotowy w laptopie

Podczas korzystania z laptopa w powietrzu, konieczne jest wyłączenie sieci bezprzewodowej. Niektóre linie lotnicze udostępniają bezpłatny bezprzewodowy internet, jednak w większości jest to opcja płatna . Dodatkowo nie wyłączenie jej, spowoduje ciągłe szukanie sieci i będzie zużywać energię baterii. Laptopy, podobnie jak inne urządzenia mobilne posiadają tryb samolotowy, który należy włączyć. Przeważnie, można to zrobić za pomocą przełącznika On-Off dla sieci bezprzewodowej umieszczonego w urządzeniu. W niektórych laptopach trzeba użyć specjalnej kombinacji klawiszy, na przykład Fn + F5. Użycie powyższych rozwiązań, przeniesie Twoje urządzenie w tryb samolotowy. Czasem, jedyną opcją dla niektórych komputerów jest skorzystanie z systemu Windows do przejścia w tryb samolotowy. Aby to zrobić należy nacisnąć Win + A, aby przejść do Centrum akcji, a następnie kliknąć Tryb samolotowy. Wówczas ikona aktywności trybu pojawi się na pasku zadań.

Dostosowanie się do powyższych wytycznych, pozwoli Ci na bezpieczne i zgodne z założeniami linii lotniczych korzystanie z komputera podczas podróży. Więcej porad dotyczących podróżowania samolotem znajdziesz na stronie naszego partnera – kliknij by przejść.