Na co zwracać uwagę kupując gogle narciarskie?

Każdy, kto chociaż raz był na stoku narciarskim wie, jak ważna jest na nim odpowiednia ochrona oczu. Promieniowanie UV i oślepiające słońce atakują nas z każdej strony – zarówno z nieba, jak i odbijając się od znajdującego się wszędzie śniegu. Gogle narciarskie są więc niezbędnym elementem wyposażenia każdego miłośnika sportów zimowych. Dzisiaj przyjrzymy się im bliżej i dowiemy się na co zwracać uwagę przy ich zakupie.

Odpowiedni wybór szyby w goglach

Dobre gogle narciarskie renomowanego producenta będą posiadały szyby o różnych stopniach przepuszczalności światła, które odpowiada za właściwą ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wybierając gogle narciarskie należy więc zdawać sobie sprawę ze znaczenia oznaczeń stosowanych w szybach, by wiedzieć jaki model będzie najlepiej dopasowany do warunków, w jakich zdarza nam się jeździć. S0 to szyby praktycznie przezroczyste, przepuszczające światło w stopniu od 80% do 100%. Takie soczewki sprawdzą się do jazdy przy sztucznym oświetleniu, w nocy i przy bardzo słabej widoczności spowodowanej gęstą mgłą. Kolejny rodzaj, S1 cechuje się przepuszczalnością światła 43-80%, co sprawdza się przy dużym zachmurzeniu i słabej widoczności. Szyby S2 wybieramy gdy na zewnątrz panuje lekkie zachmurzenie oraz zaczyna się ściemniać, ich przepuszczalność wynosi 18-43%. S3 to szyby doskonałe na słoneczne, jasne dni, przepuszczające światło w zakresie 8-18%. Najrzadziej spotykane w goglach szyby S4 o przepuszczalności 3-8% skierowane są bardziej do turystów wysokogórskich, niż narciarzy ze względu na bardzo wysoką ochronę przed słońcem.

Miłośnicy sportów zimowych, którzy jeżdżą głównie w ładne, słoneczne dni mogą zdecydować się na gogle narciarskie wyposażone w szyby S3. Warto jednak wybrać model oferujący łatwą wymianę soczewek i posiadający dwie różne szybki w komplecie – dzięki temu będzie on bardziej uniwersalny i nie ograniczy nam widoku w trudniejszych warunkach. Osoby, które preferują maksymalny komfort i nie chcą zabierać ze sobą dodatkowych szyb mogą zdecydować się na gogle narciarskie wyposażone w soczewkę fotochromatyczną, która będzie automatycznie dostosowywała swoją barwę do panujących warunków oświetleniowych.

Gogle narciarskie

Źródło: Sklep narciarski i snowboardowy SnowShop.pl

Dodatkowe technologie szyb w goglach

Wybierając gogle narciarskie warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych technologii stosowanych w szybach.

Pierwszą z nich jest powłoka zapobiegająca parowaniu. Dzięki niej szyba nie będzie zachodziła mgłą spowodowaną różnicą temperatur między twarzą, a otoczeniem. Powłokę tę należy traktować delikatnie, czyszcząc gogle wyłącznie gdy zachodzi taka potrzeba i regularnie odnawiając przy pomocy specjalnego płynu lub u optyka.

Polaryzacja szyby to coś, co dodaje użytkownikom wiele komfortu. Dzięki niej redukowane są oślepiające odblaski światła, które na stoku występują bardzo często przez odbijanie się słońca od śniegu czy występującego miejscowo lodu.

Jeżeli decydujemy się na model z wymiennymi szybami warto również zwrócić uwagę na system ich wymiany. Producenci oferują bardzo ciekawe rozwiązania, jak szyby trzymane przy pomocy magnesów, zatrzasków, czy dodatkowa ciemna soczewka nakładana na jasną, która jest na stałe zamontowana w ramce.

Dopasowanie ramki gogli do twarzy

Obecnie większość producentów stosuje oznaczanie modeli gogli przy pomocy rozmiarów. Jest to bardzo pomocne dla osób o większych i mniejszych twarzach. Gogle narciarskie damskie są mniejsze i lepiej dopasowane do drobniejszych, kobiecych twarzy. Gogle narciarskie męskie to często duże, bezramkowe modele, które wyglądają bardzo futurystycznie. Bez problemu znajdziemy także gogle narciarskie dziecięce, które dopasują się do mniejszych twarzy maluchów i juniorów.

Oprawka powinna być wyposażona w specjalną piankę, która przylega do twarzy zapobiegając uciskom i lepiej chroniąc oczy przed wiatrem i chłodem. Pianka ta zapewnia komfort, powinna odprowadzać wilgoć i najlepiej gdy jest wykonana z antybakteryjnego materiału.

Pasek zastosowany w goglach będzie wewnątrz powleczony antypoślizgowym silikonem. Dzięki temu gogle nie przesuwają się po kasku i zawsze dobrze trzymają się na swoim miejscu.

Wybierając gogle narciarskie Warszawa jest miastem, w którym możemy odwiedzić jeden ze sklepów SnowShop, mieszczących się przy ulicy Ostrobramskiej 38b i Wrocławskiej 25. Gogle narciarskie online znajdziemy pod adresem snowshop.pl, a gogle narciarskie Gdańsk możemy kupić w SnowShopie mieszczącym się w galerii City Meble przy alei Grunwaldzkiej 211. Dokonując zakupu w sklepie SnowShop mamy pewność, że wybierzemy wysokiej klasy produkt, który nie zawiedzie nas na stoku i dobrze ochroni nasze oczy przed niekorzystnym promieniowaniem UV. 

Zainteresowany wyprzedażą nart? Kup online na -> SnowShop.pl lub odwiedź jeden z naszych sklepów stacjonarnych: 

Sklepy stacjonarne:

Warszawa, ul. Wrocławska 25

Warszawa, ul. Ostrobramska 38b

Gdańsk, aleja Grunwaldzka 211

Źródło: Sklep narciarski i snowboardowy SnowShop.pl