Najlepsze męskie buty trekkingowe, które zabierzesz na swoją przygodę

Dobry, męski but trekkingowy ma znaczenie. Zanim wyjdziesz w góry, upewnij się, że taki posiadasz!

Charakterystyka butów trekkingowych 

Decydując się na wypad w góry, dobrze jest posiadać dobre buty trekkingowe męskieJak wybrać jednak odpowiednie obuwie, kiedy nie ma się w tym temacie odpowiedniej wiedzy? Na szczęście buty trekkingowe to tematyka, którą można zgłębić i bez fachowej wiedzy dokonać dobrego wyboru. Zaczynając od głównego podziału, który dotyczy obuwia trekkingowego, możemy podzielić je na: z wysoką oraz niską podeszwą. Niska podeszwa sprawdzi się podczas letnich wypadów, które można określić jako „rekreacyjne”. Stopa w takim bucie nie będzie specjalnie obciążona, a niski stan zapewni dopływ świeżego powietrza. Buty trekkingowe, które charakteryzuje wysoka podeszwa, sprawdzą się z kolei na bardziej wymagające trasy. Dużą zaletą takiego obuwia jest to, że chroni ono stopę przed dostaniem się do niej małych kamyczków, gałęzi, śniegu lub wody — innymi słowy wszystkiego, co można napotkać na górskim szlaku. Oprócz tego wysoki stan buta wspiera kostkę, która szczególnie narażona jest na kontuzję podczas wypraw na wymagające odcinki górskich tras.

Podczas wyboru męskich butów trekkingowych niezwykle istotną rolę spełnia też podeszwa, na którą również trzeba zwrócić szczególną uwagę. To od niej zależy bowiem utrzymanie odpowiedniej przyczepności w miejscach, które są na przykład mokre i wilgotne. Dobra podeszwa w górach ma takie samo zadanie jak opona w samochodzie — musi chronić przed niechcianym i niebezpiecznym w skutkach poślizgiem. Niewielu mężczyzn zdaje sobie również sprawę z tego, że dobrze wykonana podeszwa wspiera także mięśnie w nogach. Im dłuższa i trudniejsza trasa, tym większego wsparcia potrzebują mięśnie łydek oraz dwu- i czworogłowe ud. Takowe wparcie zapewnić może tylko odpowiednio miękka podeszwa. 

Zwróć uwagę na małe szczegóły 

Dobrze wybrany but trekkingowy jest niemal tak samo ważny podczas wyjścia w góry, jak chociażby kurtka puchowa męskaZapewnia on komfort oraz bezpieczeństwo. Im dłuższa trasa, tym więcej szczegółów wpływa na to, czy będzie ona udana. Świetnym tego przykładem jest membrana, którą spotkać można na niektórych męskich modelach butów trekkingowych. Jakie jest jej zadanie? Przepuszcza powietrze do buta, dzięki czemu znacznie wzrasta komfort chodzenia po górach podczas wysokich temperatur. Minusem takiego rozwiązania jest jednak to, że podczas zmiennej pogody — a taka przecież występuje często w górach, deszcz, który spada z nieba, dostawać się będzie również przez membranę do skarpetki. Są jednak producenci, którzy twierdzą, że potrafią — przy zastosowaniu membrany — zapewnić stopie dopływ powietrza i jednocześnie nie przepuszczać wody. 

Zanim kupisz — przymierz! 

Żaden but — choćby najdroższy i najlepszy — nie będzie w stanie spełnić swojej roli, jeżeli nie będzie on odpowiednio dopasowany do stopy. Jeżeli szukasz zatem męskich butów trekkingowych, to najlepszym sposobem na to, żeby je kupić, będzie odpowiednia selekcja oraz przymierzenie wybranego modelu obuwia. Jeszcze lepiej, jeżeli zrobisz to przy zastosowaniu takich skarpetek, które normalnie zakładasz na długie, górskie wycieczki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że but trekkingowy, który kupisz, sprawdzi się w warunkach, do których został stworzony.