Najpiękniejsze wąwozy w Polsce
Polska słynie z pięknych krajobrazów oraz dzikiej natury. Turyści chętnie wybierają się na długie wycieczki pieszymi szlakami – zazwyczaj dotyczy to wędrówek po górach, ale równie ciekawą opcją są wąwozy. Zapewniają one nieziemskie widoki, a do tego nie wymagają mozolnej, męczącej wspinaczki – spacer ich dnem to czysta przyjemność. Wybraliśmy i pokrótce opisaliśmy najpiękniejsze wąwozy w Polsce. Oto one!
Wąwóz Korzeniowy Dół
Wąwóz Korzeniowy Dół to popularna atrakcja turystyczna położona na Puławach, niecałe dwa kilometry na wschód od centrum malowniczego Kazimierza Dolnego. Okolica słynie z pięknych krajobrazów oraz licznych wąwozów, a Korzeniowy Dół jest najpopularniejszym z nich. Jego długość to ok. 700 metrów, a więc raczej niewiele, ale wyróżnia się on na tle okolicznych atrakcji niesamowitymi korzeniami drzew, które wyrastają ze ścian. Taki widok robi kapitalne wrażenie, o czym świadczą tłumy turystów. Na spacer Korzeniowym Dołem warto wybrać się o poranku lub wieczorem – w tym drugim przypadku wąwóz może posłużyć jako sceneria horroru!
Wąwóz Borowskich
Naprzeciw Korzeniowego Dołu znajduje się drugi, równie ciekawy wąwóz, nazywany Wąwozem Borowskich. Z jego ścian też wyrastają setki korzeni drzew, a większa część trasy prowadzi przez las. Szlak nie jest długi – kończy się po niecałym kilometrze, a do tego cieszy się nieco mniejszą popularnością wśród turystów. Jeśli nie lubisz dużych tłumów na trasie i planujesz spędzić urlop w Kazimierzu Dolnym, to Wąwóz Borowskich sprawdzi się jako świetna alternatywa dla Korzeniowego Dołu!
Wąwóz Kraków
Wąwóz Kraków to prawdopodobnie najbardziej znany wąwóz na terenie całych Tatr. Tak naprawdę jest to jedna z kilku odnóg popularnej Doliny Kościeliskiej, czyli jednego z najchętniej odwiedzanych miejsc w rejonie Zakopanego. Długość wąwozu to aż 3 kilometry, a wzdłuż trasy znajdują się wejścia do ponad 100 jaskiń.
Niestety do zwiedzania jest udostępniona jedynie część Wąwozu Kraków – szlak kończy się przed najciekawszym miejscem, czyli przed skalnym miastem Kraków, składającym się z formacji skalnych przypominającym budynki. Rejon jest objęty ścisłą ochroną, przez co nie można go zwiedzać, ale mimo to warto wybrać się na spacer do Wąwozu Kraków!
Lisi Jar
Lisi Jar to ikoniczny wąwóz znajdujący się w okolicy Jastrzębiej Góry. To jeden z najbardziej znanych symboli tego miasta – biegnie z głębi lądu aż do wybrzeża i znika wśród fal Morza Bałtyckiego. Woda co roku zabiera jego kolejne części, a obecna długość wąwozu to ok. 360 metrów. Lisi Jar jest otwarty dla zwiedzających, a w rejonie wejścia znajduje się schronisko, działające nieprzerwanie od lat 20. XX wieku.
Wąwóz Homole
Wąwóz Homole to jedno z najpiękniejszych miejsc w Pieninach. Te niewielkie góry nie cieszą się aż taką renomą, jak sąsiednie Tatry, ale wciąż przyciągają turystów, którzy na własne oczy chcą zobaczyć niesamowite widoki i przejść sławnym Wąwozem Homole. Szlak wiedzie po dnie, które ciągnie się przez ok. 900 metrów. W trakcie spaceru trzeba wielokrotnie przekraczać niewielki strumień, który spływa z górskich szczytów. Trasa jest prosta i przyjemna, a szlak prowadzi dalej w kierunku Wysokiej.
Wąwóz Lipa
Każde duże góry mają swój wąwóz. W przypadku Sudetów jest to Wąwóz Lipa, który ma długość ok. 3,5 kilometra. Obecnie jest to rezerwat przyrody, objęty ścisłą ochroną. Spacer stanowi niezapomniane przeżycie – to okazja na obcowanie z dziką naturą zachowaną w niemal niezmienionym stanie. Po dnie prowadzi czarny oraz niebieski szlak, ale nie da się nimi przejść całej długości wąwozu.
Wąwóz Królowej Jadwigi
Wąwóz Królowej Jadwigi leży w okolicy Sandomierza – to jedna z ikonicznych atrakcji, z których słynie to miasto. Znajduje się w głębi starego lasu i ma ok. 500 metrów długości. Wzdłuż szlaku rosną potężne, kilkusetletnie dęby, a najciekawszym punktem na trasie jest ogromna ściana skalna, na której szczycie rosną niewielkie drzewa. Wygląd Wąwozu Królowej Jadwigi jest nietypowy – ze ścian wyrastają setki korzeni, przez co miejsce przypomina puławski Korzeniowy Dół.