Gdzie na weekend w Małopolsce?

Małopolska jest jednym z najchętniej odwiedzanych regionów naszego kraju – nie tylko przez polskich, ale też zagranicznych turystów. Oczywiście „gwiazdą” pozostaje tutaj Kraków, który rokrocznie przyciąga miliony gości chcących zobaczyć Wawel, Sukiennice czy wysłuchać hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. Małopolska to jednak nie tylko jej stolica – region ma do zaoferowania znacznie więcej, dlatego jeśli właśnie planujesz krótki wypad z rodziną czy z drugą połówką, to skorzystaj z naszych propozycji. Sprawdź, gdzie warto wybrać się na weekend w Małopolsce.

Musimy zacząć od Krakowa

Wypada oddać miastu królów co królewskie, dlatego nasz przegląd najciekawszych weekendowych opcji w Małopolsce zaczynamy właśnie od Krakowa. Długo by wymieniać wszystkie atrakcje miasta i już teraz możemy napisać, że jeden weekend to zdecydowanie za krótko, aby dobrze je poznać. Dlatego na dobry początek warto skupić się tylko na miejscach typu must see, czyli Wawelu, Bazylice Mariackiej, Rynku Głównym, Sukiennicach, Barbakanie oraz Bramie Floriańskiej. Koniecznie też trzeba przespacerować się Drogą Królewską. 

Kraków

Pustynia Błędowska

Znajduje się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej i jest największą pustynią w naszym kraju. Mając do dyspozycji tylko weekend i chcąc go spędzić aktywnie (a przy okazji odpuścić sobie zabytki) na pewno warto wybrać się właśnie na szlak turystyczny, który wiedzie z Błędowa do gminy Klucze. Po drodze miniemy efektowne punkty widokowe. Co ważne, zwiedzanie Pustyni Błędowskiej jest darmowe.

Pieniny

Wiemy, że większość osób przyjeżdżających na weekend do Małopolski od razu kieruje się w Tatry, natomiast my radzimy dać szansę o wiele niższemu pasmu Pienin. Są to idealne góry dla początkujących piechurów, którzy nie mają dobrej kondycji, za to chcą zasmakować namiastki taternictwa. Obowiązkowym punktem wycieczki jest wdrapanie się na Sokolicę, Trzy Korony oraz przejście przez Wąwóz Homole na Wysoką – najwyższy szczyt Pienin.

Będąc już w Pieninach nie można sobie odpuścić spływu Dunajcem – to super atrakcja dla turystów w każdym wieku, również dla nieco starszych dzieci (zwłaszcza przy wysokim poziomie wody). Taki spływ trwa około 3 godzin.

Zamek w Pieninach

Ojcowski Park Narodowy

Jeden z najefektowniejszych, a przy tym najbardziej niedocenianych parków narodowych w naszym kraju. Koniecznie trzeba do niego zajrzeć planując weekend w Małopolsce. Wizytówką Ojcowskiego Parku Narodowego są fantastyczne formacje skalne, spośród których najlepiej znana jest słynna Maczuga Herkulesa. To również gratka dla fanów zamków (wiedzie tędy Szlak Orlich Gniazd) i penetrowania jaskiń – polecamy wybrać się np. do Jaskini Łokietka.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Jest drugim, zaraz za Krakowem, najsilniejszym magnesem przyciągającym turystów do Małopolski. Kopalnię Soli w Wieliczce po udostępnieniu jej do zwiedzania odwiedziły już miliony osób, w tym zagraniczne wycieczki. I trudno się im dziwić, ponieważ jest to miejsce magiczne. Kunsztownie odrestaurowane szyby kopalniane, przepiękne rzeźby z soli, zachwycające komnaty, a także możliwość spędzenia nocy grubo ponad 100 metrów pod ziemią – to wystarczające powody, aby nawet po wielu latach ponownie zajrzeć do Wieliczki.

Rada

Jeśli nie przepadasz za tłumami, to dobrą alternatywą dla Wieliczki może być położona nieopodal Kopalnia Soli w Bochni – jest równie piękna, choć mniejsza.

Tatry

Naturalna propozycja dla tych, którym nie wystarczą Pieniny lub już się w nich rozgrzali i teraz szukają bardziej wymagających tras. Tatry są wręcz oczywistą odpowiedzią na pytanie, gdzie na weekend w Małopolsce. Można się wybrać do Zakopanego i tylko chłonąć świetną atmosferę tego miejsca, ale można też ambitnie ruszyć na szlak.

Tras jest tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie – dolinki polecamy rodzinom z dziećmi (np. zjawiskowa Dolina Kościeliska), osobom o średniej kondycji wędrówki po Tatrach Zachodnich, a doświadczonym wyjścia w Tatry Wysokie.

Weekend w wodzie termalnej? Brzmi idealnie

Małopolska jest regionem słynącym z zasobnych źródeł wody termalnej. Przoduje pod tym względem Podhale, gdzie znajduje się kilka efektownych kompleksów basenowych. Najlepsze opinie zbierają Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej (https://www.termybukovina.pl/).

Obiekt ten jest zasilany wodą termalną czerpaną z głębokości 2400 metrów, zawierającą  blisko 30 cennych składników mineralnych i wyróżniającą się idealnym bilansem jonowym. Ma ona wybitne właściwości zdrowotne, działa relaksująco, dlatego jeśli celem weekendowego wypadu do Małopolski ma być totalny reset umysłu i ciała, to trudno o lepszą propozycję. Warto podkreślić, że Termy BUKOVINA są przyjazne całym rodzinom, oferując m.in. zjeżdżalnie dla dzieci w każdym wieku.

Więcej pomysłów na spędzenie weekendu w Małopolsce znajdziesz w artykule – https://www.termybukovina.pl/blog/gdzie-na-weekend-w-malopolsce-5-znakomitych-pomyslow.