Pałac w Bojadłach

Bojadła od XVI wieku należały do starej śląskiej rodziny von Kottwitz, wniesione w wianie ślubnym przez Anne von Dyhrn. W 1707 roku Adam von Kottwitz zbudował pałac o konstrukcji ryglowej, z wieżą i założył park. Już po śmierci budowniczego pałac najpierw zniszczyła powódź w 1729 roku, a następnie pożar w 1731 roku. David Heinrich von Kottwitz w latach 1732-1735 zbudował nowy pałac i wniósł duży wkład w odbudowę wsi. Po jego śmierci zbudowano dwie kordegardy w kształcie wież. Zbudowano również dwie oficyny. Pałac otoczony był kompleksem zabudowań gospodarczych, po drugiej stronie ulicy był duży park z kanałem.

Pałac w Bojadłach
Pałac w Bojadłach - ryzalit
Pałac w Bojadłach

Po zniszczeniach przez wojska rosyjskie w 1759 roku pałac przebudowano, a w 1760 roku pałac zyskał dekoracje rokokową, jedną z pierwszych na Śląsku. W 1812 roku pałac uszkodzony w pożarze. Od 1904 roku majątek i pałac w rękach generała von Scheffera, który wyremontował nieco zaniedbany pałac i urządził go na nowo. Po wojnie pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli i przeznaczenie, po 1989 prywatni właściciele również zmieniali się, a pałac był dewastowany.

Pałac w Bojadłach - kordegarda

Dwupiętrowy pałac z tarasem w linii bocznych skrzydeł, zbudowany na planie podkowy. W centralnej części ryzalit zwieńczony tympanonem. Kordegardy na planach kwadratu z dachem czterospadowym przechodzącym w kopuły. Park z XVIII wieku zaniedbany, natomiast rewitalizację prywatnego pałacu wspomaga fundacja.

W Bojadłach warto odwiedzić były protestanckie kościół zbudowany w latach 1742-1744 i ufundowany przez rodzinę von Kottwitz.