Pałac w Rościnie
Rościn
Rościn koło Myśliborza jest wymieniony po raz pierwszy w dokumencie księga ziemska margrabiego brandenburskiego Ludwika Starszego. Dość dokładne dane na temat wsi Rostin wskazują, że wieś istniała już wcześniej. Swiadczą o tym ruiny kościoła romańskiego nieopodal pałacu, datowane na przełom XIII i XIV wieku. W drugiej połowie XVIII wieku został zbudowany nowy kosciół (pw. św. Rocha), natomiast stary kościół w XIX wieku został zamieniony na budynek gospodarczy (spichlerz, później magazyn)
Pałac w Rościnie
Pałac w Rościnie został zbudowany przez rodzinę von Bredow w drugiej połowie XVIII wieku. Kolejni właściciele przebudowali go w drugiej połowie XIX wieku. Zbudowany na planie prostokąta, po obu stronach są parterowe przybudówki. Obecnie w kiepskim stanie, dach się wali. Ciekawostka – w drugiej połowie XVIII wieku w Rościnie funkcjonowała wytwórnia fajek z białej glinki kaolinowej. Produkcja ruszyła w 1754 roku, a rok później pułkownik von Bredow uzyskał pomoc Króla Fryderyka Wielkiego, a pomoc ta polegała na nałożeniu ceł na holenderskie fajki. Roczna produkcja wytwórni fajek wynosiła nawet 1,7 mln sztuk, a sama wytówrnia zakonczyła działaność w 1804 roku.
Park przy pałacu został założony w XVIII wieku jako regularny park barokowy, w XIX wieku przekształcony w park krajobrazowy. Dużo drzew w wieku 100-150 lat.
Rościn to bardzo stara wieś, datowana na XIII/XIV wiek. Z tego okresu pochodzi kościół romański zbudowany z ciosów granitowych, bez wieży. Obecnie restaurowany, nieużytkowany. Po drugiej stronie drogi klasycystyczny kościół z drugiej połowy XVIII wieku.