Pałac w Walewicach

Pałac w Walewicach zbudował w 1783 roku Anastazy Colonna-Walewski, szambelan króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jego trzecią żona została Maria Łączyńska, znana z romansu z Napoleonem Bonaparte, któremu urodziła syna, późniejszego francuskiego dyplomatę.

Pałac w Walewicach
Pałac w Walewicach
Pałac w Walewicach
Pałac w Walewicach od strony ogrodu

Piętrowy budynek pałacu w Walewicach zbudowano w stylu klasycystycznym i połączono arkadowymi galeriami z bocznymi częściami. Pałac zbudowano na wzniesieniu, za pałacem jest skarpa opadająca do rzeki Mroga. Na skarpie urządzono park, początkowo w stylu francuskim, z rzeźbami, później przekształcony w krajobrazowy park angielski.

W XIX wieku pałac miał różnych właścicieli, którzy zaniedbali zarówno pałac w Walewicach jaki i gospodarstwo. Dopiero Grabińscy, którzy przejęli majątek w połowie XIX wieku rozwinęli gospodarstwo, w tym hodowle koni i ogromne stawy rybne, przywrócili również świetność pałacu. W 1945 roku pałac przeszedł na własność państwa. Dzisiaj Walewice są najbardziej znane ze stadniny koni, no i oczywiście z pałacem kojarzy się Pani Walewska (Marysieńka).