Pałac Wiejce

Wiejce to wieś założona na początku XVIII wieku przy okazji osuszania nadwarciańskich bagien. Należała do polskiej rodziny Prusimskich, póxniej Kwileckich, którzy zbudowali dwór oraz prawdopodobnie hutę szkła. W początkach XIX wieku własciciele majatku zmieniali się często, aż w 1855 roku właścicielem został major von Jena-Kothen, który zbudował dwór i folwark oraz założył park.

Pałac w Wiejcach
Pałac w Wiejcach

W drugiej połowie XIX wieku właścicielem majątku był Adolf Wollmann, z którym związana jest historia kryminalna związana ze smiercia współpracownika. Po kilku zmianach właścicieli przed I wojną światową majątek przejęła rodzina von Benninngsen.

W latach trzydziestych XX wieku Aleksander von Benninngsen rozbudował dwór o boczne ryzality i zmodernizował go na styl neobarokowego pałacu. Powiększył również folwark i park, który sięgał do rzeki Warty. Po II wojnie światowej niezniszczony pałac w Wiejcach pełnił różne funkcje. Obecnie Pałac Wiejce to hotel i centrum konferencyjno szkoleniowe, można zorganizować wesele, konferencję, imprezy firmowe.