Pielgrzymka do Włoch – wycieczki do Rzymu i Watykanu

Rzym to zaraz po Peloponezie kolebka zachodniej cywilizacji i kultury europejskiej, dawna stolica Imperium, jak również miejsce, w którym żyli znamienici kronikarze, wodzowie, politycy i poeci, a także późniejsze centrum chrześcijaństwa, z którego to rozeszło się dalej po Starym Kontynencie. Do Rzymu przyjeżdżają zwykle masy turystów, ponieważ samo miasto słynie z antycznych zabytków, posągów i miejsc kultu. Pielgrzymki do tego świętego miasta są niezwykle częste i organizowane w zasadzie przez cały rok. W końcu zwana Watykanem enklawa to centrum Kościoła Katolickiego, miejsce specjalnych liturgii i dom papieży oraz wielu świętych. Wycieczki do Watykanu są tak samo powszechne, jak wycieczki do Rzymu. Pielgrzymki do Włoch to nie tylko duchowa forma oczyszczenia, ale również niezapomniana przygoda pośród zabytków liczących sobie przeszło dwa tysiące lat. Sama Italia skrywa mnóstwo tego typu perełek, lecz to właśnie Rzym stanowi najokazalsze święte miasto oraz mający niemal trzy tysiące lat wiecznie żywy pomnik historii.

Rzym Colloseum
Rzym Colloseum

Wycieczka do Watykanu – poznaj ojczyznę świętych!

Rzym jest jednym z najpiękniejszych europejskich miast, a na Placu św. Piotra można spotkać pielgrzymów z całego świata. Wycieczki do Rzymu samolotem znajdują się w ofercie wielu biur podróży. Pielgrzymki do Włoch pozwalają na zwiedzanie najpiękniejszych włoskich miast i poruszanie się śladami świętych. Prawdziwą obecność Boga poznać można dopiero w Watykanie, najświętszym po Jerozolimie miejscu według chrześcijan. Taka podróż jest też niesamowitą okazją, żeby poznać nowych ludzi, zobaczyć świeckie i sakralne zabytki miasta, a także jest to możliwość poczucia bliskiej obecności Boga, któremu powierzamy swoje tajemnice, prosząc o łaski. Wycieczka do Rzymu wspomoże twój rozwój duchowy, pogłębi wiarę i uzbroi w nadzieję. Same pielgrzymki do Włoch są objęte patronatem pielgrzymującego kapłana, który krzewi w ludziach wiarę i dodaje otuchy w trudnych chwilach.

Wycieczka do Rzymu samolotem – czy da się inaczej?

Do Włoch najlepiej dostać się samolotem. Jest to najczęstszy typ transportu przedstawiany w ofertach podróży. Są jednak osoby, które boją się latać samolotem, dlatego niektóre biura pielgrzymkowe oferują wycieczkę do Rzymu autokarem. Zaleca się jednak przełamanie swojej blokady, ponieważ pielgrzymki do Włoch samolotem są wygodniejszą opcją. Na miejscu można się znaleźć już po kilku godzinach, a sama podróż uchodzi za bardziej komfortową. Loty do Włoch odbywają się z wielu polskich miast: Poznania, Krakowa czy Warszawy. Wycieczka do Rzymu autokarem również jest możliwa, ale trzeba nastawić się na niewygody i sam fakt, że taka pielgrzymka może potrwać nawet 24 godziny, nim postawi się stopę w Watykanie. Pielgrzymki do Włoch samolotem są więc zdecydowanie częściej rekomendowane.

Wycieczka do Watykanu – czy warto wybrać się na pielgrzymkę do Włoch?

Oferowane przez biura podróży pielgrzymki do Włoch często wybiegają poza sam Watykan. Wycieczki do Rzymu to zazwyczaj urozmaicone oferty urlopowe. W harmonogramie znajdą się nie tylko święte miejsca takie jak Plac św. Piotra, Pietrelcina, czyli miasto narodzin św. Ojca Pio, kościół Monte Sant’Angelo, Asyż, czy Cascia, ale również słynne opactwo Monte Cassino, pod którym znajduje się Cmentarz Żołnierzy Polskich, przykryte popiołem Wezuwiusza Pompeje i wiele innych atrakcji (w zależności od danej oferty). Biura pielgrzyma często łączą więc sferę sakralną z aspektami historycznymi. Dają możliwość doznania duchowego oczyszczenia, jak również zobaczenia antycznych lub średniowiecznych budynków. Dlatego też cieszą się coraz większą popularnością.

Wycieczka do Watykanu – gdzie szukać ofert pielgrzymkowych?

Organizując wyjazd do Włoch, nie każde biuro podróży przewiduje odwiedzenie Watykanu. Sama Italia słynie z wielu zabytków i zobaczenie ich wszystkich z pewnością nie jest możliwe podczas jednej wycieczki. Samo wieczne miasto Rzym jest niezwykle rozległe, a najchętniej odwiedzanymi miejscami są ruiny Forum Romanum, Panteon czy zamek Świętego Anioła. Aby znaleźć ofertę pielgrzymkową, która zaprowadzi nas do Watykanu i innych świętych miejsc, powinniśmy skorzystać z propozycji, które oferują biura pielgrzymkowe. To właśnie w ofertach takich biur znajdziemy wycieczki do Watykanu i innego rodzaju pielgrzymki do Włoch. Zazwyczaj na tego typu wyprawy udają się też księża, którzy w czasie wędrówki zapewniają duchowe wsparcie i podnoszą nas na duchu. To z nimi, często też z lokalnym przewodnikiem, możemy odwiedzić miejsca, w których dochodziło do cudów, rodzinne miasta świętych czy gwarny i tętniący obecnością Boga Plac św. Piotra w Watykanie. Jeżeli będziemy mieć odrobinę szczęścia, możemy zobaczyć tutaj papieża na środowej audiencji generalnej, podczas niedzielnego Anioł Pański lub najważniejszych liturgii świątecznych, np. w Wielkanoc. Dlatego w biurze podróży warto zapytać o to, czy będzie możliwość zobaczenia Ojca Świętego.