Pomysły na jesienny urlop w Polsce

Jesień to idealny czas na podróże po Polsce. Zwłaszcza kiedy pogoda dopisuje, a drzewa mienią się żółto-czerwonymi kolorami sprawiając, że każde miejsce jest magiczne. Dodatkową zaletą jesiennych wyjazdów są mniejsze tłumy. Można cieszyć się błogą ciszą i delektować się przebywaniem sam na sam z naturą. Jaki kierunek obrać? Mamy listę 5 miejsc gwarantujących udany wyjazd!

Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra

Jesień nad morzem jest wyjątkowa. Dlatego na pierwszym miejscu naszej listy jest Jastrzębia Góra. Latem cieszy się ogromną popularnością, jesienią plaże i deptaki pustoszeją. Można w spokoju pospacerować brzegiem morza, zobaczyć słynny obelisk – Gwiazdę Północy – najbardziej wysunięty na północ punkt naszego kraju, a także przejść Promenadą Światowida, główną aleją tego miasta.

Dobrym pomysłem jest też spacer wąwozem Lisi Jar. Kiedyś mierzył aż 10 kilometrów. Dzisiaj, na skutek szkodliwego działania wody, ma ok. 350 metrów długości. Jest otoczony starymi bukowymi drzewami, co dodaje mu malowniczości i tworzy wyjątkowy mikroklimat okolicy.

Gdańsk

Miłośnikom większych miast poleca się urlop w Gdańsku. Atrakcji tutaj nie brakuje. Jest co robić i w deszczową, i w słoneczną pogodę. Kiedy chmury nie wróżą nic dobrego, można zwiedzić Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej czy Narodowe Muzeum Morskie.`

W ciepły jesienny dzień koniecznie trzeba przejść się Długim Targiem i zobaczyć fontannę Neptuna, a następnie iść nad Motławę i podziwiać majestatycznego Żurawia. Dobrym pomysłem jest również wycieczka do Gdyni i Sopotu. W Gdyni czekają na nas m.in. Akwarium Gdyńskie i zabytkowe statki (w tym Dar Pomorza). Z kolei obowiązkowym punktem na mapie Sopotu jest molo. To najdłuższe drewniane molo nad Bałtykiem, mierzące w sumie 511,5 m. W głąb Zatoki Gdańskiej wchodzi 458 m.

Jeśli jeszcze nie byłeś w Trójmieście, już teraz zarezerwuj na www.itaka.pl swój niezapomniany jesienny pobyt w jednym z polecanych hoteli.  

Gołdap

Dla tych, którzy jesienny urlop planują spędzić nad jeziorem, polecamy jedyne na Warmii i Mazurach uzdrowisko Gołdap. Tam zadbamy o swoje zdrowie przed zimą, oddychając najczystszym w Polsce powietrzem i popijając wodę leczniczą, czerpaną z głębokości 646 metrów.

W okolicy Gołdapi możemy też wiele zobaczyć. Szczególnie warte odwiedzin są bunkry w Mamerkach. Należy też oczywiście wybrać się na długie spacery szlakami powiatu gołdapskiego. Piękna mazurska jesień na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Karpacz

Na miłośników gór czeka Karpacz. Górskie krajobrazy zachwycają przez cały rok, ale jesienne pejzaże wprost oczarowują. Karkonosze zapierają dech w piersiach na każdym kroku. Z pewnością się o tym przekonamy, wybierając jeden z kilkunastu szlaków prowadzących do najciekawszych miejsc.

Będąc w Karkonoszach, trzeba wejść na Śnieżkę i odwiedzić budynek Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce. Tam mierzy się m.in. temperaturę, ciśnienie, wilgotność powietrza, podstawę chmur, a także prowadzi się obserwacje zjawisk meteorologicznych. Drugi taki budynek w Polsce znajduje się na Kasprowym Wierchu.

Po górskich wyprawach można zwiedzić piękne okoliczne zamki. To m.in. zamek Chojnik, dostępny do zwiedzania również jesienią.

Nie można wyjechać z Karpacza, nie kosztując tamtejszych specjałów, a zwłaszcza najlepszych pierogów z jagodami.

Karpacz

Zakopane

Naszą ostatnią propozycją jest Zakopane. Tatrzańskie szlaki mieniące się jesiennymi kolorami – to trzeba zobaczyć. Pamiętajmy, aby zabrać odpowiednie ubranie, bo pogoda w górach szybko się zmienia. W najwyższych partiach gór może nas nawet powitać pełnia zimy! Lepiej być na to przygotowanym.

W Polsce czeka jeszcze więcej pięknych miejsc na jesienny urlop. Odkrywaj je i ciesz się każdą chwilą wypoczynku.