Ferie zimowe w górach

Ferie zimowe 2023 to idealny czas na zaplanowanie rodzinnego wypoczynku w polskich górach. To świetna okazja, by najmłodsi spędzili czas wolny od szkoły na aktywnościach na świeżym powietrzu, wśród wspaniałych okoliczności przyrody. Planując ferie zimowe w górach, musisz zdecydować, z jakich atrakcji skorzystacie i poszukać odpowiedniego noclegu. Co oferują największe górskie kurorty w Pieninach? Co będzie lepsze – hotel czy może schronisko górskie?

Pieniny – górskie atrakcje na wyciągnięcie ręki

Planując ferie w górach, warto odwiedzić Pieniny. To pasmo górskie w łańcuchu Karpat, położone w południowej Polsce i północnej Słowacji. Jego najwyższym szczytem są Trzy Korony.

Pieniny, zwłaszcza ich środkowa część, są jednym z najlepszych regionów turystycznych w Polsce. Nie brakuje tu bowiem atrakcji przyrodniczych i poza przyrodniczych oraz dobrze zorganizowanej infrastruktury komunikacyjnej, turystycznej i noclegowej.

Spędzając rodzinne ferie zimowe 2023 w Pieninach, koniecznie zaplanuj odwiedzenie tych miejsc!

Wąwóz Homole

To najpiękniejszy kanion w Polsce, o bardzo stromych ścianach, których wysokość sięga do 120 metrów, a długość do nawet 800 metrów. Jego dnem płynie potok Kamionka tworzący wyjątkowe kaskady. To miejsce prezentuje się wspaniale o każdej porze roku, a zimą jest naprawdę magiczne.

Zimowa trasa spacerowa wąwozem prowadzi wzdłuż potoku Kamionka, przez Dubantowską Polanę, na której znajdują się słynne Kamienne Księgi o ciekawej historii. Przy dobrych warunkach pogodowych trasa nie jest trudna do przebycia i nie wymaga specjalnego przygotowania technicznego.

Rezerwat Biała Woda

Znajduje się w dolinie potoku o tej samej nazwie oraz jego dopływu – Brysztańskiego Potoku. To doskonałe miejsce do górskich spacerów, w trakcie których można podziwiać różne formacje skalne i turnie, między innymi Bazaltową Skałkę, Czerwoną Skałkę, Smolegową Skałkę czy Czubatą Skałę.

Arena Narciarska Jaworki-Homole

Ferie w górach to dla wielu osób przede wszystkim okazja do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Arena narciarska Jaworki-Homole mieści się w miejscowości Jaworki, na styku dwóch pasm górskich – Radziejowej i Małych Pienin.

Znajduje się tu kilka tras narciarskich, dłuższych i krótszych, między innymi Niebieska (200 metrów), Czerwona (600 metrów) czy Czarna (900 metrów). Na terenie Jaworek-Homole znajduje się szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu.

Dzięki temu nawet osoby mające styczność z narciarstwem po raz pierwszy mogą spróbować swoich sił w bezpiecznych warunkach, pod okiem instruktora.

Kolej linowa na Palenicę w Szczawnicy

Palenica to szczyt w Pieninach, na który można wejść pieszo lub wjechać kolejką. PKL na Palenicę w Szczawnicy to popularna atrakcja turystyczna w tym regionie. Stacja dolna znajduje się w samym centrum miasta, przy promenadzie nad Grajcarkiem.

Kolej na Palenicę służy turystom, którzy pragną podziwiać piękne widoki ze szczytu, między innymi Pieniny z Trzema Koronami i Sokolicą, a przy dobrej pogodzie nawet Tatry. Korzystają z niej także narciarze, gdyż jest tu też Stacja Narciarska Palenica.

Spędzając ferie zimowe w górach, możesz też wziąć udział w wieczornym kuligu z pochodniami czy wypożyczyć łyżwy i pojeździć na lodowisku wśród górskich, zimowych krajobrazów.

Wczasy zimowe w górach – a co z noclegiem?

Ze względu na to, że okres zimowy to pełnia sezonu w górskich kurortach, warto odpowiednio wcześnie zaplanować wyjazd i zarezerwować pobyt. W górach nie brakuje urokliwych hoteli, pensjonatów, apartamentów, kwater i górskich schronisk, które zapraszają turystów. Gdzie najlepiej się zatrzymać?

Wiele zależy od tego, jak planujesz spędzić ferie w górach. Jeżeli Twoim głównym celem jest odpoczynek i korzystanie z miejskich rozrywek, zatrzymaj się w hotelu w centrum większych miast, na przykład Szczawnicy. Możesz wtedy liczyć na bliskość najważniejszych punktów turystycznych, restauracji i zabytków, a także atrakcji dla najmłodszych.

Hotel zapewnia też wygodę i dodatkowe atrakcje, na przykład w postaci rozbudowanej strefy SPA & Wellness. Nawet przy niesprzyjającej pogodzie możesz spędzić przyjemnie dzień, nie wychodząc z hotelu. Niemniej musisz liczyć się z tym, że wynajem pokoju w hotelu nie należy do najtańszych opcji, zwłaszcza w sezonie.

Równie popularnym i atrakcyjnym rozwiązaniem jest nocleg w schronisku górskim. Schroniska takie jak Trzy Korony czy Orlica to wspaniałe punkty na mapie Pienin, zapraszające turystów do odpoczynku i skorzystania z miejscowych atrakcji.

Schroniska górskie zapewniają fantastyczny, góralski klimat, wygodne miejsca noclegowe oraz możliwość podziwiania pięknych widoków. Możesz tu spędzić nie tylko ferie zimowe, ale też święta czy Sylwestra.

Schronisko Orlica zlokalizowane jest na obrzeżu uzdrowiskowej Szczawnicy, dzięki czemu stanowi doskonałą bazę wypadową dla turystów preferujących aktywny wypoczynek.

Zatrzymując się w nim podczas ferii zimowych, możesz liczyć na szereg atrakcji, między innymi bliskość szlaków górskich o zróżnicowanej trudności oraz stoków narciarskich – zarówno dla doświadczonych narciarzy, jak i tych początkujących. Na gości czekają też wycieczki z przewodnikiem czy kuligi dla dorosłych i najmłodszych.

Nocleg w schronisku górskim jest dobrym wyborem, jeżeli zależy Ci na niskiej cenie oraz przytulnej, rodzinnej atmosferze. Wieczory w schronisku górskim są zawsze przyjemne i klimatyczne.

Jeżeli planujesz rodzinne ferie zimowe w Pieninach, już dziś zacznij planowanie pobytu, rezerwując nocleg oraz sprawdzając najciekawsze atrakcje regionu. Dzięki temu wyjazd z pewnością będzie udany, a każdy członek rodziny miło spędzi czas!