Śpiwory karpiowe – komfort termiczny podczas długich zasiadek

Nocna lub kilkudniowa zasiadka to marzenie większości wędkarzy. Długie łowienie jest istotne szczególnie dla karpiarzy, ponieważ muszą oni nęcić dużymi ilościami oraz przyzwyczaić rybę do pożywienia. Cisza i spokój wynagradzają często wielogodzinne oczekiwanie. W ciepłą, letnią noc do wędkowania potrzebujemy, poza całym sprzętem, tylko fotela z podnóżkiem. Co, jednak gdy noc jest zimna? Śpiwór karpiowy pozwoli zachować odpowiedni komfort termiczny, nawet w minusowych temperaturach.

Śpiwór karpiowy — czym się charakteryzuje?

Wyglądem przypomina swój turystyczny odpowiednik. Przede wszystkim ma zapewnić ciepło i wygodę osobie, która będzie w nim spała. Śpiwory wędkarskie muszą jednak sprawdzić się w warunkach trudniejszych niż spanie w zamkniętym namiocie. Przede wszystkim są szersze i bardziej pojemne. Dzięki temu można w nich spać w pełni ubranym. Wykorzystywane materiały są w 100% wodoodporne. To bardzo ważne, ponieważ karpiarze często śpią pod gołym niebem lub w otwartych namiotach. Wszechobecna nad wodą wilgoć w błyskawiczny sposób przenika przez zwykły śpiwór turystyczny. Wędkarski odpowiednik nie pozwala na to. Ważną cechą śpiwora karpiowego jest możliwość zamocowania do łóżka karpiowego przy pomocy specjalnych pasów. Ułatwia to wchodzenie i wychodzenie ze śpiwora.

Ważną cechą jest również wielkość po złożeniu. Śpiwory karpiowe są wykonane z elastycznych materiałów, które można zwinąć kilkoma szybkimi ruchami. Wypełnienie ubija się, zmniejszając swoją objętość. Każdy wędkarz wie, że miejsce w samochodzie czy na wózku transportowym, jest na wagę złota.

Rodzaje śpiworów — jaki wybrać?

Przede wszystkim — wygodny. Profesjonalne firmy, takie jak: Fox, Flatliner, czy polskie Mikado, dbają o szczegóły wykończenia oraz wysokiej jakości materiały. Śpiwór karpiowy musi być ciepły. Nie ma nic gorszego niż wilgoć i zimno w trakcie nocnej zasiadki. Od naszego dobrego samopoczucia często zależą rezultaty połowu! Dlatego tak ważne jest, aby dobrać śpiwór wędkarski, który spęłni wszystkie nasze oczekiwania. W renomowanym sklepie Wielka Ryba znajdziesz bogaty wybór śpiworów na każde warunki pogodowe: https://wielkaryba.pl/spiwory-karpiowe Warto zapoznać się z szeroką ofertą sprzedawcy.

Śpiwory wędkarskie dzielą się na rodzaje, które określane są „sezonami”:

  • Śpiwór 3 sezonowy — najlżejszy ze wszystkich i jednocześnie najcieńszy; sprawdzi się w chłodniejsze letnie noce lub ciepłe wiosenne; sprawdzi się dobrze do temperatury ok. 8 stopni na zewnątrz,
  • Śpiwór 4 sezonowy — to wersja cieplejsza, będzie idealny na wczesną wiosnę i późną jesień, kiedy temperatura oscyluje ok. 0 stopni; używanie go w granicy tej temperatury zapewni odpowiedni komfort termiczny,
  • Śpiwór 5 sezonowy — zapewnią przyjemne ciepło, nawet gdy temperatura spadnie poniżej — 10 stopni; daje to możliwości wędkowania nawet wczesną zimą, kiedy woda jeszcze nie skuła się lodem.

Spędzając noc w odpowiedniej temperaturze, będziemy gotowi na dłuższą zasiadkę. Choć chyba każdy wędkarz chce, aby dźwięk sygnalizatora zmuszał go do częstego wyjścia ze śpiwora.

Śpiwór wędkarski — po co mi potrzebny?

Przy temperaturze na zewnątrz na poziomie ok. 15 stopni w trakcie ruchu zwykle nie czujemy zimna. Jednak podczas zasiadki karpiowej często możemy pozwolić sobie na drzemkę. W trakcie snu odczuwalna temperatura jest zdecydowanie niższa niż w trakcie ruchu. Dlatego też zadbaj o swój komfort. Śpiwory wędkarskie to częsty element wyposażenia doświadczonych wędkarzy. Nic dziwnego, każdy lubi łowić w komfortowych warunkach.