Tanie latanie po Europie. O czym pamiętać, by nie przepłacać za bilety?
Dostępność tanich biletów samolotowych umożliwiła Europejczykom zwiedzanie wielu krajów bez wydawania dużych kwot. Loty do praktycznie każdego kraju na Starym Kontynencie pozwalają zobaczyć Rzym, Paryż, Londyn, Maltę, Cypr, a także kraje bałkańskie i skandynawskie. Ceny biletów rozpoczynają się już od 100-200 złotych w jedną stronę, dlatego zainteresowanie nimi jest wysokie. Sprawdź, co zrobić, by tanio kupować bilety na samolot i obniżyć ogólne koszty związane z podróżowaniem po Europie.
Rezerwacja biletów na samolot z wyprzedzeniem
Z reguły najtańsze bilety na samolot można kupić ze sporym wyprzedzeniem, dlatego planując wyjazd za granicę, warto śledzić ceny lotów już kilka miesięcy wcześniej. Dzięki temu oszczędności mogą sięgnąć nawet kilkuset złotych na jednym bilecie! Rezerwacja biletów w niskiej cenie jest możliwa także tuż przed terminem odlotu, jeśli liniom lotniczym nie udało się sprzedać wszystkich miejsc. Ostatnie dostępne miejsca są sprzedawane w korzystnych cenach, by samolot nie odleciał częściowo pusty.
Odprawa online
Rezerwując bilety na samolot bez bagażu rejestrowanego, warto skorzystać z opcji odprawy online. Oprawa przez Internet jest darmowa w tanich liniach lotniczych. Jeśli pasażerowie o niej zapomną, muszą dokonać odprawy na lotnisku. Jej koszt może sięgnąć nawet kilkudziesięciu euro. Odprawy nie da się uniknąć, jeżeli wybiera się podróż z bagażem rejestrowanym, jednak opłata za nią jest zwykle wliczona w cenę wysyłanej w luku walizki. Dzięki temu pasażer z góry wie, ile ma zapłacić.
Tani parking pod lotniskiem
Jeśli pasażerowie decydują się na dojazd na lotnisko własnym samochodem, powinni pomyśleć o skorzystaniu z taniego parkingu, który można zarezerwować za pośrednictwem Parkos. Dzięki takiemu rozwiązaniu koszt postoju przez kilka dni wynosi tyle samo, co kilkugodzinny postój bezpośrednio pod terminalem. Ponadto dokonując rezerwacji przy lotniskach takich jak Berlin Brandenburg parking gwarantuje dostępność miejsca postojowego dla danego kierowcy. Poszukiwanie postoju dopiero po dotarciu pod lotnisko może się bowiem skończyć koniecznością skorzystania z drogiego parkingu z powodu braku rańszych dostępnych miejsc.
Prawidłowe pakowanie bagażu podręcznego
Rozmiary i waga bagażu podręcznego, który można przewieźć w cenie biletu w tanich liniach lotniczych, jest z góry określona. Linie lotnicze nie przewidują żadnych odstępstw od tej reguły, dlatego pasażerowie powinni dokładnie sprawdzić, czy zabierany przez nich plecak, walizka lub torba mają odpowiednie wymiary. W przeciwnym razie na lotnisku może czekać ich niemiła niespodzianka w postaci nieprzyjęcia bagażu na pokład. Pasażer może zostać zobowiązany do dokonania dopłaty za nadbagaż, której koszt wynosi nawet kilkadziesiąt euro za każdy dodatkowy zabierany kilogram. Planując lot tanimi liniami lotniczymi, należy zatem sprawdzać aktualnie obowiązujące zasady dotyczące przewozu bagażu podręcznego. Dotyczy to również przedmiotów, które można zabrać na pokład samolotu bez narażania się na ich wyrzucenie podczas kontroli bagażowej.
Przestrzeganie przepisów celnych
Wybierając się na wycieczkę samolotem po Europie, powinno się pamiętać, że niektóre wartościowe produkty należy zgłosić do oclenia w przypadku ich zakupu za granicą. Nieprzestrzeganie przepisów celnych może zakończyć się nałożeniem wysokiego mandatu, który znacznie przekroczy wysokość cła, które należałoby uiścić za wwożone towary. Aby uniknąć tego typu problemów, należy dokładnie zapoznać się z przepisami celnymi obowiązującymi w Polsce.