Ubezpieczenie turystyczne i wakacyjne w Polsce

Planujesz wakacje za granicą lub wyjazd, podczas którego możesz być bardziej narażony na wypadki niż na co dzień? W takim razie warto rozważyć zakup ubezpieczenia turystycznego. Ubezpieczenie podróżnicze pokrywa koszty leczenia w Polsce i za granicą, koszty transportu medycznego i zabiegów, wszystko w zależności od zakresu polisy. Część kosztów leczenia załatwi EKUZ, ale w porównaniu do dedykowanych ubezpieczeń turystycznych karta ta daje raczej niewielką ochronę.

Co daje nam ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne to polisa, którą warto wykupić wyjeżdżając za granicę albo na wakacje w Polsce. Dzięki niej możemy otrzymać pomoc medyczną w obcym miejscu, kontaktując się bezpośrednio z ubezpieczycielem w razie potrzeby. W interesie Towarzystwa Ubezpieczeniowego jest m.in. znalezienie odpowiedniej opieki lekarskiej oraz wskazanie ubezpieczonemu, gdzie powinien się udać, aby z niej skorzystać.

Większość ubezpieczeń turystycznych zawiera w sobie koszty leczenia (KL) w określonym zakresie. Pakiet ten można jednak wykupić osobno lub zwiększyć w zależności od potrzeb, a to oznacza dokupienie osobnego ubezpieczenia KL. Wybierając ubezpieczenie turystyczne, koniecznie sprawdźmy, do jakiej sumy ubezpieczyciel zapewnia koszty leczenia. Rekomendowana suma ubezpieczenia podróżniczego w Europie powinna wynosić minimum 30 000 euro.

Ubezpieczenie turystyczne, w zależności od zakresu, chroni nas nie tylko przed płatnością za pomoc medyczną w innym kraju. Może także gwarantować nam wypłatę odszkodowania za bagaż zagubiony przez linie lotnicze, całodobową pomoc assistance, polisę NNW czy ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Czy trzeba dodatkowo kupować ubezpieczenie KL, jeśli mam polisę podróżną?

To zależy od sytuacji. Jeśli ubezpieczenie KL występuje w pakiecie razem z ubezpieczeniem turystycznym (a tak się zazwyczaj dzieje), to nie ma potrzeby podwójnego ubezpieczania się. Można co najwyżej rozszerzyć zakres kosztów leczenia. Jeśli nie występuje albo ma bardzo ograniczony zakres, możemy wykupić osobne ubezpieczenie kosztów leczenia.

W jego skład wchodzą wizyty u lekarza, hospitalizacja, badania, transport poszkodowanego z miejsca zdarzenia, operacje i inne zabiegi medyczne, a nawet kupno leków. Taka polisa może też obejmować działania związane z ratownictwem w terenie (na morzu, lądzie, w górach). Ubezpieczenie KL zapewnia nam szerszą ochronę niż karta EKUZ, ale ubezpieczyciele zabezpieczają się przed świadomym wykorzystywaniem zakresu ubezpieczenia.

To oznacza, że nie możemy celowo wyjechać za granicę, aby przebyć tam operację, która zostanie opłacona ze świadczenia. Jeśli ubezpieczyciel wykryje takie oszustwo ubezpieczeniowe, nie zapłaci za usługę medyczną w obcym kraju.

Przed czym chroni nas Europejska Karta Zdrowia?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to bezpłatne ubezpieczenie podróżnicze. Jego specyfika polega na tym, że pozwala nam na nieodpłatne skorzystanie ze świadczeń medycznych na terenie Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Szwajcarii oraz Norwegii. Jedynym warunkiem jest opłacenie składek zdrowotnych NFZ. Leczenie odbywa się tylko w takim zakresie, w jakim przebiegałoby w Polsce – nie większy i nie mniejszym.

Czy wobec tylko w ogóle potrzebujemy płatnych ubezpieczeń turystycznych, pokrywających koszty leczenia? Jak najbardziej. NFZ nie opłaci nam wszystkich kosztów leczenia w ramach EKUZ. Pewne świadczenia medyczne w niektórych krajach są płatne także dla jego mieszkańców, więc nie ma powodu, aby były bezpłatne dla obcokrajowców w ramach karty.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie gwarantuje także zwrotu pieniędzy w przypadku ratownictwa oraz transportu do szpitala. W krajach UE te koszty to nawet kilka tysięcy złotych za jeden przejazd kartką. Dlatego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne wraz z kosztami leczenia albo ubezpieczenie KL, aby mieć pewność dużej ochrony. EKUZ to tylko dodatek.