Wady i zalety podróżowania w pojedynkę

Podróżowanie w pojedynkę z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Nie bez przyczyny! Ten rodzaj podróżowania ma wiele zalet, jednak nie wolno zapominać również o wadach. Czy warto wybrać się w podróż w pojedynkę? Jakie są za i przeciw?

Zalety podróży w pojedynkę

Podczas podróży w pojedynkę możemy poczuć się w pełni wolni i samodzielni. Nie chodzi tu tylko o samą podróż, lecz przede wszystkim o podejmowaniu decyzji, a te mogą dotyczyć:

  • daty wyjazdu,
  • celu podróży,
  • długości podróży,
  • środka transportu.

Podczas podróży w pojedynkę możemy się bardzo wiele nauczyć. Przebywając samemu w obcym miejscu, musimy wykazać się samodzielnością, niezależnością i pewnością siebie. W wielu przypadkach musimy liczyć wyłącznie na siebie, zwłaszcza jeśli w podróż wybieramy się do obcego kraju. Wybierając się w samotną podróż, możemy samodzielnie planować swój wolny czas. Dzięki temu nowe miejsca możemy zwiedzać we własnym tempie i na własnych zasadach. Nie musimy również obawiać się o budżet współtowarzysza. Samotne podróże to także doskonała okazja do poznania nowych ludzi. Tych możemy spotkać podczas przechadzek po mieście bądź plaży, w publicznych transporcie lub najzwyczajniej – na ulicy. Podróż w pojedynkę to także doskonała okazja do poznania siebie i swoich potrzeb. To także doskonały czas na refleksje i spędzenie czasu samemu ze sobą. Wbrew pozorom, na co dzień większość z nas nie ma do tego zbyt wielu okazji!

Podróżowanie w pojedynkę ma również wady

Tak jak wszystko, podróżowanie w pojedynkę na również wiele wad. Największą z nich jest brak poczucia bezpieczeństwa. Podczas podróży dojść może do różnego rodzaju incydentów bądź wypadku. Do kogo zgłosić się o pomoc, przebywając w obcym kraju, daleko od domu? To jedna z największych wad samotnego podróżowania. Podróżując bez towarzysza, spada na nas także cała odpowiedzialność związana z organizacją wycieczki. Samemu musimy zająć się wykupieniem biletów lotniczych, noclegu, zakupem winiet, a także zorganizować sobie wyżywienie. Co więcej, podróżowanie w pojedynkę wiąże się zazwyczaj z o wiele wyższymi kosztami. Na samotne podróże najczęściej decydują się doświadczeni podróżnicy, którzy znają swoje możliwości i wiedzą, że poradzą sobie niezależnie od tego, w jakim miejscu będą się znajdować. Do każdej podróży należy więc odpowiednio się przygotować. Warto zapoznać się z przepisami ruchu drogowego, które panują w danym kraju, sprawdzić jakie zachowania w miejscach publicznych uznawane są za niedopuszczalne i spisać wszystkie numery alarmowe, które mogą przydać nam się w momencie, w którym wydarzy się niebezpieczna i niespodziewana sytuacja.

Niezaprzeczalnie podróże kształcą. Nie dziwi więc fakt, że każdego roku coraz więcej osób decyduje się na długie wakacje w obcym kraju, podczas których można nie tylko wypocząć, lecz poznać także obcą kulturę i zwiedzić wiele ciekawych, i interesujących miejsc. Zwolenników samotnego podróżowania jest wielu, a z roku na rok ich grono stale się powiększa. Są też również osoby, które nie wyobrażają sobie tego rodzaju podróżowania i podczas każdego wyjazdu zabierają się sobą towarzysza. Podróżowanie w pojedynkę niezaprzeczalnie daje poczucie niezależności i wolności, lecz może także okazać się bardzo niebezpieczne. Do każdej podróży należy więc odpowiednio się przygotować, aby z każdego wyjazdu do domu wracać bezpiecznym, zdrowym i szczęśliwym.