Wycieczka szkolna w Pieniny — idealne miejsce na naukę i zabawę

Wyjazdy klasowe — czas na integrację i naukę

W praktycznie każdej szkole podstawowej i średniej regularnie organizowane są wycieczki szkolne. Większość z nich to wyjazdy jednodniowe, np. do kina, teatru albo po to, by zwiedzić jakąś atrakcję w okolicy. Jednak wyjazdy weekendowe czy kilkudniowe mają także ogromne znaczenie dla integracji grupy dzieci.

Uczniowie mogą się lepiej poznać, nie tylko siedząc w szkolnej ławce, ale także poza murami szkoły. Mają okazję, by porozmawiać w niecodziennych warunkach i poznać swoje zainteresowania. Jednocześnie wyjazd taki rozwija umiejętności społeczne, czyli współpracę, komunikację, rozwiązywanie konfliktów i negocjowanie.

Edukacja poza szkołą to także doświadczenie praktyczne — dzieci mogą przetestować to, czego uczą się w szkole dzieci, w prawdziwym życiu. Jeśli uczniowie mieli lekcję o Pieninach, jadąc w góry przypomną sobie najważniejsze informacje wyniesione z zajęć, a także poszerzą je.

Oczywiście wycieczka szkolna to nie tylko nauka, ale także odprężenie i zabawa, czas na relaks, nagroda za ciężką pracę. Nauczyciele zabierający uczniów na wycieczki klasowe promują także aktywny styl życia, zachęcają do poznawania świata.

Nie da się też ukryć, że dla wielu dzieci te szkolne wyjazdy są jedynymi, na które mogą się wybrać. Dobrze zorganizowany wyjazd grupowy jest często tańszy niż wycieczka rodzinna, może być też dofinansowany, więc dzieci z gorzej sytuowanych środowisk także mają okazję, by zwiedzić ciekawe zakątki naszego kraju.

Pieniny — doskonałe miejsce na szkolną wycieczkę

Pieniny na pewno są przepiękne i z tym trudno dyskutować. Przede wszystkim są to idealne góry do organizacji wspinaczki, pieszych wycieczek, raftingu po rzece, zwiedzania jaskiń i wapiennej groty oraz innych aktywności na świeżym powietrzu. Siłą Pienin są punkty widokowe, które pozwalają na zachwycanie się fantastycznymi krajobrazami.

W okolicy znajdują się także zabytki ważne dla historii i kultury naszego kraju, np. Zamek w Niedzicy czy Drewniana Cerkiew w Szczawnicy.

Przed wyjazdem warto jednak uprzedzić dzieci, że w górach liczy się zachowanie bezpieczeństwa, a także odpowiedni strój. Uczestnicy wycieczki w Pieniny powinni zabrać ze sobą różnorodne ubrania, by móc założyć je na siebie „na cebulkę”.

Wycieczki szkolne — skorzystaj z doświadczonej pomocy

Nie każdy nauczyciel ma duże doświadczenie w organizacji wycieczek szkolnych, tym bardziej, gdy chodzi o wyjazdy w góry. Dlatego, by zapewnić dzieciom moc atrakcji, a także pomoc przewodnika, skorzystaj z opcji, jaką daje Schronisko Trzy Korony w Pieninach.

Jest to odnowiony, kompleksowo wyposażony budynek z licznymi przytulnymi pokojami oraz własnym zapleczem gastronomicznym.

Pracownicy schroniska funkcjonującego w Szczawnicy organizują na zlecenie:

  • zielone oraz białe szkoły, czyli lekcje wyjazdowe o różnych porach roku. Uwzględniają one wiedzę fizyczną, biologiczną, przyrodniczą, a nawet astronomiczną;
  • zimowiska w górach z jazdą na nartach, sankach i z bitwami na śnieżki,
  • biwaki w górach, które są okazją do poznawania przyrody, ale także budowania relacji z rówieśnikami i nauczycielami;
  • wycieczki dla dzieci i młodzieży w Pieniny, by uczniowie mogli bezpiecznie pochodzić po szlakach;
  • zajęcia edukacyjne z astronomem, pokaz góralskiej mody, wykłady o tym, jak zachowywać się w górach, by zawsze wrócić ze szczytu bezpiecznie na dół. W Pieninach i na terenie schroniska organizowane są szkolenia wspinaczkowe, z pierwszej pomocy, a nawet szkolenie lawinowe. To odpowiednie przygotowanie młodzieży do chodzenia po górach.

Dzieciaki mogą także posmakować wiejskiego życia dojąc sztuczną krowę i samodzielnie robiąc masło. Poznają także nieco bardziej góralskie tradycje w Izbie Regionalnej w Sromowcach, gdzie instruktorzy uczą, jak piec chleb, wyrabiać moskale, a także tkać i robić ozdoby z bibuły.

W planach wyjazdu w Pieniny można także ująć poszukiwanie skarbu Janosika, czyli fascynującą grę terenową, ognisko z kiełbaskami i śpiewem, a kiedy pogoda nie zachęca do wychodzenia w góry, organizowane są zajęcia artystyczne: malowanie na szkle, metaloplastyka, rzeźbienie w drewnie, warsztaty lepienie z gliny.

Organizatorzy planują pobyt tak, by każdy dzień został odpowiednio wykorzystany, by klasa miała bezpieczny i komfortowy transport, a w nocy mogła odpoczywać w przyjemnych warunkach. Oferta obejmuje również wyżywienie, które serwowane jest w restauracji schroniska, a dania podawane są po góralsku, czyli do syta!