Wyjazd w góry zimą – jak przygotować strój na szlak
Amatorów zimowych wycieczek górskich nie brakuje. O tej porze roku góry bowiem są piękne i urokliwe, a tak niepowtarzalnego widoku trudno wówczas sobie odmówić. Aby móc cieszyć się tym pięknym krajobrazem nie narażając przy tym swojego zdrowia, warto odpowiednio przygotować się na trasę, dbając przede wszystkim o swój strój.
Odzież – nie tylko wygodna, ale również funkcyjna
Strój na szlak powinien być dobrze przemyślany. Musi on bowiem sprostać wymaganiom zmiennych warunków atmosferycznych takich jak zmiana temperatury, wiatr czy opady. Pamiętajmy również o tym, że podczas ruchu nasze ciało się rozgrzewa i może się pocić, a powstała w ten sposób wilgoć powinna zostać odparowana. Kompletując strój na szlak należy w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednią bieliznę termoaktywną, która wykonana jest z oddychającej tkaniny umożliwiającej odprowadzanie wody z powierzchni skóry na zewnątrz.
Dopiero na taką bieliznę możemy założyć kolejną warstwę, a więc koszulkę sportową o dopasowanym kroju. Warto wybierać te bezszwowe, które zapewnią optymalny komfort podczas ruchu. Następnie, na koszulkę zakładamy bluzę z długim rękawem, najlepiej rozpinaną i z kapturem.
Jeśli chodzi natomiast o dolną część garderoby, na szlak najlepiej założyć elastyczne legginsy, które nie będą krępowały ruchów lub spodnie sportowe.
Bardzo ważnym elementem stroju na szlak jest kurtka. Ma ona nas nie tylko chronić przed zimnem, ale również zabezpieczać przed wiatrem oraz opadami. Najlepiej w takich warunkach sprawdzą się kurtki softshell, które posiadają ocieplaną podpinkę, natomiast wierzchnią warstwę stanowi wodoodporna membrana o właściwościach chroniących od wiatru.
Warto również mieć ze sobą spodnie chroniące od wiatru, które możemy założyć zarówno na legginsy, jak i na spodnie sportowe. Zajmują one niewiele miejsca w bagażu, a na otwartych przestrzeniach czy na szczycie, gdzie wiatr może wiać z bardzo duża siłą, z pewnością okażą się bardzo przydatne.
Buty na szlak – przede wszystkim bezpieczeństwo
Obuwie na szlak powinno cechować się określonymi właściwościami. To właśnie ono jest podstawą naszego górskiego stroju i jego głównym zadaniem, oprócz oczywiście wygody i ciepła, jest zapewnienie nam bezpieczeństwa. Buty zimowe męskie, które nadają się na wyprawę górską, powinny być wykonane z wysokiej jakości materiału – naturalnej skóry lub tworzywa syntetycznego o podobnych właściwościach. Obuwie to powinno posiadać cholewkę do kostki, co będzie chroniło staw skokowy przed ewentualnymi kontuzjami. Ważnym elementem buta jest natomiast podeszwa. Ta musi być odpowiednio elastyczna, umożliwiająca swobodne stawianie kroków na nierównym podłożu, posiadać dobrą amortyzację, a także specjalny, głębiej wyżłobiony bieżnik, który sprawdzi się na różnych nawierzchniach – na kamieniach, trawie czy ubitej ziemi. Warto postawić na profesjonalne buty trekkingowe, które posiadają wszystkie, wspomniane wyżej cechy.
Odpowiednio dopasowany strój oraz obuwie na szlak zapewni nam nie tylko wygodę, ale również bezpieczeństwo niezależnie od warunków atmosferycznych.