Wyprawa szlakiem turystycznym z zegarkiem Garmin
Większość zegarków sportowych firmy Garmin ma funkcję nawigacji w terenie. W niektórych seriach są one jednak znacznie bardziej rozbudowane niż w innych. Najwięcej rozwiązań znajdziesz w zegarkach z serii Fenix, Tactix oraz w zaawansowanych przedstawicieli linii Forerunner. Planujesz wyprawę szlakiem? Zobacz, jak podczas niej pomoże Ci smartwatch Garmin!
Smartwatch z nawigacją Garmin
W obecnej generacji zegarków turystycznych amerykańskiego producenta znajduje się moduł GNSS od firmy Sony, który współpracuje z sieciami GPS, GLONASS i GALILEO. Dzięki włączeniu kilku sieci jednocześnie połączenie między pulsometrem a satelitami nawiązywane jest szybciej, a sam ślad trasy jest dokładniejszy.
Z pewnością docenisz wielowątkową nawigację, jeśli planujesz wycieczki po zalesionym lub w mocno pagórkowatym terenie. Szczególnie tam niskiej jakości sygnał będzie odbijał się od napotkanych przeszkód i rozpraszał w przestrzeni.
Każdy smartwatch Garmin, który ma wbudowany GPS automatycznie, zapisuje trasę (jeżeli zarejestrowałeś ją jako trening lub włączyłeś śledzenie). Tak stworzonego tracka możesz wyeksportować do pamięci zegarka, aby następnym razem poprowadził Cię po śladzie krok po kroku. To jednak nie wszystko. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś skorzystał z zewnętrznego kreatora szlaków, np. serwisu mapa-turystyczna.pl i tam stworzył plik .gpx, który wgrasz do urządzenia.
Zegarek turystyczny Garmin – opcje nawigacji
Przygodowe urządzenia GPS Garmin oferują szereg innych, niepowtarzalnych rozwiązań, które pomogą Ci znaleźć właściwą drogę na turystycznym szlaku.
Przede wszystkim na uwagę zasługuje wbudowana mapa topograficzna terenu, do której masz dostęp bezpośrednio z poziomu zegarka. Znajdziesz ja m.in. w zegarku Garmin Fenix 6 Pro i Garmin Tactix Alpha. Na ten moment, kartografia opracowana przez firmę Garmin nie ma sobie równych wśród zegarków od innych producentów i z powodzeniem zastąpi Ci klasyczną mapę papierową.
Kolejnym przydatnym narzędziem podczas wypraw terenowych jest TracBack, czyli nawigacja do punktu startowego. Jeżeli zgubisz drogę lub będziesz chciał się po prostu cofnąć, urządzenie poprowadzi Cię do punktu wyjścia. Pamiętaj jednak, że funkcję TracBack możesz uruchomić dla aktualnego zapisu śladu, ale już nie śladów archiwalnych.
Zegarki turystyczne Garmin wspierają też wyszukiwanie alternatywnych tras powrotnych – określ odległość, jaką chcesz przebyć i wybierz jedną nawet z trzech, różnych dróg.
Innym rozwiązaniem jest Trendline.To opcja, która pozwala na wyszukanie w pobliżu ścieżek używanych przez innych użytkowników zegarków Garmin. W ten sposób możesz odkryć zupełnie nowe szlaki, o których istnieniu nie miałeś pojęcia albo uciec przed miejskim zgiełkiem. Wiesz jednak, że te szlaki zawsze będą bezpieczne, ponieważ ktoś je już przemierzył.
Wszystkie mapy w zegarkach turystycznych Garmin mają nakładki, które możesz konfigurować. Jeżeli je włączysz, wszystkie kluczowe miejsca zostaną oznaczone nazwą i symbolem (np. drogi, rzeki, szczyty, schroniska, miejsca historyczne). Dzięki temu znacznie łatwiej będzie Ci się odnaleźć w nowej okolicy.
Jak działa nakładka ze szlakami turystycznymi w zegarku Garmin?
Wielu turystów decyduje się też na uzupełnienie fabrycznych map w zegarkach Garmin o nowe rozwiązania. Niektóre z nich są darmowe. Za inne, dokładniejsze, będziesz musiał zapłacić. Na szczęście jest to koszt jednorazowy i niezbyt wysoki.
Największą popularnością cieszy się stale aktualizowana TopoActive Europe. Znajdziesz na niej kolorowe oznaczenie szlaków turystycznych, warstwic i obiektów.
Wszystkie dodatkowe mapy topograficzne również wykorzystują do wyświetlania system Open Street Map.
Pamiętaj, aby przed wyjściem na szlak ustawić w zegarku mapę, z której ma on korzystać podczas nawigacji.
Wysokościomierz i barometr pomoże Ci odnaleźć się w terenie?
Żadna wyprawa turystyczna nie jest kompletna bez mapy, ale w praktyce przydatne okazują się też inne narzędzia, jak np. kompas. Przygodowe zegarki Garmin są wyposażone w czujniki ABC, czyli:
- wysokościomierz,
- barometr,
Dzięki temu nie tylko ustalisz, na jakiej wysokości aktualnie się znajdujesz, ale także w którym kierunki zmierzasz. Z kolei barometr monitoruje na bieżąco zmiany ciśnienia i informuje Cię o alertach burzowych.
Bateria w zegarku Garmin starczy na każdą trasę
Zaawansowane zegarki z serii Garmin Fenix 6 są także wyposażone w wytrzymałe ogniwo, które może przez kilkadziesiąt godzin zasilać pulsometr z włączoną nawigacją. Już nigdy nie będziesz musiał się obawiać, że podczas wyprawy Twój zegarek nagle się rozładuje.
Dla przykładu Garmin Fenix 6X Pro wytrzyma 60 godzin w trybie GPS i nawet dwukrotnie dłużej przy oszczędzaniu energii. Możesz także włączyć tryb ekspedycyjny, który przesuwa granice ekstremalnie – 46 dni z nawigacją i mapami? Dlaczego nie!
Do tego wszystkiego dochodzi funkcja Power Manager, za pomocą której samodzielnie skonfigurujesz taki plan zasilania, jaki aktualnie jest Ci potrzebny.
Zegarki Garmin sprawdzą się podczas każdej wyprawy, tej krótkiej, ale i długiej. Kompleksowe wsparcie w postaci mapy, rozbudowanej nawigacji i szeregu innych funkcji sprawi, że będziesz się czuł bezpiecznie nawet w zupełnie nowej okolicy!