Zakopane – co warto zobaczyć?

Zakopane, nazywane stolicą polskich gór, to jedno z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych polskich miast turystycznych w Polsce. Jego popularność wynika zarówno z malowniczych krajobrazów oraz licznych tras wycieczkowych, jak i z bogatej kultury regionu.

Co roku do stolicy Tatr tłumnie przyjeżdżają nie tylko polscy turyści, ale również goście z wielu krajów europejskich. Czekają na nich bogata i dobrze wyposażona baza noclegowa, przysmaki regionalnej kuchni oraz wiele atrakcji turystycznych i kulturalnych, o które zadbali tutejsi mieszkańcy.

Zakopane to miejsce idealne na wypoczynek latem i zimą, dla amatorów górskich wędrówek seniorów i rodzin z dziećmi. Sprawdź, dlaczego warto przyjechać właśnie tutaj!

Dlaczego warto odwiedzić Zakopane?

Zakopane jest pięknym polskim miastem ulokowanym w południowej części kraju u stóp Tatr. Atrakcją tego miejsca są jednak nie tylko zapierające dech w piersiach krajobrazy. Niezwykłe są też tutejsze kultura i tradycje oraz klimat, które można spotkać w każdej bacówce.

W Zakopanem uwagę przyciąga dosłownie wszystko — od charakterystycznej drewnianej architektury, pamiętającej jeszcze początki ubiegłego stulecia, po regionalne potrawy takie jak słynny oscypek, kwaśnica, czy ziemniaczane kluski hałuski.

Zakopiańskie ulice nie mogą istnieć bez góralskich bryczek wożących turystów, a w większości tradycyjnych lokali obsługa nosi zakopiańskie stroje ludowe. Ludzie są tu niezwykle przyjaźni, porozumiewają się charakterystyczną gwarą, a zimą zapraszają na aromatyczny grzaniec spożywany przy dźwiękach lokalnej muzyki.

Zakopane to również miasto dla pasjonatów letnich wędrówek i sportów zimowych. Co ciekawsze, pomimo wysokich gór, znajdą tu dla siebie szlaki również osoby starsze czy rodzice z małymi dziećmi. Dla każdego jest odpowiednia trasa do wędrowania, od łagodnych spacerowych wycieczek, po wspinaczki na Giewont lub Kasprowy Wierch.

A jeśli ktoś chce jedynie podziwiać widoki, bez męczącego wspinania się po skałach, czeka na niego Gubałówka, na którą wjeżdża kolejka linowa. Rozciąga się z niej malowniczy widok na Zakopane. Do dyspozycji jest też jazda konna, a zimą wyciąg narciarski, którym można wjechać na stok, by potem poszusować w dół zbocza po białym puchu.

Po górskich wyprawach i zwiedzaniu można zrelaksować się w jednym z tutejszych lokali, w których tętni nocne życie, odpocząć w parku z widokiem na koronę polskich Tatr, pójść na spacer na Krupówki lub przejechać się dorożką, którą powozi rodowity Góral.

Pogoda w Zakopanem — kiedy warto wziąć urlop na wyjazd?

Warunkiem udanego pobytu w Zakopanem jest odpowiednia pogoda. Trudno przecież wybrać się na piesze wycieczki, zwiedzać Tatry i Zakopane, gdy nieustannie pada deszcz lub wieje halny.

Ponieważ jest to najwyżej położone miasto w Polsce, u podnóża polskich gór, ma też bardzo specyficzny mikroklimat i zmienną aurę. Aby odwiedzić wszystkie ciekawe miejsca, zobaczyć piękne widoki czy wjechać kolejką na szczyt, trzeba przyjechać tu przy sprzyjającej pogodzie. Kiedy zaplanować urlop, aby opady i niskie temperatury nie pokrzyżowały planów?

Zakopane – temperatura i klimat

Zakopane to miasto pełne uroku i licznych atrakcji oraz historycznych pamiątek. To również miejsce wyjątkowo ciekawe ze względu na jego położenie i warunki geograficzne. Wysokość ponad poziomem morza sprawia, że często zaglądają tu halne wiatry, które w podmuchach osiągają prędkość nawet 280 km/h.

Również temperatury nie rozpieszczają, gdyż średnia roczna amplituda dla tego miasta wynosi zaledwie 4,3°C. Chociaż halny jest ciepłym wiatrem, może wpływać na samopoczucie i zdrowie osób przyjeżdżających z innych regionów. Kiedy więc wybrać się do Zakopanego, aby mieć odpowiednią pogodę?

Z pewnością najlepsze na letni wypoczynek są lipiec i sierpień. To jednak okres wyjątkowo intensywny w turystyce, dlatego trzeba się liczyć z dużym natłokiem turystów i koniecznością wynajmu pokoju wiele miesięcy wcześniej.

Podobnie jest w sezonie zimowym, który przypada na okres od grudnia do lutego. W tym czasie wypadają też ferie zimowe. Jeśli komuś nie odpowiada natłok turystów na szlakach i oczekuje nieco więcej spokoju czy prywatności, warto wybrać się do Zakopanego poza sezonem — w czerwcu lub wrześniu.

Pamiętajmy jednak, że kwiecień i październik to miesiące przejściowe, w których najłatwiej trafić na złą pogodę. Natomiast maj jest znany z weekendowych wypadów majówkowych, więc szlaki także wtedy mogą być zatłoczone.

Ciekawe miejsca w Zakopanem

Będąc w Zakopanem latem, przede wszystkim można uprawiać aktywną turystykę. Wędrowanie po górach może być prawdziwą pasją, ale nawet te osoby, które nie mają zbyt dobrej kondycji, skorzystają z ruchu na świeżym powietrzu, przemierzając łagodniejsze trasy.

W Zakopanem warto zwiedzić kilka zabytków. Jest to miejsce przesycone dawną kulturą i tradycjami związanymi z wieloma znanymi Polakami. To miasto ukochali sobie między innymi Karol Szymanowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz „Witkacy”, Tytus Chałubiński i wielu innych.

Wśród wielu atrakcji tego miejsca są muzeum tatrzańskie, willa Koliba, skocznia narciarska na Wielkiej Krokwi, Centrum Edukacji Przyrodniczej, Kaplica matki Boskiej Częstochowskiej, Willa Szymanowskiego Atma i wiele innych. Co jeszcze warto zobaczyć latem w Zakopanem?

Tatrzański Park Narodowy

Największą atrakcją Zakopanego są Tatry, jednak góry te można podziwiać z różnej perspektywy. Na przykład z Tatrzańskiego Parku Narodowego, w którym znajdują się nie tylko liczne formacje skalne, ale też charakterystyczna dla tego obszaru flora i fauna — kosodrzewina, limby, a także najpiękniejsze zbiorniki wodne: Morskie Oko oraz Wielki Staw Polski. W TPN są też wywierzyska i słynne wodospady: Wielka Siklawa o wysokości 70 m i Wodogrzmoty Mickiewicza.

Muzeum Oscypka Zakopane

Miejscem, które warto zobaczyć w Zakopanem, jest też muzeum tradycyjnego regionalnego sera. Ten szczególny góralski wyrób z owczego mleka doczekał się certyfikatu unijnego i reprezentuje Polskę poza granicami kraju. Warto zajrzeć do tego miejsca po to, aby poznać bliżej ręczne metody wytwarzania sera oraz jego tradycję.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Piękny drewniany kościół w zakopiańskim stylu leży w samym centrum Zakopanego, przy ulicy Krzeptówki. Obiekt jest narodowym sanktuarium związanym z polskim papieżem Janem Pawłem II. Świątynia została wybudowana jako votum za ocalenie życia papieża po zamachu z 13 maja 1981 roku.

Malownicze doliny i jeziora górskie

Z Zakopanego wiele tras wypadowych prowadzi na wycieczki w Tatry, w szczególności do pięknych i wyjątkowo malowniczych tatrzańskich dolin. Spacer po nich nie sprawi problemu nawet mniej wprawnym piechurom, a często mogą oni też skorzystać z różnych lokalnych środków transportu czy kolejki linowej.

Wycieczki w Tatry dla amatorów można organizować do miejsc takich jak dolinki reglowe Za Bramką, Strążyska, Ku Dziurze, Białego. Obowiązkowym punktem programu są też Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska, Hala Gąsienicowa czy Dolina Pięciu Stawów Polskich oraz jeziora Morskie Oko i Wielki Staw Polski.

Okoliczne miejscowości

W bezpośredniej okolicy Zakopanego leży też wiele innych ciekawych miejsc, w których można znaleźć różne atrakcje. Na uwagę zasługuje Bukowina T. z termami, Kalatówki, Ciche z pięknymi zabytkami sakralnymi, Biały Dunajec, Jurgów z tradycyjnymi szałasami pasterskimi, zabytkowy Dom Orłów w Suchem i wiele innych. Można też pojechać do Kuźnic czy odwiedzić muzeum powstania i zabytkową zabudowę w Chochołowie.

Atrakcje Zakopanego i okolic zimą

Zakopane z pewnością jest atrakcyjne nie tylko latem ze względu na to, że jest to zimowa stolica Polski. Większość turystów przyjeżdża tu po to, aby pojeździć na deskach na zakopiańskich stokach lub obejrzeć konkurs skoków narciarskich.

Wiele do zaoferowania ma też pobliska Białka Tatrzańska, w której funkcjonuje kilka wyciągów narciarskich, a trasy mają niewiele ponad 1000 m. W samym Zakopanem są organizowane kuligi, przejażdżki psim zaprzęgiem, skuterem śnieżnym, lodowiska, a także znajduje się wyjątkowa atrakcja dla dzieci Snowlandia Śnieżny Labirynt.

Możliwość jazdy na nartach i snowboardzie

Zimowe atrakcje miasta to przede wszystkim możliwość pozjeżdżania na deskach i snowboardzie. Najpopularniejszy do zjeżdżania jest Kasprowy Wierch z naturalną trasą w stylu alpejskim o długości około 1770 m. Zjeżdżać można też na Nosalu, Harendzie i Polanie Szymanowskiej. Na biegówki zapraszają trzy trasy: Centralny Ośrodek Sportowy, Na Równi Krupowej oraz Biały Potok.

Gorące termy na mroźne dni

Od wielu lat w Zakopanem i okolicy popularnością cieszą się baseny termalne. Można je znaleźć zarówno w samym Zakopanem, jak i w Białce T., Bukowinie T. czy Białym Dunajcu. Ciepła kąpiel po zimowym szaleństwie z pewnością okaże się wyjątkowo przyjemna. Po niej zaś można delektować się klimatem okolicznych karczm oraz muzyki.

Inne atrakcje zimowe na Podhalu

Zabytki będące przykładem stylu zakopiańskiego, muzea regionalne czy widoki, które potrafią urzekać, to jeszcze nie wszystkie atrakcje, które czekają na turystów w tym miejscu. Jest tu też wiele bardziej nowoczesnych propozycji takich jak chociażby zjeżdżalnia grawitacyjna na Gubałówce, egzotyczna papugarnia, parki linowe, wyprawy na quadach i wiele innych propozycji.

Gdzie znaleźć sprawdzone noclegi w górach?

Planując wypoczynek w Zakopanem, trzeba też zdecydować się na wybór miejsca na nocleg. Baza noclegowa jest bardzo bogata, a do dyspozycji są zarówno pokoje w prywatnych willach i bacówkach, jak i obiekty hotelowe.

Swoją ofertę posiada też firma UdanyPobyt, która proponuje noclegi w Zakopanem, ale również w pobliskich miejscowościach, takich jak Kościelisko czy Bukowina Tatrzańska. Są to zarówno pokoje gościnne, jak i w pełni wyposażone apartamenty z basenem. Wszystkie noclegi dostępne są w atrakcyjnych cenach!