Zamek biskupi w Uniejowie

Zamki biskupie w Polsce to ważny rozdział budowli obronnych. Zamek w Uniejowie zbudował arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki w latach 1360-1365. Budowla powstała w miejscu drewnianej warowni z XII wieku zniszczonej przez Krzyżaków w 1331 roku. Zamek obronny włączony do systemu warowni granicznych, otoczony był fosą zasilaną z Warty płynącej obok i połączony mostem z miastem na drugim brzegu. Już w 1381 roku został zdobyty i ograbiony przez Bernarda z Grabowa w walce o spadek po bracie.

Zamek w Uniejowie
Zamek w Uniejowie

W XV wieku zamek w Uniejowie przebudowano i umocniono, przystosowując go użycia broni palnej. Zbudowano wówczas dwie narożne mieszkalne baszty połączone murem. W późniejszych wiekach powstały pozostałe międzymurza, które częściowo wykorzystano na cele gospodarcze. W 1492 roku zamek w Uniejowie zdobył Wawrzyniec Kośmider Gruszczyński walczący z arcybiskupem Zbigniewem Oleśnickim o Koźmin, niszcząc zamek w dość dużym stopniu.

Zamek biskupi w Uniejowie

Zamek był rezydencja arcybiskupów gnieźnieńskich, pełnił również funkcję archiwum i skarbca. W 1525 roku zamek częściowo spłonął i został odbudowany w stylu renesansowym. W pierwszej połowie XVII wieku zamek przebudowano na barokową rezydencję, pozbawiając go większości walorów obronnych. Pod koniec XVII wieku stracił znaczenie jako rezydencja arcybiskupa na rzecz Łowicza. Stopniowa rozbudowa zamku sprawiła, że jego powierzchnia wzrosła ponad dwukrotnie.

Zamek w Uniejowie - wieża
Zamek w Uniejowie - miedzymurze
Zamek w Uniejowie - dziedziniec

Po sekularyzacji majątków kościelnych przez władze pruskie w 1796 roku stał opuszczony, a w 1836 roku został przekazany generałowi Karolowi Toll, pochodzącemu z Estonii. Rodzina Toll, częściowo spolonizowana, posiadała zamek do końca I wojny światowej. W połowie XIX wieku zamek przebudowano na klasycystyczna rezydencję . Obok zamku urządzono romantyczny park, część murów od strony parku rozebrano i zbudowano taras ze schodami wprost do parku. W dwudziestoleciu międzywojennym w zamku działała szkoła z pensjonatem, po wojnie było archiwum, a obecnie hotel.

Będąc w Uniejowie trzeba zobaczyć gotycki kościół kolegiacki Wniebowzięcia NMP zbudowany w latach 1342–1349, a wypoczywać można w słynnych termach.

Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Uniejowie
Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Uniejowie - ołtarz
Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Uniejowie