Zamek Joannitów w Łagowie

Zamek Joannitów w Łagowie

Zamek w Łagowie

Pierwsze zapiski dotyczące Łagowa pochodzą z 1251 roku, wieś należała wówczas do zakonu Templariuszy, od 1285 roku była siedzibą zakonnej komandorii. Po upadku zakonu Templariuszy wieś przeszła w ręce Alberta von Klepicz, a w 1347 r. została sprzedana Joannitom.

Zakon Joannitów zorganizował w Łagowie komturię i już w 1350 roku zaczęto budowę zamku na wzgórzu na przesmyku jeziora Trześniowskiego i Łagowskiego. Miejsce było dobrze wybrane, posiadało naturalne walory obronne, a obok przebiegał ważny szlak handlowy. Joannici zrezygnowali ze wcześniejszej lokacji Łagowa i zamku na Górze Sokolej.  Pierwszy zbudowano budynek mieszkalny o wysokości 12 metrów w zachodniej części, wpleciony w mur na planie kwadratu, w narożniku zbudowano wieżę, która pełniła funkcję obserwacyjną i broniła bramy wjazdowej ze wschodniej strony muru. Na przełomie wieków XIV i XV teren otoczono zewnętrznym murem, którego wysokość dochodziła do 9 metrów. Oprócz funkcji obronnej mur był konstrukcją oporową dla podwyższonego i wyrównanego terenu wokół zamku.

W XVI wieku kolejna rozbudowa zamku Joannitów w Łagowie przyniosła basztę bramną, podwyższenie wieży i dwie basteje w murach zewnętrznych. W kolejnych wiekach zbudowano pozostałe budynki zamkowe.

Zamek Joannitów w Łagowie był oblegany tylko raz, kiedy 1640 roku zajęli go Szwedzi, a Brandenburczycy bezskutecznie chcieli go odbić. W 1810 roku nastąpiła kasata zakonów w Prusach i zamek przeszedł na własność państwa. Później zamek w Łagowie przeszedł w prywatne ręce, a po II wojnie światowej został upaństwowiony. Zamek łagowski był cały czas użytkowany przez różne instytucje i prawdopodobnie dlatego przetrwał. Obecnie w zamku jest hotel i restauracja, można wejść na wieżę i podziwiać okolicę.

Joannici – historia powstania zakonu i jego dzieje w zarysie oraz inne zamki Joannitów na ziemiach polskich – zamek w Słońsku, zamek w Swobnicy.

Łagów

Choć zamek Joannitów jest najważniejszą atrakcją miasta, Łagów może się też pochwalić ciekawą zabudową. Warto pospacerować po tym mieście, które do dziś urzeka historycznym układem urbanistycznym. Nie brak tu ciekawych kamieniczek z XVIII i XIX wieku, pięknie prezentują się również fragmenty dawnych murów miejskich. W gronie najciekawszych zabytków związanych z miejskimi fortyfikacjami wyróżnia się Brama Polska z XV wieku, która w XVII wieku została rozbudowana w stylu barokowym. Dla tych, którzy chcą zobaczyć miejsca związane z najstarszą historią Łagowa, atrakcyjnym celem wycieczki może się okazać tutejsze grodzisko. Do dziś widoczne są tu pozostałości wałów i fos, które na szczycie Sokolej Góry istniały najprawdopodobniej już w XI wieku.

Łagów zasiedlono w początkach XIII wieku, a jeszcze dawniej istniała osada na Sokolej Górze, nad brzegiem jeziora Trześniowskiego. Wieś przez lata była własnością templariuszy, margrabiów brandenburskich, aż trafiła w ręce zakonu Joannitów. W 1727 rodu Łagów uzyskał status miasta, a prawa miejskie nadano 1808 roku. W 1909 roku wybudowano linię Międzyrzecz-Toporów, a w Łagowie powstał wiadukt wysoki na 25 metrów. W 1932 roku Łagów stracił prawa miejskie, po II wojnie światowej niezniszczony Łagów włączono do Polski.

Łagów i okolice mają specyficzny klimat, a miejscowość ma charakter uzdrowiskowy z dużą liczbą ośrodków wczasowych. Nietrudno o noclegi w ośrodkach wypoczynkowych i domkach, chociaż w sezonie bywa tłoczno. Łagów jest uznawany za jedną z piękniejszych miescowiści w województwie lubuskim.

W Łagowie warto również zobaczyć:

– Kościół św. Jana Chrzciciela zbudowany w latach 1725–1726, obok zamku Joannitów
– wiadukt kolejowy z cegły nad ulicą Mostową
– Brama Polska (Poznańska) z XVI wieku, zbudowana z cegieł
– Brama Marchijska (Niemiecka, Berlińska) zbudowana w XV wieku, zbudowana z cegły, w górnej kondygnacji szachulcowa
– Zabytkowy park między zamkiem a jeziorem Trześniowskim.

Wyznacz trasę

Zamek w Łagowie 1

Zamek w Łagowie 2

Zamek w Łagowie 3

Zamek w Łagowie

Zamek Joannitów w Łagowie

Powrót