Zamek Książ

Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ w obecnym kształcie jest trzecim pod względem wielkości zamkiem w Polsce (po zamku w Malborku i Krakowie). Pierwszy zamek w Książu zbudował pod koniec XIII wieku książę świdnicko-jaworski Bolko I Surowy. Jest jeden z wielu zamków na Dolnym Ślasku zbudowanych przez książąt świdnicko-jaworskich. W ciągu kolejny wieków zamek zmieniał właścicieli, był rozbudowywany, aż w początkach XVI wieku trafił do rodziny Hochbergów. Zamek był niszczony i plądrowany w czasie wojny trzydziestoletniej, po której zrezygnowano z funkcji obronnej zamku, zburzono część umocnień i zbudowano tarasowe ogrody. Zamek Książ został przebudowany na rodową rezydencję w stylu barokowym.

Zamek Książ - widok na budynek bramny

W czasie II wojny światowej zamek był przebudowywany przez hitlerowską Organizację Todt na jedną z kwater Hitlera. Przy okazji zniszczono część zabytkowego wystroju. Pod zamkiem powstały tunele i schrony. W zamku działała filia obozu koncentracyjnego Groß-Rosen. Po wojnie zamek zdewastowali stacjonujący tam żołnierze radzieccy. Historia zamku Książ zakończyła się dobrze –  w tej chwili jest to pięknie odrestaurowany zamek-muzeum.

Ogrody zamku Książ
Ogrody tarasowe zamku Książ

Zwiedzanie zamku Książ

Zamek Książ jest udostępniony do zwiedzania.  Zwiedzać można również stadninę koni urządzoną w zamkowych stajniach (Stado Ogierów Książ), pobliską palmiarnię, w parku jest punkt widokowy i ruiny zamku do niedawna uznawane za sztuczne (Stary Książ). W zamku urządzono również hotele. Zamek Ksiąz leży na Szlaku Zamków Piastowskich.

Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ - budynek bramny
Zamek Książ – budynek bramny

Zamek Książ – widok na budynek bramny

Podziemia na zamku Książ
Podziemia na zamku Książ

Wyznacz trasę