Zamek krzyżacki w Gniewie

Zamek krzyżacki w Gniewie zbudowany został przez Krzyżaków na lewym brzegu Wisły (był jednym z większych zamków w tym rejonie). Budowla z cegły na planie kwadratu rozpoczęta została pod koniec XIII wieku i rozbudowywana aż do XV wieku. Zamek został zdobyty przez Polaków w 1410 roku.  W czasie wojny trzynastoletniej zamek przechodził z rąk do rąk, w 1464 roku odzyskany przez Polaków, pozostawał w naszych rękach do rozbiorów, do 1772 roku.

Zamek krzyżacki w Gniewie
Zamek krzyżacki w Gniewie

Jednym ze starostów zamku był Jan Sobieski, przyszły król, który obok zamku zbudował duży budynek dla Marysieńki tzw. Pałac Marysieńki. W okresie zaborów Prusacy przebudowywali zamek, który kilkakrotnie zmieniał przeznaczenie. W 1920 roku Zamek w Gniewie wrócił do Polski, a w 1921 roku spłonął. Po II wojnie światowej zamek gniewski odbudowano, obecnie mieści się tam hotel i restauracja.

Zamek w Gniewie - migawki
Zamek krzyżacki w Gniewie

Chociaż jesto hotel, zamek Gniew jest udostępniony do zwiedzania, bardzo ciekawa ekspozycja w zamkowej izbie tortur. Można zrezerwować noclegi, hotel w Gniewie organizuje równiez wesela i konferencje.

Zamek w Gniewie - wejście
Zamek krzyżacki w Gniewie
Gniew zamek z rogu
Zamek Gniew

Zamki krzyżackie – mapa i opis

Wyznacz trasę