Zatoka Pucka – Windsurfing i SUP Boarding

Zatoka Pucka to wyjątkowy fragment Morza Bałtyckiego. Jej powierzchnia przekracza nieco 350 m2, a największa głębokość sięga 54 m. Trzeba jednak zaznaczyć, że większość wód Zatoki Puckiej jest bardzo płytka. Latem temperatura morskich fal często przekracza 20°C, co wraz z licznymi płyciznami stwarza idealne warunki do nauki pływania, a także uprawiania sportów wodnych.

Od lat w Zatoce Puckiej ze swoich desek korzystają windsurferzy oraz kitesurferzy. Urok tego miejsca doceniają również żeglarze, którzy mogą skorzystać z licznych przystani, a także kajakarze i ostatnio – fani SUP Boardingu.

Zatoka Pucka – SUP Boarding – nauka pływania

Deski SUP cieszą się coraz większym zainteresowaniem osób, które cenią aktywny wypoczynek, a przy tym nie chcą uzależniać możliwości uprawiania sportów wodnych od obecności wiatru czy oferty wypożyczalni sprzętu wodnego. Deski SUP zyskały w ostatnim czasie sporą popularność, do czego przyczyniły się takie cechy SUP Boardingu jak:

  • możliwości wykorzystania desek SUP zarówno w akwenach, jak i na ciekach wodnych;
  • szybka i łatwa nauka pływania z wykorzystaniem desek SUP;
  • możliwość korzystania z SUP nawet przez osoby o przeciętnej sprawności fizycznej;
  • brak zależności od pogody – deskami SUP porusza się używając wiosła, dlatego w przeciwieństwie do wind- czy kitesurfingu można z nich korzystać nawet przy zupełnym braku wiatru.

Na korzyść desek SUP przemawia także łatwość transportu. SUP to deski pneumatyczne, zajmujące niewiele miejsca w samochodowym bagażniku, co znacznie zwiększa liczbę osób, które korzystają z nich regularnie. Na deskach można odbywać długie trasy. Większość z desek ma dedykowane miejsce na specjalną torbę transportową, a niektóre także możliwość instalacji siedziska kajakowego, np. wybrane modele SUP F2.

Deski SUP świetnie sprawdzają się na jeziorach. Pokonywanie morskich fal wymaga już nieco wprawy, jednak Zatoka Pucka, płytka, o znacznie niższej fali niż na otwartym morzu, doskonale sprawdzi się nawet dla początkujących fanów SUP Boardingu.

Windsurfing w Zatoce Puckiej

Innym sportem wodnym kojarzonym ściśle z Zatoką Pucką jest windsurfing. Każdy, kto uprawia tę dyscyplinę wie, że okolice Chałup oferują jedne z najlepszych, jeśli nie najlepsze, warunki do windsurfingu w Europie.

To dlatego Zatoka Pucka obfituje w wypożyczalnie desek windsurfingowych, a także w szkoły nauki windsurfingu. Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w tym sporcie, skorzystasz od razu z najlepszych warunków dla potrzeb windsurfingu. Jeżeli masz już jakieś doświadczenie z deską – wody Zatoki Puckiej dają ci niepowtarzalną szansę na rozwinięcie twoich umiejętności.

Torpedownia w Babich Dołach – kajakiem

Torpedownia w Babich Dołach to pozostałość po II wojnie światowej. W budynku posadowionym na kesonach zatopionych w odległości 300 m od brzegu mieścił się niemiecki ośrodek badawczy. Nieremontowany i opuszczony, stopniowo popadał w ruinę. Na przełomie lat 70 i 80 zawaliła się frontowa ściana budynku, a w latach 90 wysadzono ostatecznie resztki molo. Dziś torpedownia jest celem wycieczek – można do niej dotrzeć np. kajakiem. Ta forma uprawiania sportów wodnych jest zresztą w Zatoce Puckiej bardzo popularna. Inaczej niż w przypadku kajakarstwa morskiego, którego uprawianie związane jest z koniecznością przeszkolenia, po Zatoce Puckiej można pływać kajakiem bez dodatkowych obostrzeń. Pozwala na to niskie ryzyko wypadków z uwagi na małe fale.

Kajaki można wypożyczyć nie tylko w okolicach torpedowni, ale również w licznych wypożyczalniach ulokowanych w większości kempingów. Można również wybrać się w rejs własnym kajakiem dmuchanym, zarówno wzdłuż Półwyspu Helskiego, jak i zachodnim brzegiem Zatoki Puckiej. Ta forma rekreacji świetnie sprawdza się zwłaszcza wtedy, kiedy na Hel czy wybrzeże trzeba dotrzeć samochodem. Kajaki pneumatyczne zajmują niewiele miejsca w bagażniku, dzięki czemu można wybierać się na ciekawe wyprawy większą paczką.