Żeglowanie dla początkujących – wszystko co powinieneś wiedzieć
Żeglowanie bardzo często uważane jest za drogie i trudne zajęcie, które wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia. Takie przekonanie sprawia, że sporo osób pomimo dużej chęci żeglowania rezygnuje z tego marzenia. Wiedzieć jednak trzeba, że żeglowania da się nauczyć i odpowiednią wiedzę może zdobyć niemal każdy. Poniżej prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje, od których powinno się zacząć przygodę z żeglowaniem.
Najpopularniejsze rodzaje żeglarstwa
Żeglowanie to fantastyczna przygoda, która pozwala poznać lepiej samego siebie, ale także poszerzyć horyzonty i nawiązać kontakt z osobami o podobnych pasjach. Zanim jednak poczujemy wolność i radość płynącą z przemieszczania się po wodzie żaglówką, należy zdobyć absolutnie podstawową wiedzę na temat żeglarstwa. Wiedzieć bowiem trzeba, że żeglarstwo to nie tylko sterowanie łodzią. Do bezpiecznego i efektywnego żeglowania koniecznie trzeba zapoznać się fachową terminologią. Mowa jest o słowach i wyrażeniach, które będą ci towarzyszyć nie tylko podczas pływania, lecz będą także obowiązkowe na kursie i egzaminie na patent żeglarski.
Znajomość pojęć żeglarskich to oczywiście nie wszystko, o czym musi wiedzieć początkująca osoba chcąca zostać żeglarzem. Oprócz tego konieczna jest wiedza, jak zachować się w określonych sytuacjach np. gdy człowiek znalazł się za burtą, lub w jaki sposób używać sprzętu ratunkowego. Oczywiście podstawą jest także znajomość zasad nawigacji.
Nie da się ukryć, że początkujący zdecydowanie najczęściej praktykują żeglarstwo rekreacyjne. Jest to swobodne i niezobowiązujące pływanie bez pośpiechu, którego celem jest czerpanie przyjemności z samego żeglowania. Rozwinięciem tego jest żeglarstwo turystyczne, które polega na zwiedzaniu możliwie jak największej liczby miejsc. Oprócz tych dwóch najpopularniejszych form żeglowania wyróżnić trzeba także znacznie bardziej zaawansowane rodzaje, takie jak żeglarstwo sportowe eksploracyjne, a nawet morskie i oceaniczne.
Kurs na patent żelglarski – podstawowe informacje
Jeśli jesteś osobą całkowicie początkującą i chcesz zacząć żeglować, w pierwsze kolejności musisz zdobyć patent żeglarski. Co prawda nie ma w tym wypadku obowiązku uczestniczenia przed egzaminem w specjalnym kursie tak jak w przypadku zdobywania prawa jazdy, lecz jest to ścieżka bardzo zalecana. Decydując się na kurs, nie tylko szybko zdobędziesz wszystkie potrzebne umiejętności, aby móc samodzielnie żeglować, lecz dodatkowo znacznie bardziej doświadczeni żeglarze wskażą ci wszystkie popełnianie przez ciebie błędy początkującego. Bez względu na to, co pozytywnego sądzisz o swoich możliwościach i umiejętnościach, takich błędów będziesz popełniać naprawdę sporo.
Kolejną bardzo ważną zaletą uczestniczenia w kursie przed egzaminem, jest możliwość zdobycia pokory przed wodą, nauczenia się bezpiecznego żeglowania, a także wyrobienia szeregu nawyków, które wpływać będą na bezpieczeństwo, lecz również na powodzenie w późniejszym egzaminie.
Od jakiego rodzaju żaglówki najlepiej zacząć swoją przygodę z żeglowaniem? Doskonałą propozycją są kursy realizowane na łodzi typu Finn, która jest wprost stworzona do nauki. Nie tylko jest bardzo stabilna, lecz dodatkowo łatwa w kontroli, dzięki czemu wybacza sporo błędów początkującego.
Jakie powinno być wyposażenie łódki?
Przed wejściem na pokład i wyruszeniem w rejs, koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie. Niezwykle ważny jest w tym wypadku posiadany na łodzi sprzęt, lecz także ubiór żeglarza. Pamiętać bowiem trzeba, że na wodzie ze względu np. na silniejszy wiatr, będzie znacznie chłodniej niż na lądzie. Nieodpowiednie ubranie może zatem generować dyskomfort, ale także stworzyć ogromne niebezpieczeństwo dla żeglującego. Oprócz cieplejszego ubrania polecana jest także odzież przeciwdeszczowa, aby fale nie doprowadziły ubrania do przemoczenia. Dodatkowo pamiętać trzeba o bezwzględne obowiązkowej kamizelce neoprenowej, a dodatkowo zaleca się zabranie ze sobą rękawic i butów żeglarskich, choć te dwa ostatnie elementy nie są obowiązkowe.
O czym jeszcze należy pamiętać, planując wyruszenie w rejs żaglówką? Na uwadze należy mieć, że do rejsu musi być przygotowany nie tylko żeglarz, lecz również jego łódź. Dlatego też przed rozpoczęciem rejsu koniecznie trzeba sprawdzić, czy na pokładzie znajdują się takie elementy jak kamizelki ratunkowe dla każdej osoby na pokładzie, minimum dwie liny cumownicze, minimum jedno, a najlepiej dwa wiosła, a także kotwica, czerpak, gaśnica, a nawet kompas magnetyczny. Doświadczeni żeglarze dodatkowo zalecają, aby na pokładzie mieć ze sobą jeden zestaw zapasowych żagli, podstawowy zestaw narzędzi, a także doskonale zaopatrzoną apteczkę. Dzięki tym wszystkim elementom będziemy doskonale przygotowani na każde ewentualne zdarzenie na wodzie, które potencjalnie mogłyby stanowić dla nas i dla żaglówki niebezpieczeństwo.
Poprawne zachowanie na wodzie – o czym musi pamiętać początkujący?
Masz uprawnienia i odpowiednią wiedzę, aby samodzielnie żeglować. Masz własną lub wynajętą łódkę, a także kompletne wyposażenie. O czym jeszcze musisz pamiętać przed wyruszeniem w rejs?
Zanim wyruszymy, koniecznie musimy sprawdzić prognozę pogody. Wielu początkujących o tym zapomina lub świadomie rezygnuje z tego etapu, widząc bezchmurne niebo. Trzeba mieć jednak świadomość, że pogoda bywa naprawdę dynamiczna, a załamanie się warunków pogodowych podczas rejsu oznaczać może ekstremalne niebezpieczeństwo. Czytając prognozę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na siłę i kierunek wiatru, a także planowane opady.
Absolutnie podstawową zasadą bezpieczeństwa na wodzie jest staranie się za wszelką cenę omijać inne łodzie lub osób na sprzętach wodnych. Nawet niewielkie zderzenie może bowiem wiązać się z bardzo dużym niebezpieczeństwem. Niepisaną zasadą jest, że statek przy prawej krawędzi szlaku lub znajdujący się blisko prawego brzegu ma pierwszeństwo do zachowania kursu.
Na koniec należy mieć pewność, aby każda obecna na pokładzie osoba była świadoma, jak zachować się w sytuacji wypadnięcie kogoś za burtę lub jak postępować, gdy samemu znajdzie się w wodzie.
Przewodnik powstał przy współpracy merytorycznej z żaglownią Sailservice – https://sailservice.pl/zaglownia/