Kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich

Kolorowe jeziorka (Dolny Śląsk)

Kolorowe Jeziorka (Dolny Śląsk) to jeden z nowych cudów Polski (?), a na pewno atrakcja dolnego sląska. Są  to cztery jeziorka (stawy) różnej wielkości powstałe w miejscu wyrobisk dawnych kopalni poniemieckich w Rudawach Janowickich Na Dolnym Śląsku. Żółte, Szmaragdowe (Błękitne, Niebieskie) i Zielone jeziorko swój kolor zawdzięczają związkom miedzi, Purpurowe jeziorko barwione jest również przez związki miedzi, ale głównie przez związki żelaza. Zielone jeziorko położone jest najwyżej i najdalej, zwykle wysycha, więc jest rzadko odwiedzane.

Jeziorko Żółte
Kolorowe jeziorka – Jeziorko Żółte

Najlepsze widoki są późną wiosną i wczesnym latem, kiedy świeci słońce i nie ma zbyt dużo ludzi. Później robi sie tłok i zwiedzanie najlepiej zaczynać rankiem. Kopalnie pirytu (siarczek żelaza, znany także pod nazwą „złoto głupców”) działały do 1925 roku, w pobliskch Ciechanowicach przerabiano go na kwas siarkowy. Kopalnie, a więc i kolorowe jeziorka leżą na zboczach najwiekszego wzniesienia na wschodzie Rudaw Janowickich, jakim jest Wielka Kopa. Do Wielkiej Kopy zaprowadzi nas oznakowany szlak turystyczny, trasa wiedzie pod górę, ale jest malownicza i niezbyt stroma. Poza Błękitne jeziorko (Szmaragdowe jeziorko, Niebieskie jeziorko) chodzi mało turystów, dla których atrakcje kończą właśnie tam. Duża szansa, że na szlaku będziemy sami. Po zboczach Wielkiej Kopy prowdzą również szlaki rowerowe.

Szmaragdowe Jeziorko
Kolorowe jeziorka – Szmaragdowe Jeziorko (niebieskie_

Co warto zobaczyć w pobliżu Kolorowych Jeziorek: Oczywiście całe Rudawy Janowickie sa pełne atrakcji, szczególnie Zamek Bolczów, Sokoliki, Browar Miedzianka, Schronisko Szwajcarka, Zamek Karpniki, punkt widokowy Krzyżna Góra oraz inne atrakcje Rudaw Janowickich.

Kolorowe jeziorka – dojazd

Kolorowe jeziorka – Dojazd przez Marciszów, potem od wsi Wieściszowice, pod drodze kilka płatnych parkingów. Przy wejściu na szlak, blisko żółtego jeziorka jest duży parking z miejscem na grilla. Wstęp na szlak całodobowy, bezpłatny. Kolorowe jeziorka są częścią zielonego szlaku, którym po minięciu zielonego jeziorka można dojść na Wielka Kopę i dalej.

Jeziorko Purpurowe
Kolorowe jeziorka – Jeziorko Purpurowe
Purpurowe Jeziorko
Kolorowe jeziorka

Kolorowe jeziorka – mapa

Wyznacz trasę