Zamek Bolczów
Dolnośląski zamek Bolczów powstał w drugiej połowie XIV wieku, zbudowany przez dworzanina księcia Bolka II Małego Clericusa Bolze (Bolcze). Właściciel zamku w początkach XV wieku popierał ruch husycki, a zamek zamiast strzec szlaków handlowych stał się siedzibą rozbójników (raubritterów). Były to główne powody zniszczenia zamku przez odwetową wyprawę mieszczan świdnickich i wrocławskich wspomaganych przez wrocławskiego biskupa w czasie wojen husyckich w 1433 roku.
Zamek Bolczów odbudował dopiero w latach 1517-1518 kolejny właściciel Hans Dippold von Burghaus, który zbudował wieżę, zamknął dziedziniec murami, w których rozmieszczono i wykonano otwory strzelnicze.
Zamek Bolczów dość często zmieniał właścicieli (przez pewien czas jednym z nich był Justus Decjusz, dworzanin króla Zygmunta Starego), jeszcze w pierwszej połowie XVI wieku został powiększony i zmodernizowany. Zbudowano suchą fosę, basteję, a zamek przystosowano go do obrony z użyciem artylerii. W 1608 roku zamek Bolczów kupił Daniel von Schaffgotsch, który zmodernizował zamek (a przy okazji dwór w Janowicach Wielkich), polepszając jego walory obronne. W czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) zamek Bolczów początkowo był schronieniem dla okolicznej ludności, później został obsadzony przez wojska cesarskie. Został wówczas wzmocniony, co nie uchroniło go przed dwukrotnym zajęciem przez wojska szwedzkie. W grudniu 1645 roku Szwedzi wychodzący z zamku podpalili zabudowania. Zniszczony zamek próbowano odbudować, ale po kolejnym pożarze w 1646 roku zamek Bolczów opuszczono i od tego czasu pozostawał w ruinie.
Na początku XIX wieku nastała moda na romantyczne ruiny i turystykę związana z nimi. Ruiny zamku Bolczów idealnie nadawały się do tego celu, więc teren zamku odgruzowano, wzmocniono mury, tam gdzie zaszła potrzeba zbudowano drewniane schody z poręczami. Z czasem odbudowano studnię na dziedzińcu, zbudowano gospodę i schronisko, które działało jeszcze kilka lat po II wojnie światowej. W latach 60-tych XX wieku usunięto roślinność z murów i przerzucono drewniany mostek nad fosą.
Do zamku najlepiej dostać się z Janowic Wielkich, zostawiając auto na parkingu. Droga przez las, cały czas lekko pod górę, dawniej przypominała górskie szlaki obecnie to po prostu leśna droga Ruch turystyczny niewielki, łatwa trasa spacerowa, chociaż pod górę. Wstęp darmowy. Zamek Bolczów leży na trasie oznakowanych szlaków turystycznych, więc można dojść z kilku stron. Ciekawe dojście, chociaż znacznie dłuższe, jest od strony Przełęczy Karpnickiej.
W okolicy warto odwiedzić Browar Miedzianka, Kolorowe Jeziorka, Schronisko Szwajcarka, Zamek Karpniki, punkt widokowy Krzyżna Góra i całe Rudawy Janowickie. Szlak Zamków Piastowskich również zahacza o zamek Bolczów.