Zamek Bolczów

Zamek Bolczów

Zamek Bolczów powstał w drugiej połowie XIV wieku, zbudowany przez dworzanina (z rodu Bolczów) z otoczenia księcia Bolka II Małego. Zamek był siedzibą hustów i został zniszczony w czasie wojen husyckich przez wojska mieszczan świdnickich i wrocławskich, odbudowany dopiero w początku XVI wieku. Podczas odbudowy zamek został rozbudowany  i przystosowany do uzycia broni strzeleckiej. Około połowy XVI wieku zamek ponownie rozbudowano o basteje i suchą fose oraz mur przed wieżą bramną. Mury zamku przystosowano do strzelania z broni artyleryjskiej. Kolejna modernizacja zamku Bolczów miała miejsce na początku XVII wieku.  Ciekawostką jest wykorzystanie naturalnych skał jako ścian w budowie zamku.  Zamkowe zabudowania mieszkalne podpalili Szwedzi w 1645 roku i od tego czasu zamek Bolczów pozostaje w ruinie.

Do zamku najlepiej dostać się z Janowic Wielkich, zostawiając auto na parkingu marketu Dino. Droga przez las, cały czas lekko pod górę. Ruch turystyczny niewielki, łatwa trasa spacerowa, chociaż pod górę. Wstęp darmowy. Zamek Bolczów leży na trasie oznakowanych szlaków turystycznych, więc można dojść z kilku stron. Ciekawe dojście, chociaż znacznie dłuższe, jest od strony Przełęczy Karpnickiej.

W okolicy warto odwiedzić Browar Miedzianka, Kolorowe Jeziorka, Schronisko Szwajcarka, Zamek Karpniki, punkt widokowy Krzyżna Góra i całe Rudawy Janowickie.

Wyznacz trasę

Zamek Bolczów - dziedziniec

Dziedziniec na zamku Bolczów

Górne kondygnacje zamku Bolczów

Zamek Bolczów - górne piętra

Powrót