Pałace Dolnego Śląska

Na Dolnym Śląsku, zarówno historycznym, jak i tym współczesnym zbudowano w dawnych wiekach bardzo dużo pałaców. Mniejszych lub wiekszych pałaców jest kilkaset, być może nawet więcej, jeśli doliczymy do tego dwory. Niestety w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat znaczna liczba dolnośląskich pałaców zamieniła się w ruinę. Pałace dolnośląskie przetrwały zawieruchy wojenne, w większości nawet II wojnę światową, najwięcej zaszkodziły im czasy powojenne w Polsce. Wiele pałaców to ruiny, ale są jeszcze pałace do kupienia i remontu lub odbudowy.

Pałac Marianny - dziedziniec
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałace na Dolnym Śląsku powstawały w pierwszym okresie z przebudowy dworów obronnych lub zwykłych dworów mieszkalnych albo z przebudowy zamków, które nie miały militarnego znaczenia. Dolny Śląsk obfituje w pałace budowane przy dużych majątkach już w wiekach późniejszych, począwszy od XVIII wieku, a skończywszy na początkach wieku XX. Pałace niedaleko Wrocławia są bardzo chętnie odwiedzane przez mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.

Pałace na Dolnym Śląsku 

Pałace Dolny Śląsk – mapa

Pałace na Dolnym Śląsku

Pałac w Chocianowie

Pierwotnie był to gotycki zamek zbudowany w XIII wieku przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego jako siedziba książąt legnickich. Po sprzedaży w 1444 roku zmieniał właścicieli, a w latach 1728-1732 został przebudowany na barokowy pałac. Po zamku została tylko wieża. W czasie II wojny światowej częściowo uszkodzony w pożarze, po wojnie niszczał, chociaż był częściowo zabezpieczony. Obecnie prywatny, można obejrzeć z zewnątrz.

Chocianów, Pałac w Chocianowie- fotopolska.eu (332941)

Pałac w Trzebieszowicach

Pierwszy został zbudowany kamienno-drewniany zamek rycerski. Od połowy XVI wieku do 1613 roku w miejscu zrujnowanego zamku budowano renesansowy dwór z wewnętrznym dziedzińcem. Kolejny właściciel, baron von Wallis, pod koniec XVII wieku zmienił dwór na barokowy pałac, przebudowywany w XIX i na początku XX wieku. Obecnie w pałacu w Trzebieszowicach funkcjonuje hotel Zamek na Skale.

2017 Pałac w Trzebieszowicach 1

Pałac w Chróstniku

W miejscu zamku z XIV wieku, otoczonego fosą, Georg Karla von Haugwitz w latach 1723-1728 zbudował zamek o barokowym charakterze. Zamek był po II wojnie światowej użytkowany przez Rosjan, potem mieściły się tam instytucje oświatowe. W 1976 roku spłonął i został rozkradziony. Odbudowany przez prywatnego właściciela na rezydencję.

Pałac barokowy w Chróstniku - marzec 2015

Pałac w Wojanowie

Wojanów jest starą miejscowością z końca XII wieku. Na początku XVII wieku, w 1607 roku Nickel von Zedlitz und Nimmersath zbudował renesansowy dwór zniszczony w 1643 roku w czasie wojny ze Szwedami. Dwór został odbudowany w stylu barokowym. Jeden z kolejnych właścicieli, Karl Albrecht Ike w latach 1832-33 przebudował pałac w stylu neogotyckim, założył również park. W 1839 roku księżna Luiza Niderlandzka, córka króla Prus, została właścicielką majątku oraz pałacu w Wojanowie i zleciła kolejną przebudowę. Pałac w Wojanowie zmieniał właścicieli, przetrwał II wojnę światową i obecnie funkcjonuje jako hotel. Rudawy Janowickie są miejscem, gdzie takich pałaców jest więcej.

2016 Pałac w Wojanowie 7

Pałac Bobrów

Pałac w Wojanowie-Bobrowie zbudowano na miejscu murowanej strażnicy (zamku lub wieży) strzegącej przeprawy przez Bóbr. Na przełomie XVI i XVII wieku Nickel von Zedlitz zbudował kamienny dwór, rozbudowany w połowie XVII wieku. Po kilkakrotnej zmianie właścicieli, kolejny z nich, Hans Rudolf von Decker przebudował dwór do obecnej postaci pod koniec XIX wieku. Pałac był użytkowany do końca lat sześćdziesiątych XX wieku, później popadał w ruinę. Obecnie prywatny.

pałac Bobrów

Pałac w Staniszowie Górnym

Renesansowy dwór w Staniszowie zbudowany został w drugiej połowie XVI wieku, w połowie XVIII wieku dwór rozbudowano. W 1787 roku na polecenie księcia Heinricha von Reuss dokonano przebudowy w stylu późnobarokowym, zmieniono wystrój wnętrz. Kolejna przebudowa na styl klasycystyczny miała miejsce w 1818 roku, kiedy dobudowano również skrzydło wschodnie. Obecnie hotel i restauracja.

Pałac w Staniszowie

Pałac na Wodzie w Staniszowie Dolnym

Pałac w Staniszowie Dolnym powstał na zlecenie księcia Heinricha von Reuss w 1786 roku na terenie zespołu dworskiego, rozbudowany w latach trzydziestych XIX wieku. Współcześnie hotel i spa.

KB. Pałac na Wodzie w Staniszowie

Pałac w Łomnicy i Dom Wdowy

Barokowy dwór w Łomnicy zbudowano w połowie XVII wieku, w XVII wieku zmieniono elewacje i wystrój wnętrz, a największej przebudowy dokonano w latach 1838-44, w wyglądzie pałacu zaszły poważne zmiany. Po II wojnie światowej użytkowany jako szkoła, później nieużytkowany niszczał. Obecnie muzeum wnętrz. Dom wdowy zbudowano w latach 1803-04, kiedy właścicielem był Christian Gottfried Mentzel. Pierwotnie przeznaczony był dla starszych członków rodziny, obecnie służy jako hotel.

2016 Pałac w Łomnicy 2 2016 Dom Wdowy w Łomnicy

Pałac w Mysłakowicach

Pałac w Mysłakowicach zbudował w pierwszej połowie XVIII wieku Maksymilian Leopold von Reibnitz, a w 1816 roku przebudował August Neidhard von Gneisenau. Od 1831 roku, po przebudowie w latach 1832-1835, jest to rezydencja królewska Fryderyka Wilhelma III, później rezydencja cesarska. Kolejnej przebudowy na styl neogotycki zlecił Fryderyk Wilhelm IV. Pałac był użytkowany po II wojnie światowej, obecnie jest siedzibą szkoły.

Pałac w Mysłakowicach

Pałac w Bukowcu

W drugiej połowie XVI wieku w Bukowcu zbudowano dwór, który przebudował kolejny z wielu właścicieli dopiero w 1774 roku. Największej przebudowy dokonali von Redenowie na przełomie XVIII i XIX wieku, którzy obok pałacu w Bukowcu i folwarku założyli również duży park romantyczny. Pałac w Bukowcu jest siedzibą Związku Gmin Karkonoskich.

PL, Bukowiec pałac od strony północno-wschodniej DSC 0003

Pałac Paulinum

Folwark pauliński od XVII wieku należał do jezuitów, w połowie XIX wieku kupił go Richard von Kramst, który w roku 1855 założył park krajobrazowy na Górze Krzyżowej i zbudował duża willę stylizowaną na zamek. W 1906 roku pałac został zmodernizowany i przebudowany, od 1931 był ośrodkiem szkoleniowym partii faszystowskiej. Obecnie jest to hotel i restauracja.

PL, Jelenia Góra, Pałac Paulinum DSC 0250

Pałac w Janowicach Wielkich

Dwór w Janowicach Wielkich zbudowany został w XIV wieku, w latach 1608-09 kolejny właściciel Daniel von Schaffgotsch rozbudował dwór do wielkości pałacu (stąd nazwa Pałac Schaffgotschów). W czasie wojny trzydziestoletniej pałac w Janowicach Wielkich został uszkodzony. W 1775 roku przebudowany na styl barokowy, kolejna przebudowa w 1830 roku. Założono wówczas park krajobrazowy zachowany do dzisiaj. W pałacu w Janowicach działa DPS.

Janowice Wielkie, pałac Schaffgotschów 2

Pałac w Miłkowie

Barokowy pałac w Miłkowie został zbudowany w 1667 roku, po pożarze w 1768 roku odbudowany w stylu klasycystycznym. W XVIII wieku założono park, w XIX wieku dokonano kolejnej przebudowy wnętrz pałacu. W pałacu funkcjonuje hotel i restauracja.

Pałac w Miłkowie

Pałac w Pakoszowie (Piechowice)

Pałac w Pakoszowie został zbudowany w stylu barokowym w 1725 roku. Jego dzisiejszy wygląd jest praktycznie niezmieniony. Obecnie jest to hotel z możliwością zwiedzania.

2018 Pałac w Pakoszowie 5

Pałac w Jagniątkowie

Willa niemieckiego pisarza Gerharta Hauptmanna (laureata Nagrody Nobla) zbudowana w 1901 roku. W willi urządzono Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”.

Jagniątków - Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna

Nowy Dwór w Kowarach

Pałac znany jako Nowy Dwór w Kowarach został zbudowany w 1570 roku przez Caspara Schaffgotscha dla syna. Po pożarze w drugiej połowie XVII wieku został rozbudowany. Kolejni właściciele kilkakrotnie przebudowywali pałac w XIX wieku. Obecnie w rękach prywatnych.

Pałac Nowy Dwór w Kowarach

Pałac w Ciszycy (Kowary)

Pod koniec XVIII wieku Karl Georg von Hoym zbudował nieduży pałac w style empire. W 1828 roku pałac kupił książę Antoni Henryk Radziwiłł, który zlecił remont wnętrz. Kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Obecnie własność prywatna.

Pałac w Ciszycy

Pałac Schaffgotchów w Cieplicach

Duży pałac barokowy z elementami klasycystycznymi zbudował książę Johann Nepomucen Schaffgotsch w latach 1794-1809 wykorzystując relikty zniszczonego w pożarze renesansowego dworu i domu gościnnego. Wnętrza pierwotnie empire przebudowano w stylu historyzmu w latach 1865-1866. Obecnie filia szkoły wyższej.

Pałac Schaffgotschów w Cieplicach .adrrdga7

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałac budowany przez Mariannę Orańską, żonę Albrechta Pruskiego (Hohenzollerna) od 1838 do 1872 roku. Neogotycki, olbrzymi pałac Marianny Orańskiej otoczony jest murem z czterema basztami. W ciągu murów rozmieszczono stajnie i wozownie. Wewnętrzne dziedzińce rozdzielone są arkadowym krużgankiem. Od kilku lat restaurowany przez gminę.

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałac marszałka Blüchera Krobielowice

W XIV istniał w Krobielowicach niewielki obronny dwór, który kolejni właściciele, zakonnicy z klasztoru św. Wincentego na Ołbinie rozbudowali, a w zasadzie wybudowali na nowo renesansowy dwór dla zarządu majątku i urzędników. Na przełomie XVII i XVIII wieku norbertanie rozbudowali dwór do obecnej formy pałacu. Po sekularyzacji pałac w Krobielowicach przeszedł na własność państwa pruskiego i został podarowany marszałkowi von Blücherowi. Pod koniec XIX wieku pałac rozbudowano m.in. o trzy narożne wieże. Obecnie hotel i klub golfowy.

Krobielowice, Pałac marszałka Blüchera - fotopolska.eu (171336)

Pałac Minkowskie

Minkowskie to wieś znana od XIV wieku, jej nazwa pochodzi od nazwiska. Pałac Minkowskie został zbudowany w latach 1765-1284, obok park krajobrazowy. W parku neogotycka kaplica grobowa z 1873 roku, obecnie kościół św. Józefa Robotnika.

Pałac w Minkowskiem.

Pałac w Kopicach

Kopice od XIV wieku były siedzibą różnych śląskich rodów, w 1783 roku przebudowana na klasycystyczna rezydencję, w 1864 roku pałac przebudowano w stylu neogotyku z elementami neorenesansowymi. Do 1945 roku należał do rodziny von Schaffgotsch. Pałac został podpalony w 1958 roku, od tego czasu ruiny, zmieniające właścicieli.

Pałac w Kopicach

Pałac w Warmątowicach Sienkiewiczowskich

Zamek w Warmątowicach był twierdzą graniczną Księstwa Legnickiego, w 1748 roku przebudowany na barokowy pałac. Zapisany w spadku Henrykowi Sienkiewiczowi, który spadku nie przyjął. Obecnie hotel.

Pałac w Warmątowicach Sienkiewiczowskich

Pałac Sarny (Zamek Sarny)

Pałac w Sarnach (Ścinawka Górna) została zbudowany jako niewielki dwór obronny prawdopodobnie w XIV wieku, w 1590 roku przebudowany na duży renesansowy dwór przez Fabiana von Reichenbacha. W 1661 roku został przebudowany na pałac przez rodzinę hrabiów Götzen (często używana nazwa: Zamek Sarny) Od XIX wieku coraz bardziej zaniedbany, najwięcej zniszczeń po 1989 roku. Obecnie odbudowywany przez fundację. Tuż obok mieści się pałac letni w Sarnach zbudowany w 1730 roku, który obecnie jest wykorzystywany jako hotel.

2015 Pałac Sarny w Ścinawce Górnej 01

Pałac w Miliczu

Klasycystyczny pałac Maltzanów w Miliczu zbudował Joachim Karol Maltzan w latach 1707-1798, rozbudowano go w 1910 roku. Czasami nazywany dolnośląskim Sanssouci, z uwagi na podobieństwo. Obecnie w kompleksie budynków szkoły leśnej. Niedaleko ruiny zamku kasztelańskiego z końca XIII wieku.

Poland Milicz - palace

Pałac w Świebodzicach

Pałac Seidlów w Świebodzicach zbudowany w 1875 roku, obecnie DPS

Pałac w Płoninie

Renesansowy pałac z połowy XVI wieku przylegający do zamku Niesytno. Spłonął w 1992 roku w wyniku podpalenia. Obecnie w trakcie rewitalizacji.

pałac w Płoninie (województwo dolnośląskie) (048)

Pałac w Bożkowie

Pałac w Bożkowie został zbudowany jako zamek w XVI wieku. Po kilkukrotnej zmianie właścicieli majątku i rozbudowie, pałac przebudowano w latach 1787-1791. Rozbudowany po pożarze w 1870 roku, w 1930 roku zmieniono elewację na klasycystyczną. Podobno udostępniony do zwiedzania.

pałac w Bożkowie

Pałac w Kościelnikach Górnych

Pałac w Kościelnikach Górnych zbudowano jako dwór w XVII wieku i rozbudowano w XVIII wieku. Eklektyczny pałac powstał w latach 1866-67 po rozbudowie dworu. Obecnie prywatny.

Kościelniki Górne Pałac

Pałac na Górce w Sobótce

Pałac w Sobótce-Górce powstał na pozostałościach klasztoru zniszczonego w wojnach husyckich, Budowa trwała aż do połowy XVI wieku, rozbudowa jeszcze d rugiej połowie XVI wieku. Pałac zniszczony w wojnie trzydziestoletniej, przebudowany w XIX wieku w formie neorenesansowego zamku. Obecnie hotel.

Sobótka, ul. Zamkowa 12 zamek Sobótka-Górka

Pałac we Włosieniu Dolnym

Pałac w Włosieniu zbudowany w 1720 roku, w 1880 roku przebudowany. W 1979 roku pałac splonął, w planach rewitalizacja.

Pałac we Włosieniu

Pałac w Goszczu

Pałac w Goszczu zbudowano w latach 1730-1740 na miejscu zamku z XII wieku. Pałac spłonął już w 1749 roku i natychmiast go odbudowano w stylu barokowym. W 1947 roku spłonął.

SM Goszcz Pałac (0) ID 596470

Pałac w Ciechanowicach

Renesansowy dwór z XVI wieku otoczony fosą przebudowano w stylu barokowym na pałac na początku XVIII wieku i w 1846 roku na neobarokowy pałac. Obecnie zrewitalizowany przez prywatnego właściciela.

Pałac w Ciechanowicach 6

Dwór (pałac) w Bagieńcu

Dwór obronny z XIII wieku został przebudowany w drugiej połowie XVI wieku na renesansowy zamek. Przebudowa na pałac z połowy XVIII wieku nadała budowli styl barokowy, a przebudowa na początku XX wieku nadała pałacowi styl neorenesansowy. Pałac otoczony fosą, dostęp przez kamienny mostek. Pałac Bagieniec jest w rękach prywatnych, w renowacji.

Bagieniec 1 kwietnia 2007

Pałac i Nowy Zamek w Bagnie

Barokowy pałac w Bagnie, z początków XVIII wieku, zbudowany został na reliktach warowni z XIII wieku, która została zniszczona w czasie wojny trzydziestoletniej. Na początku XX wieku ówczesny właściciel Georg Kissling zbudował nowe skrzydło pałacowe, tzw. Nowy Zamek w bagnie, w stylu neobarokowym. Od 1930 roku zespół pałacowy w rękach Zgromadzenia Salwatorianów. Udostępniany do zwiedzania, najlepiej w niedzielę.

SM Bagno Stary Zamek (2) ID 597821 PL-DS, pow. trzebnicki, gm. Oborniki Śląskie, Bagno; Zespół pałacowy, ob. klasztor salwatorianów- pałac „Nowy Zamek”; A-1002-1; 03

Pałac w Biskupicach Podgórnych

Barokowy pałac w Biskupicach Podgórnych został z budowany w pierwszej połowie XVIII wieku i rozbudowany w XIX wieku. Odrestaurowany w XXI wieku, nieużytkowany.

Biskupice Podgorne - palac XIXw 2

Pałac w Brzezince

Późnobarokowy pałac w Brzezince budowany był od 1725 roku dla rodziny von Kospoth. W 1945 roku uszkodzony, remontowany po 1989 roku, remont przerwany.

SM Brzezinka pałac (1) ID 596370

Pałac w Brzeźnie

Pałac w Brzeźnie został zbudowany w połowie XIX wieku na fundamentach starszych budowli. Przebudowany pod koniec XIX wieku w w 1913 roku. Obecnie odrestaurowany, służy jako hotel. Obok pole golfowe.

Pałac w Chwalimierzu

Neorenesansowy pałac w Chwalimierzu zbudował Georg von Kramst w 1885 roku. Pałac został zdewastowany po II wojnie światowej, rozebrany w latach sześćdziesiątych, z wyjątkiem wieży. Niedaleko zrujnowana stajnia i inne obiekty folwarku.

Chwalimierz, ruina pałacu

Pałac w Strudze

Pałac w Strudze, pierwotnie dwór obronny, rozbudowany do wielkości pałacu w XVII wieku, w 1730 roku przebudowany na pałac barokowy. W XVIII i XIX wieku modernizowano wnętrza, obecnie remontowany przez fundację.

Struga PL palace 1

Pałac w Dąbrowicy

Pałac w Dąbrowicy w barokowym stylu zbudowano w 1751 roku i przebudowano w stylu neogotyku angielskiego w 1835 roku. Obecnie w odbudowie przez prywatnych właścicieli. Niedaleko ruiny średniowiecznego zamku Deckerów.

PL, Dąbrowica Pałac DSC 0112

Pałac w Dobrocinie

Pałac w Dobrocinie zbudowany pod koniec XVIII wieku, przebudowany i rozbudowany w 1899 i 1909 roku. W rękach prywatnych, nieużytkowany. W parku ruiny kaplicy pałacowej.

Pałac w Dobrocinie. Front

Pałac w Gaworzycach

Pałac w Gaworzycach w stylu manieryzmu został wybudowany w XVII wieku przez Wenzla von Zedlitz, w 1721 roku przebudowany na styl barokowy przez George Caspara von Tschammera. W 1858 roku miała miejsce kolejna przebudowa w stylu późnoklasycystycznym. Obecnie odrestaurowany, siedziba instytucji gminnych.

SM Gaworzyce pałac (1) ID 596638

Pałac w Kobierzycach

Pałac w Kobierzycach zbudowany w 1730 roku przez rodzinę von Koenigsdorff. W XIX wieku pałac został przebudowany przez nowych właścicieli, rodzinę von Rath, w stylu neobarokowym i neorenesansowym. Odrestaurowany, siedziba urzędu gminy.

pałac w Kobierzycach

Pałac w Komarnie

Pałac w Komarnie powstał na miejscu zamku z XIII wieku. W XVII wieku budowla uzyskała dzisiejszy kształt, zachowując czteroskrzydłową konstrukcję z przykrytym dziedzińcem wewnętrznym..W 1842 roku przebudowano pałac likwidując fosę, most i zabudowania gospodarcze. W 1893 roku rozebrano wieżę i zbudowano sale jadalną. Obecnie prywatny, przeznaczenie mieszkalne.

Komarno palace 2015

Pałac Kornów w Pawłowicach

Pałac Kornów w Pawłowicach zbudowany został w latach 1891-95, w miejscu rozebranych budynków folwarku w Pawłowicach. Pałac w stylu renesansu północnego rozbudowano po 1892 roku o skrzydło północne. Obecnie centrum szkolenia i hotel.

Pałac Kornów w Pawłowicach

Pałac w Kraskowie

Pałac w Kraskowie został zbudowany w miejscu zamku wodnego zniszczonego w czasie wojny trzydziestoletniej. Około 1732 roku pałac spłonął, odbudowany jako barokowy z jednoczesną likwidacją umocnień i zasypaniem fosy. Po II wojnie światowej niszczał, obecnie hotel.

8548 Pałac Krasków

Pałac królewski we Wrocławiu

Pałac królewski we Wrocławiu znany pod nazwą pałac Spätgenów lub zamek królów pruskich został zbudowany w 1710 roku, w 1717 wykonano nowe dekoracje wnętrz i zbudowano balkonowe portale. W 1750 roku pałac wykupił król pruski Fryderyk II Wielki. Założenie pałacowe rozbudowano o dwie oficyny i wąskie skrzydło pałacowe w części ogrodowej. Po 1945 roku zachowany został główny budynek i obydwa skrzydła północne, pozostałe zburzono. Obecnie muzeum.

Wrocław Palace 2009

Pałac w Krzyżowej

Pałac w Krzyżowej zbudowano w latach 1712-26 na miejscu dworu z XVI wieku, zniszczonego w czasie wojny trzydziestoletniej. Kolejne przebudowy w latach 1868-69 oraz 1891-1900. Obecnie neobarokowy pałac w Krzyżowej jest wykorzystywany przez „Fundację Krzyżowa”.

Krzyzowa4

Pałac w Łagowie k. Zgorzelca

Łagów kolo Zgorzelca to wieś z XIV wieku należąca do rodów rycerskich . W 1581 roku zbudowany został renesansowy pałac, który został mocno przebudowany w 1782 roku. Po rewitalizacji pałac mieści hotel, wykorzystano również budynki folwarczne.

Pałac w Łagowie k.Zgorzelca

Pałac w Luboradzu

Pałac w Luboradzu został zbudowany w latach 1681-1681 po przebudowie dworu obronnego z XVI wieku. Pałac był kilkakrotnie przebudowywany w wieku XVIII, XIX i XX do 1944 roku, jest mieszanką stylów z przewagą stylu renesansowego i baroku. Obecnie w renowacji.

Pałac w Luboradzu

Dwór w Mniszkowie

Dwór w Mniszkowie, wsi z początków XIV wieku, zbudowano w 1728 roku i do dzisiaj przetrwał z niewielkimi zmianami. Konstrukcja szachulcowa z dachem mansardowym. Obecnie dworek w Mniszkowie jest odrestaurowany, apartamenty.

Dwór w Mniszkowie od Frontu 01

Pałac i szpital w Mokrzeszowie

Neogotycki szpital i dom starców w Mokrzeszowie został zbudowany przez zakon Kawalerów maltańskich w drugiej połowie XIX wieku. Po wojnie był siedzibą szkół i ośrodków szkoleniowych . Obecnie niewykorzystany. Za budynkami zespołu folwarcznego stoi niewielki pałac Hochbergów z końca XIX wieku. Obecnie po remoncie nie przypomina pałacu, jest siedzibą szkoły. Niedaleko jeziorko Daisy.

Szpital w Mokrzeszowie. Widok głównego wejscia

Pałac w Mrowinach

Pałac w Mrowinach został zbudowany ww 1838 roku stylu neoklasycystycznym na miejscu zamku wodnego z XIII wieku. W 1871 roku przebudowany na eklektyczny, w późniejszych latach zyskał formę neorenesansową. Obecnie prywatny, zaniedbany.

Pałac w Mrowinach 01aw

Pałac w Szalejowie Dolnym

Renesansowy dwór w Szalejowie Dolnym został zbudowany w XVI wieku. Neogotycki pałac powstał w wyniku przebudowy w latach 1840-44 i 1972. W rękach prywatnych, zabezpieczony. W parku pozostałości grobowca rodziny Münchhausenów.

2017 Pałac w Szalejowie Dolnym 1

Pałac w Wojcieszowie

Barokowy pałac w Wojcieszowie zbudowany w 1800 roku spłonął w 1816 roku. Po pożarze przebudowany, ponownie przebudowany w latach 1863-64 na styl neogotycki. Obecnie prywatny, niedostępny.

Pałac Niemitzów w Wojcieszowie

Pałac w Niwnicach

Klasycystyczny pałac w Niwnicach zbudowała rodzina von Nostitz w drugiej połowie XVII wieku. Kolejny właściciel przebudował pałac na styl barokowy na początku XIX wieku. Kolejna duża modernizacja miała miejsce na początku XX wieku. Obecnie szkoła (z zamiarem likwidacji). Po drugiej stronie parku Dwór Lipowy z XVI wieku, pierwsza siedziba właścicieli wsi.

Niwnice pałac

Pałac w Nowiźnie

Renesansowy dwór w Nowiźnie z połowy XVI wieku, pod koniec XVIII wieku przebudowany i rozbudowany w barokowy pałac. Po II wojnie światowej zdewastowany, obecnie remontowany.

Nowizna pałac

Pałac w Ocicach

Renesansowy dwór w Ocicach z budowany w XVI wieku, w połowie XVIII wieku przebudowany na pałac w stylu barokowym. Zdewastowany po wojnie obecnie w remoncie.

Pałac w Ocicach

Zameczek w Opolnicy (Pałac)

Pałac w Opolnicy zwany popularnie zameczkiem, został zbudowany w 1811 roku przez rodzinę Schlabendorf, w 1884 roku przebudowany przez kolejnego właściciela. Od wielu lat w pałacu w Opolnicy mieści się DPS „Zameczek”.

Pałac w Opolnicy, Zameczek w Opolnicy

Pałac w Osetnie

Pałac w Osetnie powstał z przebudowy renesansowego zamku lub raczej obronnego dworu zbudowanego w 1550 roku. Po kilku przebudowach budynek zyskał styl neoklasycystyczny. Zaniedbany, widoczne ślady po fosie i wałach.

Pałac w Osetnie z XVI XVII w

Pałac w Parchowie

Pałac w Parchowie pochodzi z 1702 roku, modernizowany w XIX wieku. Przetrwał II wojnę światową, opuszczony, zrujnowany, bez dachu i stropów.

Parchów - Ruina pałacu

Pałac w Piotrówku

Klasycystyczny pałac w Piotrówku został zbudowany w 1860 roku, rozbudowany w 1896 roku. Do 1945 roku był rękach rodziny von Richthofen, później PGR, po 1991 roku prywatny, popada w ruinę.

Pałac w Piotrówku

Pałac w Przyborowie

Barokowy pałac w Przyborowie został zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku i przebudowany w 1915 roku. Obok dwór z końca XVII wieku po przebudowie w XVIII i XIX wieku. Pałac w remoncie.

Pałac w Radomierzycach

Barokowy pałac na wyspie zbudowano w Radomierzycach w latach 1713-1730. Jeden z piękniejszych w regionie. Obecnie prywatny, w remoncie.

Pałac w Radomierzycach

Pałac w Roztoczniku

Neobarokowy pałac w Roztoczniku powstał w XIX wieku z rozbudowy renesansowego dworu z XVI wieku. Obecnie dom opieki nad osobami starszymi.

Pałac w Roztoczniku

Pałac Schaffgotschów we Wrocławiu

Pałac Schaffgotschów we Wrocławiu powstał w 1890 roku poprzez rozbudowę willi zbudowanej przez poprzednich właścicieli. Odbudowany po wojnie wykorzystywany do różnych celów, obecnie w posiadaniu firmy zagranicznej, wyremontowany.

Pałac Schaffgotschów we Wrocławiu

Pałac w Siedlimowicach

Pałac został zbudowany w 1540 roku w miejscu dworu obronnego. Prawdopodobnie początkowo był to duży dwór rozbudowany później do wielkości pałacu. W XIX i XX wieku modernizowany, po wojnie użytkowany przez Rosjan, później przez PGR, obecnie ruiny w rękach prywatnych.

Pałac i park w Siedlimowicach

Pałac w Skale

W 1513 roku zbudowano w Skale renesansowy dwór w miejscu zamku z XIV wieku zniszczonego w 1428 roku przez husytów. Przebudowywany w XVIII i XIX wieku. Po wojnie użytkowany przez PGR, później nadleśnictwo. Obecnie ruiny.

Skała Pałac

Pałac w Sokolnikach

Barokowy Pałac w Sokolnikach zbudowany pod koniec XVII wieku. Po wielu zmianach własnościowych wyremontowany i powiększony o werandę z balkonem w 1906 roku. Niedostępny własność prywatna.

Pałac w Sokolnikach, Schloss Wättrisch

Pałac w Stolcu

We wsi istniał renesansowy dwór z XVI wieku, a wcześnie XIV wieczny zamek zniszczony przez husytów. Barokowy pałac we wsi Stolec został zbudowany w 1729 roku. Na skutek błędów budowlanych pałac zbudowano na nowo w latach 1773-1779 i przebudowano w style neobaroku francuskiego pod koniec XIX wieku. Po wojnie użytkowany i dwukrotnie remontowany, obecnie w zasadzie to ruina. W wsi jest również zespół dworski (i dwór) oraz wieża widokowa typu belweder należąca do kompleksu pałacowego.

2016 Pałac w Stolcu 1

Pałac Sybilli w Szczodrem

Pałac w Szczodrem zbudowali książęta oleśniccy pod koniec XVII wieku. Rozbudowany w latach 1792-1802 , póxniej1851-1867 zyskał miano „sląskiego Windsoru”. W 1945 roku podpalony, po wojnie częściowo użytkowany i powoli rozbierany. Obecnie pozostały tylko fragmenty pałacu, w rekach prywatnych. W Szczodrem jest również mały pałacyk przy ulicy mieszczący schronisko Brata Alberta i niewielki zameczek myśliwski, niedostępny.

Szczodre Pałac

Pałac w Warcie Bolesławieckiej

Pałac w Warcie Bolesławieckiej został zbudowany w 1540 roku jako duży dwór, który kolejni właściciele powiększyli w 1612 roku o jedno skrzydło. Pałac rozbudowywano i przebudowywano w XVIII i XIX wieku, a w pierwszej połowie XX wieku dokonano renowacji dekoracji sgraffitowych. Po II wojnie światowej rozszabrowany, obecnie prywatny, poddany renowacji.

Ruiny dworu w Warcie Bolesławieckiej

Pałac w Grodźcu

Pałac w Grodźcu zbudowano w latach 1718-27, na początku XIX wieku rozebrano mur kurtynowy osłaniający dziedziniec i zbudowano podjazd. Po wojnie był użytkowany, obecnie w renowacji, wystawiony do sprzedaży.

Pałac w Grodźcu

Pałac Lenno w Łupkach

Pałac w Łupkach inaczej Pałace Lenno, został zbudowany na podzamczu zamku Lenno- Wleń w latach 1653-1662 i przebudowany w stylu barokowym w XVIII wieku.

Pałac Lenno w Łupkach

Pałac we Wleniu

Pałac we Wleniu zbudowano w XVI wieku, w XVII wielu pałac często dewastowany przez Szwedów. Kolejny właściciel w połowie XIX przebudowuje pałac w stylu francuskiego baroku. Pod koniec XIX wieku wyremontowano pałac i przeprowadzono zmiany w ogrodzie. Po wojnie użytkowany, potem opuszczony i niszczał. Obecnie pensjonat.

Pałac książęcy we Wleniu

Dwór (Pałac) w Królikowicach

Dwór w Królikowicach został zbudowany w stylu barokowym ok. 1800 roku, a na przełomie XIX i XX wieku przebudowany na styl neorenesansowy. Po wojnie użytkowany przez PGR, SHR, obecnie prywatny, nieużytkowany. Duży park dworski.

Pałac w Królikowicach

Pałac w Cieszycach

Pałac w Cieszycach zbudowany w stylu neorenesansowym w drugiej połowie XIX wieku, z wyglądu większa willa. Spalony w 2015 roku, nic się nie dzieje.

Pałac w Krzyżowicach

Pałac w Krzyżowicach zbudowano w XVIII wieku, restaurowano w XIX wieku – główny budynek jest neobarokowy, barokowe skrzydła i wieża z 1854 roku w stylu neogotyckim. Obecnie szkoła.

Pałac w Krzyżowicach