7 miejsc, których nie możesz przegapić podczas wakacji w Polsce!

Polska jest piękna i różnorodna. Choć nie jest to wielki kraj, zadziwia tym, jak wiele ma do zaoferowania. Co można tu robić podczas wakacji? Wszystko, o czym tylko można zamarzyć – chodzenie po górach, zaszycie się w dziczy, grzybobranie, wycieczki rowerowe, zwiedzanie i poznawanie historii, a może sporty wodne na rzekach, jeziorach lub Bałtyku. Oferta wypoczynku jest tu naprawdę bogata. A Ty, co wybierasz na swoje wakacje w Polsce?

Wakacje w Polsce – co można robić?

Polska to miejsce, które ma do zaoferowania całą paletę przepięknych miejsc do zobaczenia. Możesz tu zwiedzać zabytki, podziwiać wspaniałą architekturę miast i korzystać z turystycznej infrastruktury – parków rozrywki, ogrodów botanicznych i zoologicznych czy aquaparków. Jednocześnie jest tu niezwykle zielono – piękne, gęste lasy, wspaniałe jeziora, rzeki, na południowym krańcu zapierające dech górskie szczyty, na północnym – Bałtyk i jego złociste plaże. Wschodnia część Polski to dziewicza natura, mnóstwo niesamowitych tradycji, które są pielęgnowane przez miejscowych i doskonała kuchnia m.in. Podlasia. Spędzając wakacje w Polsce, możesz więc plażować, chodzić po górach, zwiedzać, spędzać rodzinny czas na spacerach czy w atrakcjach turystycznych, poznawać kultury i smaki regionów kraju, a także aktywnie spędzać czas w łódce, kajaku, na rowerze, konno lub pieszo. Możliwości jest naprawdę wiele.

Kiedy najlepiej zaplanować wakacje w Polsce – pogoda

Najlepszy czas na wakacje w Polsce to okres od kwietnia do września. Miesiące wiosenne i wrzesień to doskonały czas na zwiedzanie. Słupki rtęci wskazują kilkanaście, czasem nawet 20 stopni, a wszystko wokół jest zielone. Dni są także jeszcze długie. Na urlop nad jeziorem lub morzem doskonałym czasem jest lato. Najmniej deszczu pada w maju, czerwcu i sierpniu, a najwyższe temperatury są właśnie w sierpniu i to idealny moment na wypoczynek na plaży. Lato to także dobry moment na wizytę w górach, choć miłośnicy białego szaleństwa mogą równie dobrze odwiedzić je zimą i skorzystać z oferty sportów zimowych.

7 miejsc na wakacje w Polsce

Jeśli planujesz spędzić wakacje w Polsce, rozważ odwiedzenie jednego z tych miejsc:

Kraków

Wspaniałe miasto i była stolica kraju to perła polskiej architektury i kultury. Zachwyć się Rynkiem wpisanym na listę UNESCO, odwiedź zamek na Wawelu i gotycką katedrę św. Marii, odkryj lokalne smaki i żydowską kulturę krakowskiego Kazimierza. A po zwiedzaniu wybierz się na wycieczkę do pobliskiego Oświęcimia, by poznać tragiczną historię holokaustu, oraz do Wieliczki, gdzie znajduje się słynna kopalnia soli kamiennej. 

Zabytki w Polsce

Bałtyk i Trójmiasto

Choć nad Morzem Bałtyckim jest mnóstwo malowniczych miejscowości, to Trójmiasto szczególnie zdobywa uwagę turystów. Znajdziesz tu zabytkowe port, ciekawe Muzeum Polskiej Emigracji w Gdyni, słynny Monciak i Operę Leśną w Sopocie oraz masę atrakcji Gdańska – Stare Miasto, Wyspę Spichrzów, słynny drewniany żuraw i zabytkowe okręty i statki. Dodatkowo możesz wybrać się na jedną z pięknych plaż lub Wyspę Sobieszewską, by odpocząć na drobnym, złotym piasku lub zdecydować się na wypożyczenie łodzi czy czarter jachtu, by podziwiać wybrzeże Bałtyku od zupełnie innej strony. Inne popularne i warte odwiedzenia miejscowości nad Morzem Bałtyckim to m.in. Świnoujście, Ustronie Morskie, Sarbinowo czy Łeba.

Warszawa

Stolica i największe polskie miasto oferuje wypoczywającym tutaj plaże nad Wisłą z możliwością pływania kajakiem, urokliwe uliczki Starego Miasta, symbol miasta – Pałac Kultury i Nauki z tarasem widokowym na panoramę Warszawy, a także wiele innych wspaniałych atrakcji i muzeów, jak choćby Muzeum Powstania Warszawskiego czy POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich.

Malownicze Tatry i Zakopane

Jeśli kochasz góry i góralski klimat, wybierz się do Zakopanego, przespaceruj się słynnymi Krupówkami, spróbuj oscypka i kwaśnicy, i koniecznie wybierz się na trekking, by eksplorować najpiękniejsze partie polskich gór.

Wrocław

Jedno z najciekawszych polskich miast z setkami mostów przerzuconych przez Odrę, malowniczym Rynkiem z kolorowymi kamieniczkami i gotycką architekturą czy romantycznym Ostrowie Tumskim. Najlepiej zwiedzać miasto w towarzystwie i śladami krasnali – sympatycznych symboli miasta.

Puszcza Białowieska

Ostatnia pierwotna puszcza w Europie, gdzie można spotkać żubry żyjące w ich naturalnym środowisku. Okolice Białowieży to idealne miejsce na sielskie wakacje blisko dziewiczej natury, wędkowanie, pływanie kajakiem czy SUP-em po rzece lub po prostu wędrówki po dzikich, zielonych terenach i obserwacje zwierząt i ptaków.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich – Ponad dwa tysiące jezior, piękna przyroda i piękne miasta i miasteczka to wizytówka Mazur. Woda sprzyja relaksowi, dlatego na Mazurach najlepiej wypocząć na wodzie – czarterując jacht lub łódź, albo korzystając z usług Żeglugi Mazurskiej. Można też po prostu poleżeć nad jeziorem i popatrzeć na zieleń, popływać w kajaku lub łódce albo oddać się słodkiemu nicnierobieniu, wsłuchując się w odgłosy natury. 

Więcej o atrakcjach i pięknych miejscach do zobaczenia podczas wakacji w Polsce możesz dowiedzieć się na blogu Niesamowita Polska z aż 100 propozycjami na spędzenie urlopu w Polsce.