Góra Zamkowa w Cieszynie

Cieszyn

Cieszyn jest miastem lokowanym ok. 1220 roku, ale znacznie wcześniej istniał gród słowiański Golęszyców, a najstarsze ślady osadnictwa znalezione na Górze Zamkowej sięgają VI wieku p.n.e. W XII wieku Cieszyn wchodził w skład księstwa Raciborskiego (do 1172 roku), połączonego w 1202 z księstwem opolskim. Około 1290 roku Cieszyn stał się stolicą Księstwa Cieszyńskiego, które przetrwało do 1018 roku. Obecnie miasto jest podzielone rzeką Olzą na polski Cieszyn i Czeski Cieszyn.

Cieszyn - stare miasto
Cieszyn – stare miasto
Czeski Cieszyn - stare miasto
Czeski Cieszyn – stare miasto
Studnia Trzech Braci
Studnia Trzech Braci

Cieszyn jest miastem pełnym zabytków, których wiele zlokalizowanych jest na Starym Mieście i Górze Zamkowej. Kościoły: Marii Magdaleny z XIII/XIV wieku, przebudowany w XVIII wieku, św. Jerzego z XIV/XV wieku, św Trójcy z XVI/XVII wieku, klasztor Ojców Bonifratrów, i kilka młodszych kościołów. W granicach miasta jest dwór w Błogocicach z XV wieku, w XVI wieku przebudowany na dwór obronny, którego styl z ostał zatarty po przebudowie z 1909 roku. Najważniejsze zabytki znajdują się na Górze Zamkowej (Wzgórzu zamkowym). Są tam pozostałości starego zamku piastowskiego, park angielski oraz taras widowkowy.

Rotunda św. Mikołaja w Cieszynie

Rotunda św. Mikołaja w Cieszynie
Rotunda św. Mikołaja w Cieszynie

Romańska rotunda z XI lub XII wieku zbudowana z kamieni, powstała jako kaplica zamkowa. W raz z przebudową zamku, również kaplica otrzymała gotycki wygląd, był niszczona w pożarach, ostatecznie została odnowiona w stylu romańskim.

Wieża Piastowska w Cieszynie

Jest to wieża obronna dawnego zamku książąt cieszyńskich, zbudowana w XIV wieku jako część zamku górnego. W XV nadbudowano ja o kondygnację z hurdycjami i blankami. W podziemiach na głębokość ok. 6 metrów są lochy. Wieża ma wysokość niespełna 30 metrów, widok na Cieszyn bardzo dobry. Po zamku pozostały tylko relikty i jeszcze jedna wieżą zwana starą. Była to wieża ostatecznej obrony, tzw. stołp. O wysokości dawniej ok. 25 metrów, obecnie znacznie niższa.

Wieża Piastowska w Cieszynie
Wieża Piastowska w Cieszynie
Wieża zamkowa - stołp
Wieża zamkowa – stołp

Pałac Habsburgów w Cieszynie

Pałac Habsburgów zbudowano w 1838 roku jako pałac myśliwski, na miejscu zamku dolnego. Pozostałości zamku dolnego rozebrano, wykorzystano jedynie dwie baszty, a raczej ich resztki. Jeszcze w XIX wieku zamek rozbudowano o dwa skrzydła. Obecnie w pałacu mieści się szkoła muzyczna oraz instytucje kultury.

Pałac Habsburgów
Pałac Habsburgów od strony Góry Zamkowej
Pałac Habsburgów - brama
Wejście na Górę Zamkową przez pałacową bramę

Browar Zamkowy Cieszyn

Browar wybudowany przez Habsburgów, działający nieprzerwanie od 1846 roku. Nadal produkuje piwo metodami tradycyjnymi w otwartych kadziach fermentacyjnych. Znaczna część infrastruktury produkcyjnej mieści się we wnętrzu góry zamkowej. Jest to żywe muzeum piwowarstwa, które oczywiście można zwiedzać.

Browar Zamkowy - restauracja
Browar Zamkowy – restauracja
Warzenie piwa w otwartych kadziach