Winnice w Polsce – zwiedzanie winnicy z noclegiem

Polskie winnice

Enoturystyka, czyli turystyka winiarska, to wyjątkowa forma spędzania wolnego czasu, polegająca odwiedzaniu miejsc, gdzie uprawiana jest winorośl i produkowane wino oraz poznawaniu kultury regionów winiarskich. Winiarnie w Polsce to stosunkowo nowa gałąź turystyki, jednak dynamicznie się rozwija. Wycieczki z degustacjami wina, zwiedzaniem winnic, poznawaniem historii wina i jego sposobu produkcji stają się coraz popularniejsze. Zarówno ci zaznajomieni z tematem podróży winiarskich, jak i ci, którzy pierwszy raz słyszą o tej aktywności, mogą nie wiedzieć, że nawet w granicach naszej ojczyzny można znaleźć tego typu atrakcje. Właściwie w Polsce jest aż kilkaset winnic! Ich powierzchnie mieszczą się w przedziale od kilku arów do nawet kilkudziesięciu hektarów. Niektóre z tych winnic to gospodarstwa agroturystyczne oferujące różne atrakcje dla odwiedzających turystów. Które polskie winnice warto zwiedzić? W poniższym artykule zawartych zostało kilka najlepszych propozycji – czytaj dalej!

Zwiedzanie winnicy i uprawy winorośli – jakich atrakcji możemy zaznać?

Enoturystyka pozwala na lepsze poznanie rejonu, na którym znajduje się uprawa winorośli i produkcja wina. Pozwala ona także na przybliżenie  kultury i historii regionu oraz daje możliwość degustacji tego wyjątkowego trunku. Polskie winnice do zwiedzania oferują ponadto wiele innych atrakcji.  

Wycieczkę może zorganizować na dwa sposoby: indywidualnie lub grupowo. Decydując się na zwiedzanie indywidualne, można liczyć m.in. na takie atrakcje jak, spacer między krzewami winnymi i poznanie ciekawostek o uprawie winorośli, zwiedzanie pomieszczeń przetwórni, gdzie produkowane jest polskie wino oraz oczywiście degustacja lokalnych win. 

Dla grup zorganizowanych, dodatkowymi atrakcjami mogą być biesiady przy winie, ogniska, kuligi, wspólne zbieranie winorośli. Ponadto podczas takich podróży często ma się możliwość uczestniczenia w wielu innych ciekawych wydarzeniach, poznania nowej kultury, zwyczajów i kuchni charakterystycznej dla danego regionu.

winnice, winorośl

10 polskich winnic, które warto odwiedzić

Chociaż niestety nie wszyscy właściciele polskich winnic pozwalają na zwiedzanie, wybór celów podróży z winem jest wiele. Na Podkarpaciu powstały nawet pierwsze szlaki winiarskie, co jest niemałą gratką dla fanów enoturystyki. Ponadto przyciągają one jakością polskiego wina, które ma do zaoferowania więcej, niż mogłoby się wydawać. 

Dlatego warto wybrać się w podróż do winnicy, podziwiać widoki zboczy porośniętych uprawą winorośli i odkryć zupełnie nowe smaki wina. Oto propozycje 10 polskich winnic, które szczególnie zasługują na uwagę i warto je uwzględnić podczas planowania podróży.

czerwone wino, degustacja

Winnica Turnau

Nowoczesna winnica z własną przetwórnią w Baniewicach koło Szczecina powstała po remoncie XIX-wiecznego budynku gospodarczego. Pomysłodawcami stworzenia tego miejsca na wzór rodzinnych tradycji była rodzina Turnauów. We współpracy z uznanym twórcą win z Nadrenii Frankiem Faustem sprawili, że możemy teraz podziwiać winnicę, która składa się z dwóch parceli i ma łącznie aż 34 hektary. 

Uprawiane tam szczepy to przede wszystkim: Johanniter, Solaris, Riesling, Seyval Blanc, Rondo, Regent, Hibernal oraz Cabernet. Odbywa się tu również produkcja wina lodowego, czyli z zamarzniętych zimą owoców, a w planach jest produkcja wina musującego. Podczas zwiedzania, które trwa 2,5 godziny, wyróżnia się 3 etapy: spacer po winnicy, zwiedzanie winiarni i degustację czterech win wraz z regionalnymi serami zagrodowymi. Istnieje również możliwość noclegu w domu gościnnym oraz zakup lokalnego wina w sklepie znajdującym się na terenie wytwórni.

Winnica Jaworek

To istniejąca do 2001 roku winnica w Miękinie koło Wrocławia, którą prowadzą Ewa i Lech Jaworek z zespołem. Głównie uprawiane są tam winorośli Vitis Vinifera, z której produkuje się polskie wino regionalne. W winnicy tej owoce zbiera się ręcznie, a wyprodukowane wino przetrzymuje się odpowiednio dla aromatów – białe wina fermentują w tankach w odpowiednio niskich temperaturach, a czerwone leżakują w dębowych beczkach. To pierwsza polska winnica tak produkująca wino. Produkty pochodzące z winnicy Jaworek są wyjątkowe, co potwierdza wyróżnienie certyfikatem Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego Dolny Śląsk. Oprócz niezwykłych doznań smakowych można również nacieszyć oczy, gdyż odrestaurowane przez założycieli zabudowania z XVIII wieku odzyskały dawną świetność. Istnieje również możliwość zwiedzania winnicy i piwnicy.

Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort

Jest to poświęcony sztuce wina, luksusowy kompleks wypoczynkowy wraz z folwarkiem, będący trzecią, największą w Polsce winiarnią, stadniną koni, winnicą i „winnym SPA”. Wśród największych atrakcji jest oczywiście zwiedzanie winnicy oraz degustacje win między innymi ze szczepów Riesling, Solaris oraz Kernling. Można też wziąć udział w warsztatach i szkoleniach pozwalających na poszerzenie wiedzy dotyczącej wina oraz poznanie jego procesu produkcji. Winne SPA to kolejna z atrakcji w ofercie Pałacu Mierzęcin Wellness & Wine Resort. Wykorzystuje się tam odmładzające i terapeutyczne właściwości winogron.

Stara Winna Góra

Winnica ta położona jest w Górzykowie koło Zielonej Góry. Region zielonogórski do tej pory najbardziej słynął z produkcji wina ze względu na właściwości gleb odpowiednich do uprawy winorośli. Stara Winna Góra oferuje zwiedzanie winnicy, prelekcje dotyczące wina i tradycji winiarskich, nocleg w Winnym Dworku oraz degustację wina, które powstaje ze szczepów Riesling, Regent, Pinot Noir, Traminer, St Laurent i Saphira wraz z deską serów i długo dojrzewającej szynki. Niecodzienną atrakcją jest również winne SPA.

Winnica Dwie Granice

Winnica Dwie Granice zlokalizowana niedaleko Jasła to tak naprawdę dwie winnice. Pierwsza z nich została założona w 2004 roku w Przysiekach przez Państwa Lidię i Marka Nowińskich, a kolejna po 10 latach w Bączalu Górnym. Wśród obecnie uprawianych tam odmian wyróżnić można m.in. Regent, Rondo, Seyval Blanc, Cabernet Cortis, Bianca, Leon Millot, Jutrzenka, Svesson Red i Johanniter. Najważniejszą kwestią dla właściciela winnicy podczas produkcji wina jest wydobycie charakterystycznych aromatów każdej odmiany. Doskonała jakość wytworzonych tam trunków potwierdzona została przez liczne medale. Tym, co najlepsze może zaoferować turystom winnica Dwie Granice, jest świetnie zorganizowane zaplecze degustacyjne w Przysiekach.

Winnica Sandomierska

Winnica Sandomierska w Dwikozach koło Sandomierza swoimi początkami sięga roku 1937. Wtedy Marceli Borkowski prowadził plantację winorośli o powierzchni trzech hektarów i stał się pionierem w tej dziedzinie na Sandomierszczyźnie. Obecnie tradycja rodzinna jest nieprzerwanie kontynuowana od 2004 roku i zajmuje w tej  chwili w przybliżeniu około 3 hektary. Wśród atrakcji oferowanych przez winnicę jest przede wszystkim degustacja win Sandomirius, podczas której można zaspokoić ciekawość i dowiedzieć się wielu ciekawych faktów dotyczących wina, prowadzenia winnicy, historii gospodarstwa i rozwoju winiarstwa w tym rejonie. Ponadto jest możliwość noclegu w małej bazie noclegowej.

Winnica Golesz

To gospodarstwo położone w okolicach Jasła jest pierwszą we współczesnej Polsce winnicą. Została założona przez Romana Myśliwca w 1982 roku. Swoją nazwę zawdzięcza ruinom zamku Golesz leżącym niedaleko posiadłości. Pierwszym posadzonym w winnicy krzewem była odmiana Ontario przywieziona z Jarosławia. Współcześnie uprawianych jest ponad 7 tys. krzewów winorośli na powierzchni dwóch hektarów. Głównym założeniem gospodarstwa jest realizacja programu testowania pod kątem efektywności upraw w polskich warunkach klimatycznych nowych odmian krzewów winnych. Wśród jednych z najlepiej zdających test odmian są m.in. francuska Seyval Blanc, węgierska Bianca oraz niemiecka Sibera. Wyniki prac przeprowadzonych w winnicy Golesz wielokrotnie znalazły się w prasie dotyczącej ogrodnictwa, programach edukacyjnych TVP, a także publikacjach samego Romana Myśliwca, a produkowane tam wina zostały kilkadziesiąt razy nagrodzone w konkursach zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. To wszystko gwarantuje interesujące zwiedzanie ze sporą dawką wiedzy winiarskiej, a także niezapomniane doznania smakowe podczas degustacji win.

Sztukówka

Nazwa tej winnicy, leżącej we Frysztaku koło Jasła, pochodzi od niewielkiego wzniesienia, na którym jest zlokalizowana. Większość powierzchni Sztukówki (wzniesienia) pokrywają lasy i pola, co gwarantuje malownicze widoki, natomiast winnica znajduje się w najbardziej nasłonecznionej południowej części. W obiekcie tym jest możliwość zwiedzenia winnicy i degustacji lokalnych win z przekąskami. Podczas sezonu turystycznego miejscem tej atrakcji jest altana przy winnicy, z której można podziwiać Pogórze Strzyżowskie.

Winnica Zamkowa

Ta winnica, zlokalizowana w podkarpackiej wsi Korczyna niedaleko Krosna, założona została w 2011 roku. Wśród wielu uprawianych tam odmian można wymienić np. Solaris, Hibernal, Leon Millot czy Bianca. W ofercie winnicy znajdziemy degustację i sprzedaż wina, a także zwiedzanie. Tym, co wyróżnia winnicę Zamkową,  są niezwykłe widoki i historia – zlokalizowana jest w otulinie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego między Rezerwatem Przyrody Prządki i ruinami zamku Kamieniec, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Zamek Kamieniec znany jest z faktu, że jego historia stała się inspiracją dla Aleksandra Fredry, by napisać „Zemstę”.

Winnica Widokowa

Założona w 2013 roku winnica w podkarpackiej miejscowości Kombornia zajmuje około 4 hektary powierzchni. Wśród kilkunastu uprawianych tam odmian wyróżnić można Seyval Blanc, Rondo, Riesling, Solaris, Chardonnay, Regent, Leon Millot, Johanniter, Muscaris i Souvignier Gris. Jak sama nazwa wskazuje, degustacją win towarzyszą przepiękne widoki z wysokości 470 metrów n.p.m i bliskość natury. Można podziwiać stamtąd Bieszczadzkie Połoniny, Pogórze Gorlickie i nawet Tatry, a po zmroku pięknie oświetlone miasta takie jak Jedlicze, Krosno i Iwonicz-Zdrój. Horyzont stanowiący tło winnicy wynosi ponad 100 kilometrów.

 zwiedzanie winnicy, winogrona

Podsumowanie

Polskie winnice są bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym. Enoturystyka jest coraz szybciej rozwijającą się i wciąż zyskującą na popularności dziedziną turystyki. W naszym kraju jest wiele winnic produkujących polskie wina bardzo dobrej jakości oraz oferujących zwiedzania i degustacje. Dobrze jest rozważyć zorganizowanie sobie takiej podróży – niezapomniane wrażenia gwarantowane.