Pałac w Lubniewicach (Nowy zamek)

Lubniewice zamek

Skąd wzieło sie takie hasło skoro w Lubniewicach nie ma zamku? Prawdopodobnie to pokłosie tradycyjnych okresleń lubniewickich pałaców. W Lubniewicach jest w zasadzie dwa pałace – mały pałac w stylu neoklasycznym (tzw. „stary zamek„), wybudowany w 1812 r. i przebudowany w 1846 r.  Duży neorenesansowy pałac (tzw. „nowy zamek„) wzniesiono  w latach 1909-1911. Budowle wznoszono dla rodziny von Waldow, a obydwa pałace i park są określane dzisiaj jako Zespół Pałacowy w Lubniewicach.

Pałac w Lubniewicach - xamek Lubniewice
Pałac w Lubniewicach tzw. Nowy zamek

Źródła wspominają o zamku w Lubniewicach jako XIV wiecznej budowli, później, w XVI wieku była mowa o „Czerwonym” i „Białym” dworze. Na miejscu „czerwonego Dworu” w 1812 roku zbudowano pierwszy pałac w stylu klasycystycznym, który obecnie określany jest zwyczajowo jako „Stary Zamek”. W drugiej połowie XIX wieku pałac rozbudowano, dodając wschodnią część z fasadą, w której urządzono główne wejście. Pałac fotografowany z tej strony wygląda raczej jak willa, nie widać, że jest to większy budynek. „Stary Zamek” przetrwał wojnę, pełnił funkcje szkoły i ośrodka wypoczynkowego, więc przebudowano wnętrza. Później przez wiele lat budynek był nieużytkowany i stopniowo niszczał. Obecny właściciel wymienił pokrycie dachowe i część elewacji, dalsze prace wstrzymano. Pałac znajduje się w centrum miasta na rogu ulicy Gorzowskiej i Osadników Wojskowych, widoczny przez drzewa i od strony Parku Miłości.

Pałac w Lubniewicach
Pałac w Lubniewicach tzw. Nowy zamek

„Nowy Zamek” w Lubniewicach to pałac zbudowany w latach 1909-1911 po drugiej stronie zatoki, w parku. Pałac jest całkowicie podpiwniczony, dwukondygnacyjny z poddaszem użytkowym. Po wojnie była tam szkoła z internatem i ośrodek wczasowy. Wnętrza w dużej części zachowały pierwotny charakter. Przez lata pałac stał pusty, a obecnie w posiadaniu Lubomirskich funkcjonuje jako zamek książąt Lubomirskich. Dojście do pałacu z parku Miłości przez kładkę na jeziorze.

Pałac W Lubniewicach tzw. Nowy zamek
Pałac w Lubniewicach tzw. Nowy zamek

Pałac w Lubniewicach („Nowy zamek”) jest udostępniony do zwiedzania poza prywatnymi pokojami właściciela, którym jest Jan Lubomirski – Lanckoroński. Zespół pałacowy w Lubniewicach funkcjonuje obecnie jako zespół zamkowo-pałacowy. „Stary zamek” to Pałac Książąt Lubomirskich, „Nowy zamek” to Zamek Książąt Lubomirskich. Są to nazwy preferowane przez obecnego właściciela, nawiązujące w pewnym sensie do tradyjnego określenia obydwu budowli.

Pałac w Lubniewicach
Pałac w Lubniewicach tzw. Nowy zamek
Pałac w Lubniewicach
Pałac w Lubniewicach

Lubniewice

Lubniewice to bardzo stara miejscowość datowana na co najmniej 1287 rok, a od 1322 roku wspomina się Lubniewice jako miasto. Miasto rozwijało się głównie w oparciu o rzemiosło, a od połowy XVIII wieku w oparciu o kopalnię ałunu. Pod koniec XVIII wieku rozwinięto hodowle jedwabników, powstała przędzalnia jedwabiu i rozwinął się handel suknem.

Prawa miejskie Lubniewice otrzymały w 1808 roku i straciły w 1945. Ponowne uzyskanie praw miejskich nastąpiło w 1994 roku. Obecnie jest to miejscowość turystyczna z dużą liczbą ośrodków wczasowych i wypoczynkowych. Noclegi oferują również przedsięwzięcia agroturystyczne. Lasy, jeziora Lubiąż, Krajnik, Lubniewskie sprzyjają rozwojowi turystyki, a dojazd jest łatwy dzięki pobliskiej A2 i S3.

Oprócz pałaców ciekawy jest zabytkowy Park Miłości z rzeźbami poświęconymi Michalinie Wisłockiej i jej pobytowi w Lubniewicach. W pobliżu warto odwiedzić Opactwo Cystersów w Gościkowie-Paradyżu (obecnie Wyższe seminarium Duchowne – lepiej potwierdzić wizytę telefonicznie), Łagów i zamek Joannitów w Łagowie oraz podziemne budowle Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Wyznacz trasę