Pałac w Gliśnie

Pałac w Gliśnie zbudowano pod koniec XVIII wieku, w stylu barokowym, na planie bardzo długiego prostokąta. Pałac jest parterowy z mansardowym dachem z lukarnami, wielokrotnie przebudowywany, zmieniał przeznaczenie i właścicieli.

Pałac w Gliśnie budowano jako rezydencję, w kolejnych latach XIX wieku w pałacu urządzono kąpielisko lecznicze, a później luksusowy hotel i kasyno. Kiedy majątek ziemski przejął Karl Otto von Wartenberg, utworzył ordynację, zrezygnował z uzdrowiska i hotelu, pałac przebudował i przeznaczył na siedzibę rodu (rodzina mieszkała w pałacu do końca lat 20. ubiegłego wieku).

Po 1945 roku na bazie majątku ziemskiego utworzono PGR, który pałacu nie użytkował, więc stan techniczny pałacu był zły. Po kilku zmianach właścicielskich od 1978 roku w pałacu mieści się Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolniczego w Lubniewicach.

Na tyłach pałacu w Gliśnie jest naturalny park, na końcu osi widokowej są sztuczne ruiny, nazywane mauzoleum rodu von der Marwitz, niedaleko jest mauzoleum rodu von Wartenberg.

Wyznacz trasę

Pałac w Gliśnie
Pałac w Gliśnie
Pałac w Gliśnie
Pałac w Gliśnie
Pałac w Gliśnie
Pałac w Gliśnie

Pałac w Gliśnie