Pałac w Gliśnie

Pałac w Gliśnie zbudowano pod koniec XVIII wieku, w stylu barokowym, na planie bardzo długiego prostokąta. Pałac jest parterowy z mansardowym dachem z lukarnami, wielokrotnie przebudowywany, zmieniał przeznaczenie i właścicieli.

Pałac w Gliśnie
Pałac w Gliśnie

Pałac w Gliśnie budowano jako rezydencję, w kolejnych latach XIX wieku w pałacu urządzono kąpielisko lecznicze, a później luksusowy hotel i kasyno. Kiedy majątek ziemski przejął Karl Otto von Wartenberg, utworzył ordynację, zrezygnował z uzdrowiska i hotelu, pałac przebudował i przeznaczył na siedzibę rodu (rodzina mieszkała w pałacu do końca lat 20. ubiegłego wieku).

Pałac w Gliśnie
Pałac w Gliśnie

Po 1945 roku na bazie majątku ziemskiego utworzono PGR, który pałacu nie użytkował, więc stan techniczny pałacu był zły. Po kilku zmianach właścicielskich od 1978 roku w pałacu mieści się Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolniczego w Lubniewicach.

Pałac w Gliśnie
Pałac w Gliśnie

Na tyłach pałacu w Gliśnie jest naturalny park, na końcu osi widokowej są sztuczne ruiny, nazywane mauzoleum rodu von der Marwitz, niedaleko jest mauzoleum rodu von Wartenberg.

Pałac w Gliśnie

Wyznacz trasę