Nadwarciańskie pałace w Lubuskim

Na początek małe wyjaśnienie – nie będą to tylko pałace i nie tylko w lubuskim, ponieważ zahaczymy o Międzychód w Wielkopolsce. Korzystając z dobrej pogody pojechaliśmy w bok od Skwierzyny – do Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, a stamtąd dalej.

Sanktuarium w Rokitnie
Sanktuarium w Rokitnie

Sanktuarium w Rokitnie

To diecezjalne sanktuarium jest chętnie odwiedzane przez okolicznych wiernych, chociaż nie jest tak spektakularne jak to w Licheniu. Parafia w Rokitnie istniała już w XII wieku, pierwszy drewniany kościół zbudowano w XIV wieku, a cudowny obraz trafił do Rokitna w XVII wieku, kiedy jego właścicielami byli cystersi z pobliskiego Bledzewa. Dość długo kościół był drewniany, murowany powstał dopiero w połowie XVIII wieku. W Rokitnie jest wszystko, co w takim miejscu, ważnym dla wiernych, powinno być. Poza uczestnictwem w mszy albo uroczystości religijnej można pospacerować po przyległym parku, dla dzieci jest fajny labirynt z żywopłotu i kilka innych ciekawostek. Przy dobrej pogodzie na terenie sanktuarium można spotkać całe rodziny na spacerze. Byliśmy tam wielokrotnie, więc tym razem postanowiliśmy sprawdzić jak wyglądają zabytki w najbliższej okolicy, a konkretnie wzdłuż Warty między Skwierzyną i Międzychodem. Pojechaliśmy z powrotem na północ, przejechaliśmy przez drogę nr 24 i dalej w kierunku Warty.

Sanktuarium Rokitno
Sanktuarium Rokitno

Pałac w Nowej Niedrzwicy

Nowa Niedrzwica to pierwszy przystanek, kilka kilometrów po zjechaniu z drogi nr 24. Wieś istniała na pewno już w XVI wieku, na przestrzeni wieków miała kilku właścicieli. Majątek ziemski po wojnie przejął PGR, później prywatni przedsiębiorcy. Pałac w Niedrzwicy to w zasadzie duży dwór, wyremontowany i zamieszkały. Prawdopodobnie pod koniec XIX wieku został rozbudowany z istniejącego mniejszego dworu. Wejścia nie ma, więc jedziemy dalej, do Krasnego Dłuska.

Pałac w Nowej Niedrzwicy
Pałac w Nowej Niedrzwicy

Pałac Krasnym Dłusku

Krasne Dłusko to wieś i majątek ziemski położony nad Wartą. Wieś ma rodowód średniowieczny i miała tych samych właścicieli co Nowa Niedrzwica. Dwór zbudował w 1734 roku wieku Franciszek Poniński, starosta kopanicki. Obecny pałac zbudowano w XIX wieku, budynek na planie prostokąta z ryzalitami od frontu. Dobudówki na szczytach powstały już po wojnie. Majątek przejął PGR, później prywatna firma. Pałac był użytkowany jako ośrodek wczasowy, ale obecnie jest wystawiony do sprzedaży za niecałe 2 miliony złotych. Miejsce jest piękne, z drugiej strony jest zejście na Wartę, a tam cisza i spokój. Trochę inwestycji i pomysłu, a miejsce tętniłoby życiem. Do tego raczej nie dojdzie, ponieważ w całej miejscowość czuć nieprzyjemny zapach z zakładu obok. Kto przyjedzie na wypoczynek w takie miejsce? Jedziemy dalej, do Przytocznej.

Pałac Krasnym Dłusku
Pałac Krasnym Dłusku
Pałac Krasnym Dłusku (2)
Pałac Krasnym Dłusku

Dwór w Przytocznej

Przytoczna to wieś o rodowodzie z XIII wieku, w XVIII wieku uzyskała prawa miejskie, które później utraciła. Obok folwarku w XVIII wieku zbudowano dwór, który w pierwszej połowie XX wieku został rozbudowany o piętrowe skrzydło i dzisiaj czasami nazywany jest pałacem. Pałac jest intensywnie remontowany, więc jest niedostępny. Z zewnątrz już prezentuje się dobrze. Spotkani mieszkańcy potwierdzają, że remont trwa, ale nie wiedzą co tam będzie. Miejsce jest blisko centrum wsi, ale nieco na uboczu, obok duży park i staw.

Dwór w Przytocznej
Dwór w Przytocznej
Dwór w Przytocznej (2)
Dwór w Przytocznej

Pałac w Wierzbnie

Jedziemy dalej, barokowy kościół w Goraju (XVII wiek) zostawiamy na inną wycieczkę. Dzisiaj pałace, więc zajeżdżamy do Wierzbna, chociaż nazwa pałac jest trochę na wyrost. Parterowy dwór w Wierzbnie w stylu neoklasycystycznym zbudowano w drugiej połowie XIX wieku, w dużym parku o powierzchni ponad XIII hektarów. Teoretycznie wejścia nie ma bo brama zamknięta, ale w praktyce nie ma z tym problemu. Dwór, to mały pałac użytkowany obecnie przez Państwowy Instytut Badawczy z Puław. Płac jest i tyle można o nim powiedzieć, natomiast rozległy park jest zaniedbany. Krótki spacer po parku dookoła Pałacu i jedziemy dalej.

Dwór w Wierzbnie
Dwór w Wierzbnie
Dwór w Wierzbnie (2)
Dwór w Wierzbnie

Pałac w Gorzyniu

Gorzyń należał oczywiście do Gorzeńskich od XV wieku. Później zmieniał właścicieli, ale dopiero w XIX wieku w miejsce parterowego dworu został zbudowany okazały neoklasycystyczny pałac. Pałac w Gorzyniu zbudowano na skarpie nad jeziorem, park jest nieco okrojony, obok zabudowania folwarczne. Jeszcze do niedawna wszystko należało do Poznańskiego Uniwersytetu Rolniczego. Dzisiaj folwark i pałac należy do prywatnego właściciela. Pałac jest remontowany, otoczenie porządkowane, ale dostępu nie ma. Napotkana mieszkanka wypowiadała się pozytywnie, ale nie wiedziała jakie będzie przeznaczenie pałacu.

Pałac w Gorzyniu
Pałac w Gorzyniu
Pałac w Gorzyniu (2)
Pałac w Gorzyniu

Międzychód oczywiście odwiedziliśmy, ale tym innym razem. Teraz jedziemy do pałacu Wiejce, na prawy brzeg Warty i na zachód.

Pałac w Wiejcach

Wiejce do stosunkowo młoda miejscowość, założona w XVIII wieku, kiedy zagospodarowywano nadwarciańskie nieużytki. Właściciele majątku ziemskiego zbudowali w połowie XIX wieku dwór, który w latach trzydziestych XX wieku został rozbudowany do neobarokowego pałacu. Dzisiaj od kilkunastu lat jest to hotel i ośrodek konferencyjny. Całość sprawia sympatyczne wrażenie, pałac jest zadbany, otoczenie również. W XIX wieku w Wiejcach funkcjonowała huta szkła, ale to już historia.

Pałac w Wiejcach
Pałac w Wiejcach
Pałac w Wiejcach (2)
Pałac Wiejce

Pałac w Nowym Dworze

Pałac w Nowym Dworze to jedyne ruiny w czasie tego objazdu. W Nowym Dworze była wieś dworska i osada olęderska. Klasycystyczny pałac powstał nad starorzeczem Warty na początku XIX wieku. Jeszcze po wojnie był tam ośrodek kolonijny, ale dzisiaj jest to ruina. Szkoda, ale tak się zwykle dzieje z opuszczonymi pałacami. Pałac zbudowany był w dużym parku, po drugiej stronie drogi był folwark. W parku jest niewielki neogotycki kościół, użytkowany jako kościół filialny parafii Świniary.

Pałac w Nowym Dworze
Pałac w Nowym Dworze
Pałac w Nowym Dworze (2)
Pałac w Nowym Dworze

To już koniec objazdu. Dla porządku dodajmy, że we wspomnianych Świniarach również był pałac lub duży dwór. Pozostał po nim tylko oficyna dworska. Poza pałacem w Nowym Dworze, to trzeba przyznać, że pozostałe są w dobrym stanie i nie znikną. Szkoda tylko raczej straconej szansy dla pałacyku w Krasnym Dłusku.