Zamek Joannitów w Łagowie

Zamek Joannitów w Łagowie

Zamek w Łagowie

Pierwsze zapiski dotyczące Łagowa pochodzą z 1251 roku, wieś należała wówczas do zakonu Templariuszy, od 1285 roku była siedzibą zakonnej komandorii. Po upadku zakonu Templariuszy wieś przeszła w ręce Alberta von Klepicz, a w 1347 r. została sprzedana Joannitom.

Zakon Joannitów zorganizował w Łagowie komturię i już w 1350 roku zaczęto budowę zamku na wzgórzu na przesmyku jeziora Trześniowskiego i Łagowskiego. Miejsce było dobrze wybrane, posiadało naturalne walory obronne, a obok przebiegał ważny szlak handlowy. Joannici zrezygnowali ze wcześniejszej lokacji Łagowa i zamku na Górze Sokolej.  Pierwszy zbudowano budynek mieszkalny o wysokości 12 metrów w zachodniej części, wpleciony w mur na planie kwadratu, w narożniku zbudowano wieżę, która pełniła funkcję obserwacyjną i broniła bramy wjazdowej ze wschodniej strony muru. Na przełomie wieków XIV i XV zamek Łagów otoczono zewnętrznym murem, którego wysokość dochodziła do 9 metrów. Oprócz funkcji obronnej mur był konstrukcją oporową dla podwyższonego i wyrównanego terenu wokół zamku.

W XVI wieku kolejna rozbudowa zamku Joannitów w Łagowie przyniosła basztę bramną, podwyższenie wieży i dwie basteje w murach zewnętrznych. W kolejnych wiekach zbudowano pozostałe budynki zamkowe.

Zamek Joannitów w Łagowie był oblegany tylko raz, kiedy 1640 roku zajęli go Szwedzi, a Brandenburczycy bezskutecznie chcieli go odbić. W 1810 roku nastąpiła kasata zakonów w Prusach i zamek przeszedł na własność państwa. Później zamek w Łagowie przeszedł w prywatne ręce, a po II wojnie światowej został upaństwowiony. Zamek Łagów był cały czas użytkowany przez różne instytucje i prawdopodobnie dlatego przetrwał. Obecnie w zamku w Łagowie lubuskim jest hotel i restauracja, można wejść na wieżę i podziwiać okolicę.

Joannici – historia powstania zakonu i jego dzieje w zarysie oraz inne zamki Joannitów na ziemiach polskich – zamek w Słońsku, zamek w Swobnicy.

Łagów

Choć zamek Joannitów w Łagowie jest najważniejszą atrakcją miasta, Łagów może się też pochwalić ciekawą zabudową. Warto pospacerować po tym mieście, które do dziś urzeka historycznym układem urbanistycznym. Nie brak tu ciekawych kamieniczek z XVIII i XIX wieku, pięknie prezentują się również fragmenty dawnych murów miejskich. W gronie najciekawszych zabytków związanych z miejskimi fortyfikacjami wyróżnia się Brama Polska z XV wieku, która w XVII wieku została rozbudowana w stylu barokowym. Dla tych, którzy chcą zobaczyć miejsca związane z najstarszą historią Łagowa, atrakcyjnym celem wycieczki może się okazać tutejsze grodzisko. Do dziś widoczne są tu pozostałości wałów i fos, które na szczycie Sokolej Góry istniały najprawdopodobniej już w XI wieku.

Łagów zasiedlono w początkach XIII wieku, a jeszcze dawniej istniała osada na Sokolej Górze, nad brzegiem jeziora Trześniowskiego. Wieś przez lata była własnością templariuszy, margrabiów brandenburskich, aż trafiła w ręce zakonu Joannitów. W 1727 rodu Łagów uzyskał status miasta, a prawa miejskie nadano 1808 roku. W 1909 roku wybudowano linię Międzyrzecz-Toporów, a w Łagowie powstał wiadukt wysoki na 25 metrów. W 1932 roku Łagów stracił prawa miejskie, po II wojnie światowej niezniszczony Łagów włączono do Polski. Dzięki temu zamek w Łagowie jest jednym z niewielu dobrze zachowanych zamków Joannitów w Polsce.

Łagów i okolice mają specyficzny klimat, a miejscowość ma charakter uzdrowiskowy z dużą liczbą ośrodków wczasowych. Nietrudno o noclegi w ośrodkach wypoczynkowych i domkach, chociaż w sezonie bywa tłoczno. Łagów jest uznawany za jedną z piękniejszych miescowiści w województwie lubuskim.

W Łagowie warto również zobaczyć:

– Kościół św. Jana Chrzciciela zbudowany w latach 1725–1726, obok zamku Joannitów
– wiadukt kolejowy z cegły nad ulicą Mostową
– Brama Polska (Poznańska) z XVI wieku, zbudowana z cegieł
– Brama Marchijska (Niemiecka, Berlińska) zbudowana w XV wieku, zbudowana z cegły, w górnej kondygnacji szachulcowa
– Zabytkowy park między zamkiem a jeziorem Trześniowskim.

Wyznacz trasę

Zamek w Łagowie 1

Zamek w Łagowie 2

Zamek w Łagowie 3

Zamek w Łagowie

Zamek Joannitów w Łagowie

Powrót