Zamek Biskupi w Pułtusku

Pułtusk to bardzo stare miasto, z prawami miejskimi z 1257 roku, potwierdzanymi przez wieku kilkakrotnie. Osada istniała znacznie wcześniej, bo już w VII wieku. Tak stare miasto ma wiele zabytków, a jednym z nich jest zamek biskupów płockich.

Do XIV wieku na wzgórzu zamkowym znajdował się gród, ktory przeniesiono i rozpoczęto budowę zamku w Pułtusku, który został siedzibą biskupów płockich. Pierwsze budynki zamkowe były drewniane, w początkach XV wieku zaczęły powstawać budynki murowane, prawdopodobnie po zniszczeniach w najazdach litewskich. Najwazniejsza rozbudowa nastapiła w VI wieku, kiedy to zamkowi nadano charakter renesansowej rezydencji. Zamek biskupi był modernizowany i ozdabiany przez artystów, ale został zniszczony w czasie potopu szwedzkiego. Zamek odbudowano pod koniec XVII wieku, dobudowano skrzydło północno-zachodnie. W tym czasie zamek uzyskał obecny kształt podkowy – kilku połączonych budynków wokół dziedzińca. Do zamku prowadzi arkadowy most i budynek bramny.

Zamek został zdewastowany w czasie wojen napoleońskich, a największych zniszczeń doznał w 1945 roku. Odbudowany po wojnie, później przebudowany na cele hotelowe jako Dom Polonii. Będąc w Pułtusku na zamku na pewno trafimy na ogromny i długi Rynek – z jednego końca zamek, z drugiego Bazylika kolegiacka Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Warto pochodzić starymi uliczkami, odwiedzić kilka starych kościołów, a wszystko w zasadzie w obrębie starego miasta, na wyspie otoczonej odnogami rzeki Narew.

Wyznacz trasę