Zamek w Oporowie

Zamek zbudował biskup kujawski Władysław Oporowski, ale nie był to zamek biskupi tylko siedziba rodowa. W Oporowie już w XIV wieku istniał dwór, drewniany na fundamentach z kamienia, po wybudowaniu zamku był domem gościnnym, później dla służby.

zamek w Oporowie

Budowę zamku rozpoczęto w latach dwudziestych XV wieku od wieży mieszkalnej, a zamek ukończono ok. 1449 roku. Zbudowano go na sztucznej wyspie na odnodze rzeki Słudwi. Była to raczej rezydencja mieszkalna, ponieważ walory obronne nie były w jego przypadku najważniejsze. Zamek modernizowano kilkakrotnie, ale przebudowy nie zmieniły zamku w zasadniczy sposób. Wprowadziły jedynie elementy renesansowe, barokowe, klasycystyczne i neogotyckie w elementach budowli i w wystroju.

Zamek w Oporowie miał wielu właścicieli, przetrwał wszystkie wojny, a w 1949 roku urządzono w nim muzeum wnetrz dworskich. W Oporowie jest inny zabytek z XV wieku, kościół i klasztor ojców paulinów. Ciekawostka – w 1646 roku przeorem w Oporowie był o. Augustyn Kordecki, obrońca klasztoru na jasnej Górze.

Wyznacz trasę