Zamek Książ

Zamek Książ

Zamek Książ w obecnym kształcie jest trzecim pod względem wielkości zamkiem w Polsce (po zamku w Malborku i Krakowie). Pierwszy zamek zbudował pod koniec XIII wieku książę świdnicko-jaworski Bolko I Surowy. W ciągu kolejny wieków zamek zmieniał właścicieli, był rozbudowywany, aż w początkach XV wieku trafił do rodziny Hochbergów. Zamek był niszczony i plądrowany w czasie wojny trzydziestoletniej, po której zburzono część umocnień i zbudowano tarasowe ogrody. Zamek został przebudowany w stylu barokowym.

W czasie II wojny światowej zamek był przebudowywany przez hitlerowską Organizację Todt na jedną z kwater Hitlera. Przy okazji zniszczono część zabytkowego wystroju. Pod zamkiem powstały tunele i schrony. W zamku działała filia obozu koncentracyjnego Groß-Rosen. Po wojnie zamek zdewastowali stacjonujący tam żołnierze radzieccy.

Zamek jest udostępniony do zwiedzania. W zamku urządzono również hotel. Zwiedzać można również stadninę koni urządzoną w zamkowych stajniach (Stado Ogierów Książ), pobliską palmiarnię, w parku jest punkt widokowy i sztuczne ruiny zamku.

Zdjęcia i mapa                 Wyznacz trasę