Zapora Pilchowice

Zapora Pilchowicka

Zapora Pilchowice wraz z elektrownią wodną powstała w początkach XX wieku na rzece Bóbr w celu ochrony przed powodzią. Zaporę otwierał cesarz Wilhem II w 1912 roku.

Wysokość zapory to 62 metry, jest to druga pod względem wysokości zapora w Polsce (po zaporze w Solinie). Szerokość korony 270 metrów. W wyniku przegrodzenia rzeki Bóbr powstało jezioro Pilchowickie. Jezioro stanęło na przeszkodzie  linii kolejowej z Pilchowic do Siedlęcina, dlatego w 1909 roku został zbudowany malowniczy most na jeziorze Pilchowickim.

Zapora i elektrownia wodna Pilchowice
Zapora i elektrownia wodna Pilchowice

Plener filmu „Trick”, „Skąpani w ogniu”

Malownicza okolica, wygodny parking zachęca do odwiedzin. Zapora Pilchowice brała epizodyczny udział w filmie „Trick” z 2010 roku (w końcówce filmu przejazd przez most i widok na zaporę), a większy w starszym filmie „Skąpani w ogniu”. W tym drugim filmie było znacznie więcej plenerów z okolicy, m.in. stacja kolejowa Wleń oraz Pilchowice-Zapora, Wleń, Klecza, Łupki.

Blisko położone – ruiny zamku Lenno kolo Wlenia oraz Wieża Książęca w Siedlęcinie. Kilka kilometrów do Jeleniej Góry, a przez zaporę Pilchowicka prowadzi Szlak Zamków Piastowskich.

Zapora Pilchowice - widok na elektrownię
Zapora Pilchowice – widok na elektrownię
Elektrownia wodna Pilchowice
Elektrownia wodna Pilchowice

Wyznacz trasę