Jedziemy na wakacje. Jak dostosować samochód do potrzeb dziecka?
Wakacje tuż za rogiem! Niejedna rodzina zdecyduje się wyjechać choć na chwilę odpocząć oraz spędzić ze sobą więcej czasu. Ważne jest aby podczas wzmożonego ruchu na drogach jaki najpewniej się pojawi odpowiednio przygotować samochód, szczególnie gdy ma się w nim znaleźć dziecko. Czy fotelik samochodowy dla dziecka ma wpływ na jakość i bezpieczeństwo w podróży?
Należy sprawdzić czy fotelik samochodowy nie jest już za mały
Fotelik dziecięcy spełni swoją rolę i zapewni optymalny poziom bezpieczeństwa tylko wtedy gdy będzie odpowiednio dopasowany. Jako, że dzieci rosną w różnym tempie nie należy sugerować się wiekiem, a wagą i wzrostem dziecka (norma I-size). Najmłodsi pasażerowie rosną niekiedy bardzo szybko, dlatego w ferworze walki na polu pracy i życia codziennego łatwo przegapić ten moment, w którym trzeba wymienić fotelik na większy. Kiedy zmienić fotelik dziecięcy? Gdy waga dziecka jest większa niż norma w foteliku, ale także wtedy gdy np. główka niemowlęcia jeżdżącego w modelu 0-13 kg zacznie wystawać z fotelika. Gdy mowa o starszych dzieciach to koniecznym jest sprawdzić czy linia oczu dziecka nie wystaje poza górną krawędź oparcia. I tu zazwyczaj wystarczy jedynie wyregulować zagłówek, jeżeli natomiast jest już maksymalnie podniesiony, to też znak do tego aby fotelik dziecięcy wymienić.
Pasy bezpieczeństwa a fotel dla dziecka
Z pozoru oczywista sprawa gdy się jej przyjrzeć bliżej okazuje się równie ważna i nie należy jej bagatelizować. Oczywistym jest, że niezależnie od tego czy mamy do czynienia z uprzężą, pasem samochodowym czy pasami trzypunktowymi muszą być one odpowiednio zapięte. Tu konieczne jest sprawdzenie czy pas przebiega prawidłowo, czy nie zwisa luźno i jest odpowiednio naciągnięty oraz czy nie jest nigdzie zniekształcony, przekręcony. W trzypunktowych pasach należy upewnić się, że część barkowa przebiega przez środek klatki piersiowej i środek barku, a pas opiera się na mostku. Część biodrowa pasa ma biec przez prowadnice jakie posiada fotel dla dziecka. Pod żadnym pozorem nie może być umieszczona na brzuchu dziecka, ponieważ w razie gwałtownego hamowania albo kolizji, nieprawidłowo zapięty pas uciśnie narządy wewnętrzne zamiast ochronić dziecko przed negatywnymi skutkami zdarzenia. Gdy natomiast do zapięcia używa się pasów fotelika uprząż powinna być jak najciaśniejsza. Ciasno zapięte pasy w żadnym wypadku nie wpływają negatywnie na komfort jazdy dziecka, a w razie zderzenia zmniejszają energię i chronią dziecko przed wypadnięciem z fotelika samochodowego.
Należy zdjąć dziecku kurtkę i inną grubą i luźną odzież
Ta niezwykle ważna kwestia bezpośrednio wiąże się z poprzednim akapitem. Nawet jeżeli najmocniej jak potrafisz ściśniesz pasy bezpieczeństwa, a dziecko będzie siedziało w kurteczce bądź kombinezonie czy innej obszernej odzieży, to w razie kolizji pasy go nie ochronią, a dziecko może wyślizgnąć się i wypaść z fotelika. Nie da się tak samo skutecznie zapiąć pasa na dziecku w kurtce, dlatego aby fotelik samochodowy mógł spełnić swoją rolę należy pamiętać aby przed usadzeniem dziecka zdjąć okrycie wierzchnie.
Odpowiednia pozycja niemowlęcia podczas jazdy
Pozycja jaką wymusza na małym ciele niemowlęcia fotelik samochodowy nie jest naturalna, ale jednocześnie najbardziej bezpieczna. Co zatem zrobić gdy wybieramy się w dalszą podróż z bardzo małym dzieckiem? Zaleca się aby nie korzystać z fotelika dłużej niż dwie godziny dziennie. W przypadkach gdy rodzice zmuszeni są do tego aby wybrać się w dalszą trasę zalecane jest wykonywanie częstych postojów podczas których odpocznie także dziecko. Nie wolno pod żadnym pozorem kłaść dziecka na tylnej kanapie podczas jazdy bądź wyjmować go z fotelika, ponieważ narażone jest wtedy ono na śmiertelne niebezpieczeństwo. Drugim rozwiązaniem jest możliwość zakupienia fotelika dziecięcego z pozycją leżącą w samochodzie. Są na rynku takie modele i świetnie sprawdzają się gdy to konieczne zachowując jednocześnie komfort oraz bezpieczeństwo dziecka.
Wyłączenie poduszki powietrznej
Niezależnie od tego czy fotel dla dziecka jest umieszczony przodem czy tyłem do kierunku jazdy, ale jedzie na przednim siedzeniu należy bezwzględnie wyłączyć poduszkę powietrzną. W razie kolizji poduszka gwałtownie wyskoczy nawet z prędkością 300 km/h i uderzy w fotelik i dziecko mogąc narobić naprawdę poważnych szkód. W przypadku jazdy tyłem, taka sytuacja grozi poważnymi urazami głowy, czaszki, wstrząsem mózgu i urazem kręgosłupa. Niejednokrotnie okazywało się, że takie obrażenia dla niemowląt były śmiertelne. Natomiast w przypadku gdy dziecko jedzie przodem do kierunku jazdy, wystrzelona poduszka łamie kończyny, w szczególności nóżki. Jeżeli istnieje taka możliwość, lepiej przewozić dziecko na tylnej kanapie.
Fotelik samochodowy powinien być poprawnie zamontowany
Poprawne zamontowanie fotelika jest czymś tak oczywistym, że często rodzice zapominają o drobnym niuansach na które należy zwrócić uwagę. Pierwszy montaż fotelika na kanapie samochodu odbywa się z instrukcją i zazwyczaj rodzice mocno skupiają się nad tym aby zrobić to jak należy. Co jednak gdy fotelik w między czasie był przenoszony z samochodu do samochodu? Jeszcze raz przed wyjazdem należy sprawdzić czy fotelik jest dobrze przytwierdzony. Nawet najlepszy, najdroższy fotelik samochodowy nie spełni swojej funkcji w momencie gdy jest nieprawidłowo zamontowany!
Przygotowanie samochodu do wyjazdu
Zadbać należy tak samo o bezpieczeństwo jak i komfort. Dobrze jest upewnić się, czy fotelik samochodowy jest zamontowany w odpowiednim miejscu, czy na szybie znajduje się roleta chroniąca przed światłem słonecznym i tym podobne. Ważne również jest aby w samochodzie nie było zbyt wielu bodźców zapachowych mogących negatywnie wpływać na komfort jazdy. Warto jest zaopatrzyć się w bezzapachowy albo słabo pachnący płyn do spryskiwaczy. Często zdarza się, że ostra woń tego specyfiku potrafi wywołać u dzieci objawy choroby lokomocyjnej. Gdy małym pasażerem jest niemowlę, wcześniej należy zaplanować miejsca w których odbędą się postoje. Dobrze jest mieć „na wierzchu” pod ręką takie akcesoria jak picie przekąski, mokre chusteczki, pieluszki. Łatwy dostęp do tych rzeczy zdecydowanie ułatwi podróż. Warto także zamontować specjalne lusterka wewnątrz samochodu aby z pozycji kierowcy móc obserwować co dziecko robi.
Odpowiednie zaplanowanie podróży i wyposażenie samochodu mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo i komfort podróży. Warto jest zabezpieczyć się na możliwie wiele ewentualności aby w spokoju dojechać do obranego celu.