Katedra św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim

Kamień Pomorski

Kamień Pomorski leży nad zalewem kamieńskim utworzonym przez rzekę Dźwinę. Słowiańska osada istniała już w X wieku, a w XI wieku gród w Kamieniu był siedzibą książąt zachodniopomorskich. W pierwszej połowie XII wieku mieszkańcy Kamienia zostali ochrzczeni, a ok. 1175 roku Kamień został siedzibą biskupstwa (w miejsce Wolina). Miejscowość rozwijała się, ale dopiero w 1274 roku Kamień uzyskał prawa miejskie (prawo lubeckie). Rozwój miasta zahamowało wypłycanie zalewu kamieńskiego w XV wieku, które utrudniało żeglugę, a więc również handel.

Kamień Pomorski - ratusz
Kamień Pomorski – brama wolińska i baszta

Stare miasto zniszczono w czasie II wojny światowej i w większości wyburzono po wojnie robiąc miejsce pod bezstylową zabudowę wielorodzinną. Godny uwagi jest gotycki ratusz z XIII wieku, przebudowany w XVI wieku z cechami renesansowymi i odbudowany po II wojnie światowej. Innym ciekawym zabytkiem jest Brama Wolińska z XIV wieku z przyległą basztą w stylu gotyckim. Zachowały się również resztki murów miejskich.

Kamień Pomorski - brama wolińska i baszta
Kamień Pomorski – brama wolińska i baszta

Konkatedra św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim

Konkatedra św. Jana Chrzciciela została ufundowana przez księcia pomorskiego Kazimierza I po przeniesieniu biskupstwa z Wolina. Pierwotnie była to budowla romańska, a początek budowy przypadał na rok 1180. Po zniszczeniach dokonanych przez brandenburczyków w 1308 roku, kontynuowano budowę, ale już w stylu gotyckim. Budowę katedry w Kamieniu Pomorskim ukończono pod koniec XV wieku, chociaż użytkowana była zapewne wcześniej, ponieważ pierwsze organy zamontowano już w 1382 roku. W 1535 roku katedra przeszła w ręce ewangelików, również jako katedra, a w czasie wojny trzydziestoletniej wnętrze katedry zostało zniszczone. W drugiej połowie XVII wieku wnętrze uzyskało nowy barokowy wygląd. W XIX wieku przebudowano wieżę (przebudowaną znów w 1939 roku) i dzwonnicę.

Konkatedra św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim
Konkatedra św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim
Konkatedra św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim - wnętrze
Konkatedra św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim – wnętrze
Konkatedra św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim - wirydarz z chrzcielnicą
Konkatedra św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim – wirydarz z chrzcielnicą

Katedra w Kamieniu Pomorskim jest jednym z budynków tzw. Osiedla Katedralnego. Charakterystyczny dla katedry w Kamieniu Pomorskim jest wirydarz przykatedralny utworzony przez budynek katedry i przyległe budynki. Powstał pod koniec XIII wieku, a w centralnym miejscu znajduje się kamienna chrzcielnica. W wirydarzu rośnie 500-letni żywotnik i 350-letni dąb. W ramach Osiedla Katedralnego zbudowano pałac biskupi (XV wiek, przebudowa w XVI wieku), obecnie siedzibą archiwum, plebanię katedralną, dom dziekana (dwór, dom Kleista) i kilka kanonii oraz kilka innych budynków wewnątrz obwarowań katedralnych.

Kamień Pomorski - pałac biskupi
Kamień Pomorski – pałac biskupi

Dzisiaj Kamień Pomorski to nie tylko zabytki, ale również lecznictwo uzdrowiskowe i duża marina. Przez Kamień Pomorski wiedzie trasa nad Bałtyk od Dziwnowa do Rewala, a nawet Pogorzelicy. Zdecydowana większość turystów omija Kamień, a szkoda, bo warto zatrzymać się tam chociaż na kilka godzin.