Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko to duża budowla ochronna położona na Gorze Zamkowej (Fortecznej), zajmująca ok. 30 hektarów. Twierdza główna zachowała się dobrze, natomiast Fort posiłkowy Owcza Góra (po drugiej stronie Nysy) jest zniszczony.

Twierdza Kłodzko
Twierdza Kłodzko

Od końca XI wieku do końca XIII wieku na Górze zamkowej istniał gród obronny, a ok. 1300 roku powstał zamek, który stał się siedzibą władców  hrabstwa kłodzkiego. W późniejszych wiekach, zwłaszcza po wojnie trzydziestoletniej prowadzono rozbudowę pod kątem wzmocnienia funkcji obronnej twierdzy.

Twierdza Kłodzko - podziemia
Twierdza Kłodzko – podziemia

Po wojnie siedmioletniej w 1742 r.  twierdza przeszła w ręce prusaków, którzy włączyli ja do systemu umocnień od Szczecina do Nysy. Prusacy również przebudowywali twierdzę, m.in. kosztem rozebranego zamku, kaplicy i kościoła. Wybudowali również fort pomocniczy na Owczej Górze. Twierdza Kłodzko była ważnym ogniwem walk o Śląsk w czasie wojny francusko-pruskiej w latach 1806-1807.

Twierdza Kłodzko
Twierdza Kłodzko

Ostatecznie w połowie XIX wieku Twierdza Kłodzko straciła znaczenie militarne i w 1867 r. została rozbrojona.  Od tego czasu twierdza Kłodzko pełniła rolę więzienia.

Twierdza Kłodzko - wnętrza
Twierdza Kłodzko – wnętrza

Obecnie jest to muzeum, bardzo ciekawe i znakomity punkt widokowy na Kłodzko i okolicę.

Wyznacz trasę

Link do mapy

Twierdza Kłodzko - widok na miasto
Twierdza Kłodzko – widok na miasto